Ruski rulet u javnom prevozu: Devastirani sistem ugrozio bezbednost putnika
Od požara u vozilu, prepolovljenog autobusa, otpadanja gume, pa sve do saobraćajnih nesreća – vesti su koje se poslednjih meseci nižu kada je u pitanju javni prevoz. Samo proteklog vikenda desila su se tri incidenta, a sudar autobusa sa kamionom na Obrenovačkom putu imao je smrtne posledice. Tri sindikata Gradskog saobraćajnog preduzeća zatražila su od Ministarstva unutrašnjih poslova da izvrše hitnu kontrolu privatnih prevoznika. Ivan Banković iz sindikata „Centar“ kaže za Insajder da je sve samo „posledica devastiranog sistema javnog prevoza“.
Nakon saobraćajne nesreće 24. avgusta u kojoj su učestvovali autobus na liniji 551 i kamion, a u kojoj je jedna osoba izgubila život, a druga podlegla povredama nekoliko dana kasnije u bolnici, uhapšen je vozač koji se, kako je navelo tužilaštvo, sumnjiči za izvršenje teškog dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
U istom danu na linijama koje održava isti privatni prevoznik, autobus na liniji 511 sudario se sa četiri automobila, dok se autobus na liniji 521 zapalio.
Međutim, tu nije kraj.
Narednog dana je dvanaestogodišnja devojčica povređena je u centru Beograda kada je na nju pala trola koja se otkačila. Predsednik GSP Sindikata "Centar" Ivan Banković kaže da je bezbednost građana zajednička odgovornost i grada i prevoznika i vozača.
„Svi zajedno su odgovorni što se bezbednosti tiče. Ove poslednje nezgode ne treba posmatrati kao izolovane slučajeve ili kao incidente koji su nam se dogodili. I sindikat „Centar“, ali i ostale kolege sindikalci, godinama, a naročito poslednjih nekoliko meseci upozoravamo da je sistem javnog prevoza devastiran i da se odvija po nekoj inerciji, a ne zato što postoji ozbiljna organizacija i jer neko vodi računa o bezbednosti“, kaže Banković za Insajder.
Vozači rade i više od osam sati
Tri sindikata Gradskog saobraćajnog preduzeća saopštila su 24. avgusta da traže hitnu kontrolu radnog vremena vozača u javnom prevozu u Beogradu, angažovanih kod privatnika i rigorozno kažnjavanje prekršilaca zakona.
„Mi smo naglasili koliko je bitno da se poštuje radno vreme vozača. Zakonom je propisano osam sati, nažalost, mi smo svedoci da postoje privatni prevoznici kod kojih se radi po 10, 12 ili 14 sati dnevno. To ne samo da je suprotno zakonu, već se zaista kosi sa elementarnom zdravom logikom. Ako vam neko sedi kao profesionalni vozač za volanom po 10 ili 12 sati dnevno naravno da će njegova koncentracija biti znatno smanjenja, a to jeste potencijalna opasnost i za njega lično i za putnike i za druge učesnike u saobraćaju“, kaže Banković.
Sindikati u saopštenju navode i da je MUP po njihovim prijavama za period od marta do maja izdao 272 prekršajna naloga privatnim prevoznicima i odgovornim licima u tim firmama, zbog upravljanja vozilima duže od zakonom propisanog, ili rada vozača bez ijednog slobodnog dana u nedelji.
Ivan Banković ipak naglašava da se „ne treba oslanjati samo na prijave“.
„Uloga Grada Beograda kao organizatora prevoza je da vrši nadzor nad svim prevoznicima i GSP-om i privatnim prevoznicima. Ne mogu da kažu „mi smo zaključili ugovore pa je samo prevoznik odgovoran“. Prevoznik jeste odgovoran, ali ako privatni prevoznik u ovom slučaju ne ispunjava svoje obaveze i svoje dužnosti mora neko da ga kontroliše i kazni“, navodi Banković.
Sindikati su pozvali i Sekretarijat za javni prevoz Gradske uprave Beograda da objasni koliko je tačno privatnih prevoznika kontrolisano od početka ove godine, kao i šta je utvrđeno. Ista pitanja uputio je i Insajder, međutim do objavljivanja teksta nismo dobili odgovor.
Nedovoljan broj zaposlenih za proveru vozila
Javni prevoz beleži niz incidenata: pre dve godine autobusu su otkazale komande, pa je udario u dečije igralište, krajem prošle godine zglobni autobus se prepolovio tokom vožnje, u aprilu su se zapalila tri vozila, eksplodirala je guma, sa jednog autobusa je otpao točak i usmrtio ženu. U protekloj nedelji još jedan autobus se zapalio, a u centru Beograda otkačila se trola koja je pala na devojčicu.
Predsednik sindikata „Centar“ ističe da svi prevoznici obavljaju tehnički pregled na šest meseci, ali da to, kako kaže, nije dovoljno.
„Nije dovoljno da vi jednom u šest meseci pregledate vozilo, da jednom u šest meseci zaista otklonite neke ozbiljnije nedostatke. Dnevna nega vozila podrazumeva da vi morate da imate organizovanu servisnu službu i dovoljan broj zaposlenih, koji će na dnevnom nivou pregledati“, ističe Banković za Insajder.
Dodaje i da je problem što neki privatni prevoznici plaćaju vozače po pređenoj kilometraži, pa im se „ne isplati da prijave neispravnost vozila“.
„Kod njih je tako postavljen sistem da ako se vozač isključi iz saobraćaja zbog neispravnog autobusa, on za to vreme koje je proveo van saobraćaja, van linije, neće biti plaćen. Znači ako je sat vremena bio u garaži, njemu se tih sat vremena ne plaća, plaća mu se samo efektivni rad. Onda dođete u situaciju da zapravo pojedini vozači svesno voze neispravna vozila, misleći da im se neće ništa dogoditi. A kad se dogodi, već je kasno, taj vozač prvi odgovara pred zakonom“, kaže Banković.
Privatnicima gotovo pa prepušten autobuski prevoz u Beogradu
Krajem maja ove godine sindikati Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd (GSP) su na 15 minuta blokirali raskrsnicu ispred Gradske uprave, jer je pokrenuto javno-privatno partnerstvo kojim bi trebalo da se privatnim prevoznicima ustupe sve linije na potezima "100" - ka levoj obali Dunava i dalje, i "700" - ka Zemunu i dalje.
Međutim, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je tada da će usluga prevoza postati kvalitetnija.
"Naša procena je da tih oko 400 linija koje se nalaze u centralnom gradskom jezgru treba da ostane GSP-u a ove druge ćemo videti, davaćemo i privatnicima koji su spremni da ulože ozbiljna sredstva u podizanje kvaliteta saobraćaja javnog prevoza u Beogradu. Ugovori privatnicima koji ističu moraju da se obnove i biće prvi put podignuti na novi nivo. Biće uslovljeni da više od 50 odsto vozila moraju da budu nova i na jesen još 400 novih vozila koje će da finansiraju upravo ti privatnici. Usluga koju ćemo da pružamo biće kvalitetnija jer smo podigli nivo kontrole tih istih privatnika koje nikada niko nije kontrolisao", naveo je tada Šapić.
Izvor: Insajder