Osam godina bez odgovornih za paralisanje države u slučaju Savamala (VIDEO)
Posle lokalnih, pokrajinskih i republičkih izbora u Srbiji - u noći između 24. i 25. aprila 2016. godine - grupa maskiranih ljudi je, bagerima, u centru Beograda srušila privatne objekte, a policija nije reagovala na pozive građana. Osam godina traje međusobno prebacivanje odgovornosti onih koji bi morali da kazne sve koji krše zakon; dok Tužilaštvo tvrdi da ne dobija podatke od policije, u policiji na svako pitanje novinara odgovaraju “pustite Tužilaštvo da radi svoj posao”. U tako zatvorenom krugu - brojna su pitanja, bez odgovora i odgovornih. I tako, već osam godina.
Dok su izborne komisije brojale glasove izbora održanih na tri nivoa vlasti, neko je u centru Beograda odlučio da paralizuje državu:
- Policija te noći nije zaštitila građane;
- Nepoznate osobe pod maskama su sprečavale slobodno kretanje građana;
- Objekti su srušeni bagerima usred noći bez rešenja o rušenju;
- Parking servis pomerao je automobile kako bi obezbedio nesmetan prolaz za bagere za koje se, ni do danas, ne zna čiji su;
- Đubretari u Hercegovačkoj nisu odnosili smeće, kao što su svake prethodne večeri radili;
- Isključena je struja;
Iako je svima ubrzo bilo jasno da to što se tamo dogodilo nije akt pojedinaca, već organizovana akcija – odgovornih za rušenje pravne države do danas nema. Predstavnici vlasti na svako pitanje u vezi sa slučajem Savamala isto odgovaraju - pustite nadležne da rade svoj posao. Nadležni se nisu oglašavali, ali jeste tadašnji premijer. I to samo nekoliko dana posle rušenja.
"Siguran sam da im namera nije bila ni kriminalna, niti čak loša ali je urađeno nešto veoma loše, urađeno i iza toga stoje najviši organi gradske vlasti“, rekao je tada Aleksandar Vučić.
Osam godina kasnije, međutim, za slučaj Savamala kažnjen je samo dežurni šef smene u policiji Goran Stamenković. Priznao je krivicu i kažnjen je uslovnom kaznom. Ispostavilo se da je u pitanju bila usluga za uslugu. Priznao je krivicu, a država mu je, kao nagradu, iako nije po zakonu, legalizovala objekat koji je privatno sagradio u Mirijevu. Kada je kasnije prijavljen za drugi nelegalni objekat, Stamenković je odlučio da Tužilaštvu, kako tvrdi, otkrije istinu da je vrh tadašnjeg MUP-a zataškao ceo slučaj. Tužilaštvo međutim nije ispitalo njegove nove navode, predmet je arhiviran, a odgovorni u celom lancu komandovanja u policiji do danas nisu otkriveni. Nadležni u policiji na svako pitanje novinara u vezi sa Savamalom isto odgovaraju.
"Krivični postupak ne vodim ni ja ali ne vodite ga ni vi. Vodiće ga tužilaštvo i na kraju će sud reći konačnu odluku o tome“, jedan je od odgovora tadašnjeg ministra policije Nebojše Stefanovića na pitanja novinara.
Trenutno, slučaj Savamala, vodi najniže, Prvo tužilaštvo u Beogradu. I to protiv NN lica, odnosno maskiranih osoba koje su rušile usred noći. Niko, međutim, do kraja nije ispitao po čijem je nalogu šef smene rekao policajcima da te noći ne rade svoj posao, ko je naredio Parking servisu i radnicima Gradske čistoće da te noći preskoče rejon Savamale, i po čijem je nalogu te noći isključena struja. Zbog toga za rušenje pravne države te noći u jednom delu Beograda ne sme i ne može da bude odgovoran samo šef smene u policiji.
Izvor: Insajder