Minić: Oružani sukob u Banjskoj je ugrozio odnose Srbije i Evropske unije (VIDEO)
Oružani sukob u Banjskoj je ugrozio odnos Srbije i Evropske unije, jer do Banjske Srbija je imala prilično povoljnu poziciju, jer sve su optužbe išle na račun premijera Kosova, tako da je Srbija tu tretirana kao kooperativni partner, a smatralo se se da je Kurti taj koji koči proces, a sa Banjskom to je sve dovedeno u pitanje, rekla je emisiji Marker predsednica Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić.

Predsednica Evropskog pokreta u Srbiji podseća i da je Kosovo godinama kamen spoticanja kada je reč o odnosima Evropske unije i Srbije, a da "de facto" priznanje Kosova, o kom je danas tokom posete Srbiji govorila i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, znači primenu Ohridskog sporazuma.
"De facto je kada pratkično svi elementi priznavanja funkcionišu, ne predstavljaju smetnju u odnosima dve strane, ali to nije regulisano potpisom. Za Srbiju je problem članstvo Kosova u UN, ali to nije nešto što je na vidiku zbog Saveta bezbednosti. De facto je ono što je dogovoreno u Ohridu, on je operacionalizacija sporazuma koji je postignut između Beograda i Prištine", kaže Minić.
Odgovarajući na pitanje da li je realno da Srbija postane članica Evropske unije do 2030. godine, kako najavljuje i predsednica Evropske komisije, Minić je istakla da je to moguće.
"To jeste realno ako bi obe strane bile vrlo agilne u tom pogledu, pre svega mi, ali i druge zemlje regiona. Svojevremeno, 2011. kada je Srbija pokazivala volju da se brzo integriše u Evropsku uniju i kada je imala odličan pregovarački tim, tada je iz Brisela stizala poruka da je za to potrebno još pet godina. Ipak, uvek postoji politička dimenzija pristupanja Evropskoj uniji i to je ono u čemu mi veoma zaostajemo i ne ispunjavamo uslove, a što se tiče tehničkih uslova, usvajanja evropskih politika i standarda, zakona, to može da se obavi pod uslovom da stvarno postoji volja."
Minić podseća i da postoji čitav spektar pitanja u spoljnoj i bezbednosnoj politici u kojima se Srbija nije usaglasila sa Evropskom unijom, što je kako kaže, posebno važno u vreme kada se na više mesta vodi rat.
Na pitanje kako razume pohvalu predsednice Evropske komisije za nove medijske zakone, Minić napominje da predstavnici Evropske unije nisu svesni mogućih posledica tih zakona.
"Mislim da u EU ne mogu da zamisle maštovitost domaćih aktera primeni onoga što su doneli kao nove zakone, kao nove mere, koje mogu izgledati ohrabrujuće, ali u primeni mogu delovati razorno, mislim da je tu u pitanju način razmišljanja, i da je to njima nedostupno", zaključila je Minić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.