Ko je odgovoran za nesreću u kojoj je otpali točak autobusa povredio dve žene? (VIDEO)
Dan nakon što ju je otpali točak autobusa udario u centru Beograda, 69-ogodišnja žena je preminula u bolnici. Prvo osnovno tužilaštvo ispituje odgovornost mehaničara, koji je tog dana bio u obavezi da kontroliše ispravnost autobusa. Ko je sve odgovoran za nesreću zbog koje je jedna žena nastradala, a druga povređena?

Privatnog prevoznika "Banbus“, vlasnika autobusa sa kojeg je otpao točak - angažovao je GSP, između ostalog, i na liniji 78 od Banjice do Zemuna. Pre dva dana, negde na polovini puta - kod Karađorđevog parka, točak je otpao i povredio dve žene.
Mehaničar kompanije, zadužen za pregled vozila tog dana, odgovoran je za neblagovremeno uočeni kvar. Za ispravnost vozila odgovorna je kompanija. Ispravnost vozila kompanije "Banbus“, i svih ostalih čija vozila prevoze putnike u glavnom gradu, nadzire Inspekcija Sekretarijata za javni prevoz Grada Beograda. U Sindikatu zato kažu da mehaničar ne može jedini da bude odgovoran.
"Ne mislimo da je samo nehaničar koji pušta vozilo van pogona u gradski saobraćaj odgovoran. Mislimo da tu ima odgovornost i saobraćajna policija i firma koja se bavi tim prevozom, ne samo gradski prevoz, nego i privatne firme, ali i Gradska uprava, koja treba da obezbedi da građane prevoze kvalitetna i udobna vozila“, kaže za Insajder Zoran Ristić, Granski sindikat za javni saobraćaj UGS "Nezavisnost“.
Iz kompanije "Banbus“ ne odgovaraju na pitanja Insajdera kada je poslednji put kontrolisana ispravnost autobusa koji je usmrtio ženu i koliko je star taj autobus, i ostali autobusi kojima prevoze putnike u glavnom gradu. Ipak, saznajemo da je Inspekcija danas proveravala ispravnost njihovih vozila angažovanih u gradskom prevozu.
Ni Inspekcija ne odgovara na pitanje Insajdera o tome kada su prethodni put utvrđivali ispravnost tog i ostalih autobusa firme "Banbus“, dok u Granskom sindikatu kažu da su više puta upozoravali nadležne na loše stanje vozila u gradskom saobraćaju.
"Mi smo nekoliko puta ukazivali na te probleme sa kojima se mi suočavamo u gradskom prevozu, s obzirom na to da smo imali izbore ne tako davno i da je i dalje ta procedura vrlo aktuelna u okviru beogradske vlasti, mi nismo želeli da izlazimo u javnost sa tim zahtevima ponovo, ne želeći da to ima neku političku konotaciju, ali s obzirom na dešavanja koja smo imali prilike da vidimo u prethodnih dana, smatramo da je ovo pitanje kome treba posvetiti posebnu pažnju i definisati odgovorna lica“, dodaje Ristić.
Samo pre tri nedelje zapalile su se kočnice i gume na dva gradska autobusa, pa su vozači sami gasili požar. U novembru prošle godine raspukla se harmonika na autobusu u blizini Mašinskog fakulteta, a autobus podelio na dva dela. Mesec dana ranije, u oktobru, izgoreo je autobus na Brankovom mostu. Pre dve i po godine, u Zemunu su autobusu otkazale komande, pa je udario u dečije igralište. I to nije kraj spiska. Neispravnost vozila u gradskom prevozu samo je jedan od razloga što se putnici godinam voze u nebezbednim autobusima. Prema podacima Gradskog saobraćajnog preduzeća iz 2022. godine, prosečna starost autobusa je sedam i po godina.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.