Počinje još jedna izborna trka u Srbiji (VIDEO)

Posle godinu i po, a za mesec i po, odnosno 17. decembra, ponovo ćemo na birališta. Za više od tri decenije višestranačja u Srbiji, parlamentarni izbori održani su 14 puta, od čega su čak 10 puta bili - vanredni. Od dolaska Srpske napredne stranke na vlast pre 11 godina, ovo su peti parlamentarni izbori; prethodno su bili 2014, 2016, 2020. i 2022, od kojih su samo jedni - bili redovni. Istog dana kada i republički, biće održani i lokalni izbori u 65 gradova i opština. Iako predstavnici vlasti najavljuju fer i korektnu predizbornu utakmicu, kampanja je uveliko počela; glavni grad je već danima oblepljen plakatima na kojima su pojedini opozicioni lideri predstavljeni kao zlikovci i lopovi. U istom danu kada su raspisani izbori, deo opozicije već ukazuje na nepravilnosti; podnet je predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti odluke Republičke izborne komisije o ukidanju mogućnosti zamene kontrolora u biračkim odborima.

Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić
Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

Na predlog Vlade, predsednik je raspustio Skupštinu i raspisao parlamentarne izbore. Kaže da su pred Srbijom izazovna i teška vremena zbog odnosa prema Kosovu I Metohiji, kao i problema u regionu i svetu.

"Veoma je važno da Srbija sačuva mir, da sačuva stabilnost, ali da sačuva i unutrašnju koheziju i pokaže svu demokratičnost. I rekao bih da je čitava ova kampanja prilika da na civilizovan način, predstavimo građanima različite ideje, programe, politike koje treba da se takmiče, ali nikada i nijednog trenutka neće ugroziti naše vitalne, narodne, nacionalne i državne interese", rekao je.

Predsednik Srbije poziva sve učesnike u kampanji da to čine na demokratski i civilizovan način. Sličnim rečima obratio se i predsednik Parlamenta, koji je raspisao izbore za lokalnu vlast u 65 gradova i opština.

"Da pitanje kako ljudi žive, nije ni igra, ni zabava, već je to težak ozbiljan posao koji zahteva maksimalnu ozbiljnost. Dakle, da govorimo o planovima i programima, kako bi te planove i programe građani mogli da čuju, kako bi bili u prilici da ih u potpunosti sagledaju i upravo na osnovu njih, da se na dan izbora opredele."

Iz Parlamenta se obratio i deo opozicije; iako zvanična kampanja još nije počela, ukazuju na, kako kažu, izborne neregularnosti. Ustavnom sudu su podneli predlog za ocenu ustavnosti odluke Republičke izborne komisije o zabrani zamene kontrolora u izbornim odborima, Jelena Jerinić poslanica Zeleno - levog fronta.

"A, ovom promenom će praktično biti onemogućeno podnosiocima lista, da menjaju svoje kontrolore neposredno pred izborni dan. I to ne samo iz nekih opravdanih izbora kao što je bolest, smrt ili neki drugi razlog, nego i zbog toga što mi znamo da kontrolori opozicionih stranaka često u lokalnim sredinama trpe velike pritiske i ponekad odustaju od toga da se na izborni dan pojave u biračkim odborima."

Za parlamentarne izbore neophodno je da izborna lista prikupi 10 hiljada potpisa, a manjinske stranke upola manje. RIK izborne liste proglašava važećim u roku od 48 sati od podnošenja liste, a redosled na glasačkom listiću se utvrđuje prema redosledu proglašavanja. U trci za 250 mandata u Republičkom parlamentu, neophodno je da se pređe cenzus od 3 odsto koji, zbog pozitivne diskriminacije, ne važi za manjinske stranke.

Izvor: Insajder