Održan 21. protest "Srbija protiv nasilja": Ispred RTS-a upućen zahtev za objektivno izveštavanje (FOTO)

Održan je 21. po redu protest "Srbija protiv nasilja" u Beogradu, okupljanje je počelo ispred Skupštine, a šetnja je završena ispred RTS-a.

U Beogradu održan 21. protest "Srbija protiv nasilja", foto: Fonet/Milica Vučković

Građani su pristigli iz pravca Bulevara kralja Aleksandra, kao i iz pravca centra, javio je reporter agencije Beta.

Saobraćajna policija regulisala je saobraćaj na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Takovske, kao i sa suprotne strane u obe ulice oko Trga Nikole Pašića.

Za razliku od prethodnih protesta, umesto kamiona sa koga su se obraćali govornici, na platou ispred republičkog parlamenta bila je postavljena velika bina.

Okupljanje ispred Doma Narodne skupštine pred početak protesta "Srbija protiv nasilja", foto: Milica Vučković/FoNet

Opozicione parlamentarne stranke, koje su tehnički organizatori protesta, potvrdile su trasu šetnje - Dečanskom, Makedonskom i Svetogorskom ulicom ići će se do Takovske 10, gde se nalazi sedište Radio-televizije Srbije (RTS).

Te poslaničke grupe ranije ove nedelje su potpisale "Dogovor za pobedu", koji podrazumeva zajedničko delovanje za vanredne beogradske i parlamentarne izbore, čije održavanje traže do kraja godine.

Protest počeo obraćanjem moderatora 

Nešto posle 18 sati, obraćanjem moderatora protesta Smiljana Banjca sa velike bine postavljene ispred Skupštine Srbije počeo je 21. po redu protest "Srbija protiv nasilja".

Okupljeni su nosili transparente na kojima piše "Isključi RTS, uključi mozak", "Država, RTS i narod su taoci AV mafije", kao i izrezane kartonske likove nekoliko državnih i gradskih funkcionera u prugastim odelima, javlja reporter agencije Beta.

Moderator protesta Smiljan Banjac je kazao i da su tehnički organizatori protesta spremeni da ispune zahteve višesemečnih okupljanja, te podsetio da su potpisali i "Dogovor za pobedu".

Moderator protesta Smiljan Banjac, foto: Fonet/Milica Vučković

Rekao je i da vlast ne želi da ispune zahteve građanskih protesta i da zato traže održavanje vanredni parlamentarnih i beogradskih izbora do kraja godine.

"Srbija se nalazi u dubokoj društvenoj i političkoj krizi...i jedni izlaz su izbori", kazao je on.

Pravnice Sofija Mandić i Jelena Mihajlović iz Pećinaca su podsetile na građanske zahteve protesta, i ukazale da je "vlast bila gluva i nema da ih ispuni".

Mandićeva je pozvala gradjane da podrže opoziciju koja je potpisala "Dogovor za pobedu" dok je Mihajlovićeva kazala da su se okupili "zbog dece i da moraju uspostaviti red i odgovornost u državi".

"Čeka nas veliko čišćenje", kazala je Mihajlovićeva, čija deca navodno zbog njenog opozicionog političkog stava nisu mogla da budu upisana u vrtić.

Krenula protestna šetnja ka RTS-u

Posle obraćanja govornika, počela je šetnja na protestu "Srbija protiv nasilja" koja se završila ispred zgrade Radio-televizije Srbije.

Učesnici protesta uputili su se u šetnju Dečanskom, Makedonskom i Svetogorskom ulicom do Takovske 10, gde se nalazi sedište RTS-a.

Na početku kolone nalazila su se dva velika transparenta, "Srbija protiv nasilja" i "Studenti protiv nasilja".

Obratili se političari stranaka potpisnica "Dogovora za pobedu"

Poslanik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević je ocenio da su okupljanja u okviru protesta "Srbija protiv nasilja" postala “borba za slobodu”.

"To su izbori ili Srbija ili mafija, ili mi ili oni", kazao je Milivojević na 21. protestu u Beogradu na kojem su prvi put na bini bili i predstavnici stranaka koje tehnički organizuju ta okupljanja.

Milivojević je optužio vlast za "kriminalne i koruptivne afere", i pozvao građane da na izborima, kako je naveo, "bace jaram ropstva i da pokažu tiraninu kako okovi postaju krila".

"Pozivam vas da se upišete u knjigu živih i da živimo za Srbiju... da deca više nikada ne uče iz knjiga žalosti", kazao je Milivojević. 

21. protest "Srbija protiv nasilja", foto: Fonet/Milica Vučković

Poslanica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević izjavila je da se nova faza protesta "Srbija protiv nasilja" dogodila kada je podnet zahtev za održavanje vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora kako bi zahtevi protesta bili ispunjeni, kao i predajom zahteva upućenih Radio-televiziji Srbije (RTS). 

