Radnica na brodu za Marker: Frilenseri ne beže od plaćanja poreza, ali i naša prava moraju biti regulisana (VIDEO)
Nije nam jasno po kom principu se obračunava porez za frilensere za 2017. godinu, rekla je u emisiji Marker radnica na brodu Jelena Milovanović. Ona je istakla da niko ne beži od plaćanja poreza, ali da i frilenseri moraju da imaju prava kao i svi građani Srbije.
Jelena Milovanović objasnila je da je poresko rešenje za nju stiglo dok je bila na brodu i dodala da je ostavljen jako kratak rok za tužbu.
"Poresko rešenje je uručeno mojoj majci, iako bi to trebalo da bude lično uručeno. Takođe, dali su nam jako kratak period za tužbu, 14 dana, gde ja nisam bila u mogućnosti da reagujem jer nisam bila tu. Naknadno su objavili mejl adresu na koju je moguće poslati tužbu, a onda da nakon povratka u zemlju ostalu dokumentaciju podnesem poreskoj", rekla je Milovanović.
Ona je dodala da ne razume zašto se od frilensera traži plaćanje poreza za 2017. godinu.
"Smatramo da je nerealno da nam traže da dodatno platimo porez iako već plaćamo državi za koju radimo. Takođe nije dovoljno definisana ta rezidentnost, jer mi nismo većinu vremena u Srbiji, a recimo naše porodice jesu i taj novac koji mi zarađujemo uglavnom se i troši u Srbiji".
Milovanović je dodala da veruje da će ovakva odluka države navesti mnoge frilensere da napusti zemlju, posebno što kako ističe oni u Srbiji nemaju prava na zdravstveno, trudničko niti porodiljsko odsustvo.
"Evo ja sam samohrana majka deteta koja na primer u slučaju da se ono razboli nemam pravo da se vratim sa broda jer nemam pravo na odsustvo. U suštini ni mi nemamo prava da se razbolimo, tako ispada, a kada se dete razboli tu su babe i ko god može da pomogne, ali to su jako veliki problemi, a da ne pričam kako je nama psihički dok smo tamo odvojeni", rekla je Milovanović.
Verujemo da država želi dogovor
Ona je istakla da i frilenseri žele da se pitanje naplate poreza dovede u red, ali da zahtevaju da njihova prava takođe budu definisana.
"Mi ne bežimo od toga da treba da se plati porez, doprinosi, ali je potrebno da se definiše naš status, to jest svih ljudi koji rade na brodu. Mi smo iz Sindikata pre dve godine kada je sve ovo sa frilenserima počelo, poslali uputi kako bi se naš status deifnisao i kako bismo znali šta treba da radimo u tom momentu, međutim odgovore nikad nismo dobili".
Milovanović je rekla da je država spremna da pregovara sa njima i da se postojeći zakon promeni ili dopuni, ali da očekuje da ima ista prava kao i svi građani Srbije.
"Oni nas obavezuju da počnemo da plaćamo, tužbe smo podneli jer ne slažemo se sa time, ali ukoliko ne krenemo od aprila da plaćamo ići će kamata na to, ali nadamo se dogovoru jer mi to želimo kao što i država želi, zaključila je Milovanović.
Izvor: Insajder