"Pronađi me" - kako funkcioniše sistem za pronalaženje nestale dece u Srbiji

Sistem za nalaženje nestale dece "Pronađi me", nastao po modelu "Amber Alerta", počeo je da funkcioniše i u Srbiji, nakon gotovo deset godina od kako se govori o njegovom uvođenju. Reč je o sistemu obaveštenja o prijavi nestanka maloletne osobe posredstvom elektronske komunikacione mreže, s ciljem hitnog preduzimanja mera i radnji na njenom pronalaženju.

Foto: Insajder

Srpska verzija "Amber Alerta", platforma "Pronađi me", podrazumeva da, u slučajevima nestale dece, objave putem različitih medija - televizijskih i radio emisija, Interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima itd - mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice deteta i potencijalno ga uočiti ili imati validne informacije koje policiji mogu da pomognu u potrazi.

Kako stoji na sajtu Amber Alert Srbija, iako svaka država ima slobodu da uvede kriterijume za porektanja sistema, ovo su najčešći kriterijumi država u Evropi:

- Potraga se vrši za maloletnom osobom (osobom mlađom od 18 godina);

- Postoji potvrda od strane policije da objava alarma neće ugroziti život deteta;

- Postoji sumnja da otmičar ima nameru da povredi dete;

- Dostupnost osnovnih informacija (npr. kako dete izgleda);

- Sumnja da nestanak ima potencijalno ugrožavajuće posledice po život deteta;

- Nepoznate okolnosti nestanka;

"Ukoliko je u pitanju dete koje je pobeglo od kuće, mehanizam se ne aktivira, osim u specifičnim okolnostima, i to obično kada dete ima manje od 13 godina, dakle, da dete nije u tinejdžerskom periodu“, navodi se na sajtu. 

U aktiviranju sistema ključnu ulogu ima policija. 

"Kako se pitanje kapaciteta, finansijskih i ljudskih resursa opravdano nameće, treba napomenuti da na primer, belgijska policija ima pomoć nevladinog sektora, kao i posebnih timova koji se mobilišu za ove potrebe. Neophodno je da bude jasno i precizno definisana uloga svakoga ko ima učešća u funkcionisanju ovog sistema, kako ne bi bilo prostora za prebacivanje nadležnosti, neracionalnu upotrebu vremena za pronalazak deteta i smanjivanje efikasnosti".

[related-content]

Vremenski period od momenta prijave slučaja nestalog deteta koje zadovoljava kriterijume za objavu '"Alerta" i momenta aktiviranja "Alerta" ne sme da bude duži od sat vremena. 

"Alert" traje maksimum 24 sata, s tim što se na svakih šest sati revidira odluka da li Alert treba ugasiti pre isteka 24 sata.

Inače, "Amber Alert" se ne objavljuje u svim slučajevima nestanaka dece, kako se javnost ne bi preplavljivala informacijama. 

U svakoj zemlji 'Alert' se objavljuje veoma retko. 

"Ukoliko pogledamo statistike nestanaka dece u Srbiji, gde je najveći broj dece koja su pobegla od kuće i nalaze se u periodu adolescencije, možemo da očekujemo da će se i u našoj zemlji veoma retko aktivirati. Iz tog razloga je neophodno jasno uspostaviti nedvosmislene i opravdane kriterijume po kojima se po kratkom postupku odlučuje da li određeni nestanak treba da bude objavljen u cilju alarmiranja najšire javnosti ili ne“, stoji na sajtu.

Kako je ranije rekao predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić, sistem "Pronađi me" podrazumeva da će mediji, uz nalog policije, biti u obavezi da prekinu emitovanje programa i da u prvih 8 časova na svakih 30 minuta objavljuju formatirani poster na kojem će se nalaziti fotografija nestalog deteta i njegovi podaci.

SMS Pronađi me. Foto: Printskrin/Insajder

Put do "Amber Alerta" u Srbiji

Sistem Amber Alert nastao je u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a nazvan je po devojčici Amber Hagerman, koja je oteta i ubijena u Arlingtonu u Teksasu. 

Zvanično funkcioniše u SAD, Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu. 

O uvođenju "Amber Alerta" u Srbiji govori se od 2014, kada je ubijena devojčica Tijana Jurić.

Centar za nestalu i zlostavljanu decu krenuo je u kampanju za uvođenje ovog sistema još 2015. godine.

Kako je ranije za Insajder rekao predsednik Centra Igor Jurić, jedna od najvećih prepreka za uvođenje sistema kod nas bilo je nerazumevanje.

Tada je dodao da će Amber alert imati punu primenu onog trenutka kada se uvede u većem broju država u regionu. 

Rešenjem ministra unutrašnjih poslova od 2. februara ove godine obrazovan je tim za uvođenje tog sistema u Srbiju, sa zadatkom da izradi analizu početnog stanja i plan aktivnosti neophodnih za njegovo aktiviranje.

Vlada Srbije je 20. jula ove godine usvojila zaključak kojim se utvrđuje da je sistem "Amber alert" od značaja za ostvarivanje javnog interesa.

Sistem "Pronađi me" je počeo zvanično da funkcioniše u sredu, 25. oktobra. 2023. godine.

Izvor: Insajder/Amber Alert Srbija