"Nakon toga, potpisali smo 'Dogovor za pobedu', što je nešto što bih mogla da nazovem strateškim planom. On je širi od tehničkih organizatora protesta. To je nešto što je bilo neophodno sa ili bez protesta", rekla je Đorđević agenciji Beta na protestu. 

Svemu tome, kako je navela, prethodili su protesti izazvani masovnim ubistvima u maju, i dodala da sada dolazi do spajanja dva različita protesta. 

"Tako da jeste neka nova faza i ja se nadam da će ona probuditi mobilizaciju građana oko tog šireg cilja", rekla je Đorđević. 

Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta izjavio je da protest "Srbija protiv nasilja" kreće na put "koji na kraju mora da se završi pobedom".

Jovanović je upitao sve koji su vladali ili vladaju Srbijom, "da li je iko u ovoj zemlji robijao zbog pljačke građana". 

"E pa došlo je vreme kada su svi oni koji su pljačkali narod i uništavali sopstvenu zemlju i ljude morati da robijaju", rekao je on. 

Prema njegovim rečima, mladi su iz Srbije su 90-ih godina bežali od ratova, a danas beže iz države koja je "privatna firma kriminalne organizacije Srpske napredne stranke (SNS)". 

Kazao je da su političari izašli pred građane kako bi predstavili plan za dalje. 

Ocenio je da je potrebno ostaviti političke razlike "dok nam gori kuća" i SNS-u poručio da se "pripreme za duge šetnje po zatvorskim krugovima". 

"Odgovaraće za svaku nestalu reku, za svako dete koje ne može da ide u vrtić, za svaku stabljiku marihuane koju ste posadili u Jovanjici, za epsku pljačku i uništavanje sopstvenog naroda. To je posao koji nismo završili 5. oktobra i nemojte da sumnjate u to", rekao je Jovanović. 

Glasačima SNS je poručio da opozicija nije njihov neprijatelj i da “ih nakon smene aktuelne vlasti niko više neće gurati u autobuse i pretiti otkazom ako ne glasaju za Aleksandra Vučića". 

Ispred RTS-a se čule pištaljke i skandiranja

Učesnici protesta stigli su ispred ulaza u Radio-televiziju Srbije (RTS) u Takovskoj ulici u Beogradu, gde su glasno duvali u pištaljke i skandirali "Ua, ua" i "Pustite nas uživo".

Govornici na bini tokom 21. protesta "Srbija protiv nasilja", foto: Fonet/Milica Vučković

Protestnu kolonu predvodili su veliki transparenti "Srbija protiv nasilja" i "Studenti protiv nasilja", a učesnici tokom šetnje najčešće uzvikivali "Ostavke, ostavke" i "Vučiću odlazi", javio je reporter agencije Beta.

U tekućim centralnim vestima RTS-a od 19.30, o protestu se izveštavalo po prvi put u 19.56 sati, i nakon reklama, uz napomenu da je ovo peti put da se protest protiv nasilja završava ispred RTS-a.

Protest završen uz čitanje zahteva upućenim Javnom medijskom servisu

Protest "Srbija protiv nasilja" završen je ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Beogradu.

Moderator protesta, novinar Smiljan Banjac kazao je ispred RTS-a da rukovodstvo javnog medijskog servisa mesecima ignoriše zahteve protesta "Srbija protiv nasilja" , o kojima izveštava u servisnoj formi, a opozicione političare ne zove u informativne emisije.

Banjac je pročitao zahteve koje su RTS-u uputile stranke koje tehnički organizuju proteste, među kojima je i zahtev za objektivno izveštavanje i proporcionalno predstavljanje parlamentarne opozicije u informativnim emisijama u odnosu na zastupljenost u Skupštini Srbije.

Učesnici protesta ispred zgrade javnog medijskog servisa su istakli i transparente "Šta ste uradili da se ne ponovi", "RTS - Redovno Taji Istinu".

Najavljeno je da će se centralni protest "Srbija protiv nasilja" u narednom terminu održati u Nišu, a potom i u Novom Sadu.

Zahtevi protesta

Protesti "Srbija protiv nasilja" počeli su nakon dva masovna ubistva 3. maja u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i 4. maja u selima u okolini Mladenovca i Smedereva.    

Zahtevi protesta su smena rukovodstva RTS-a, Regulatornog tela za elektronske medije (REM), kao i ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina.    

Traži se i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi, kao i gašenje medija koji promovišu nasilje. 

Od kada se protesti završavaju ispred RTS-a, dodati su i posebni zahtevi, gde se od javnog medijskog servisa, između ostalog, traži objektivno izveštavanje i ravnomerna zastupljenost predstavnika vlasti i opozicije u odnosu na broj poslanika u Skupštini Srbije.    

Proteste "Srbija protiv nasilja" tehnički organizuju poslaničke grupe Pravac Evropa, Demokratska stranka, Moramo-Zajedno, Zeleno-levi klub i Narodni pokret Srbije-Ekološki ustanak-Novo lice Srbije.

Izvor: Beta