Predlog Zakona o hitnoj pomoći godinu dana zaglavljen u Parlamentu (VIDEO)

Pravo na hitnu medicinsku negu imaju svi građani ali se, onda kada im je potrebna, ispostavi da u praksi nije baš tako. Ko će i kakvu hitnu pomoć dobiti, u Srbiji zavisi i od mesta u kojem neko živi. Novi zakon trebalo bi da omogući jasne procedure, kako hitna medicinska nega ne bi zavisila od okolnosti i iskustva lekara. Predlog zakona stigao je u Parlament pre tačno godinu dana , ali daljeg pomaka nema.

Hitna pomoć, ilustracija. Foto: Srđan Ilić

Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema detaljno uređenu oblast hitne medicine i prehospitalnog zbrinjavanja - ni uredbom, ni zakonom. 

To znači da od grada do grada Hitna pomoć različito reaguje na pozive građana.

Pokret pod nazivom "Pravo na život - Meri" godinama apeluje na to da se uspostavi zakonska regulativa. Zajedno sa načelnicima službi hitnih pomoći širom Srbije napisan je tekst zakona, koji je preko poslanika Milije Miletića stigao u Skupštinu - u septembru prošle godine. 

Na poslaničko pitanje Miletića kada će zakonska regulativa konačno biti uspostavljena, krajem maja odgovarala je ministarka zdravlja Danica Grujičić.

"Što se tiče Zakona o hitnoj pomoći, ne možemo za svaku službu u medicini praviti zakone, ali ih možemo napraviti kao podzakonske akte. U ovom trenutku Ministarstvo zdravlja intenzivno radi i taj zakon je skoro gotov, na medicinskoj dokumentaciji mora da se menja Zakon o zdravstvenoj zaštiti jer je zbog digitalizacije koja je sad trenutno u toku praktično veoma zastareo i mi ćemo u samom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti postaviti osnovne principe podzakonskih akata vezano za hitnu pomoć", rekla je u Skupštini Grujičić.

Iz Ministarstva zdravlja ne odgovaraju na pitanja Markera, između ostalog, ni na ono dokle se stiglo sa predlogom zakona i kada se očekuje da stigne pred poslanike.

I dok se čeka da se ta oblast uredi, praksa ostaje neujednačena širom Srbije. Podaci Pokreta "Pravo na život - Meri" pokazuju da u glavnom gradu Srbije radi samo jedna ekipa Hitne pomoći na 100 hiljada stanovnika.

Nešto bolja situacija je u preostala tri zavoda - u Novom Sadu (2,5), Nišu (2,7) i Kragujevcu (2,8). Posebno uznemirujući podatak jeste da u Beogradu postoji samo jedna ekipa hitne pomoći za decu.

U sva četiri Zavoda za hitnu medicinsku pomoć nedostaju ekipe, pa nije sigurno da li će i, posebno, u kom roku Hitna pomoć doći - kada je pozovete.

Izvor: Insajder