Šest meseci od masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“
Navršava se šest meseca od masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ kada je trinaestogodošnji K. K. ubio devetoro učenika i radnika obezbeđenja i ranio još petoro učenika i nastavnicu. U oktobru, više od pet meseci kasnije, Više javno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv roditelja maloletnog K. K.
Dečak K. K. je istog dana uhapšen, ali pošto je u trenutku izvršenja krivičnog dela imao manje od 14 godina – pred zakonom nije krivično odgovoran.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv V. K, oca dečaka, zbog sumnje da je u prethodnom periodu obučavao svog 13-godišnjeg sina da rukuje vatrenim oružjem i municijom.
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović saopštio je 10. oktobra, da je tužilaštvo sudu podnelo optužnicu protiv Vladimira K, oca dečaka K.K.
Stefanović je rekao i da je neposredno optužena majka maloletnog K. K, ali i predsednik streljačkog kluba i instruktor pucanja u streljani koju je posećivao maloletnik.
Sedam zahteva Saveta roditelja
Neposredno nakon masovnog ubistva, Savet roditelja Osnovne škole "Vladislav Ribnikar“ predstavio je sedam zahteva roditelja učenika odeljenja VII/2 u kojem je došlo do oružanog napada.
Jedan od zahteva bio je kompletno renoviranje škole.
Zahtevi opozicije
Zahteve je imao i deo opozicije koji su organizatori prostesta "Srbija protiv nasilja“ koji su pokrenuti nakon dva masovna ubistva.
Među zahtevima je i smena članova REM-a, kao i rukovodstva RTS-a zbog, kako kažu, "programa koji promovišu kriminal i nasilje“. Traži se i zabrana štampanih medija koji svojim radom "promovišu nasilje, objavljuju lažne vesti i krše novinarski kodeks“.
Takođe se pominje i oduzimanje nacionalnih frekvencija TV Pink i TV Happy, kao i "hitno ukidanje emitovanja rijaliti programa i emisija koje promovišu nasilje i nemoral sa televizijama sa nacionalnom frekvencijom“.
Osim toga tražena je smena ministra prosvete Branka Ružića koji je u međuvremenu i podneo ostavku. Na mesto ministra prosvete imenovana je Slavica Đukić Dejanović.
Tražena je i smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, međutim na glasanju u Skupštini Srbije on je dobio podršku većine prisutnih posalnika i tako ostao na svojoj funkciji.
Predstavnici opozicije tražili su i smenu šefa Bije Aleksandra Vulina, kao i održavanje sednice Skupštine na kojoj će se ramotriti odgovornost i bezbednosna situacija u zemlji u najkraćem mogućem roku.
Anketni odbor sastavljen, pa obustavljen
Skupština Srbije je sazvala prvu sednicu Anketnog odbora koji bi treblo da utvrdi činjenice i okolnosti koje su dovele do masovnih ubistava u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima na teritoriji Smedereva i Mladenovca, ali i obustavila njegov rad.
Kako je rečeno Skupština je prihvatila molbu porodica nastradalih u tragediji koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ i njihovih punomoćnika i obustavila dalja postupanja Anketnog odbora.
Početak nove školske godine
Ministarka prosvete Đukić Dejanović rekla je da će učenici u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" imati časove u jednom delu zgrade, dok će na prostoru zločina biti memorijal, poput spomenika đacima u Kragujevcu.
Navedeno je i da će cilj školske 2023/24. godine biti "razvoj pravih ljudskih vrednosti kod učenika, unapređenje međusobnih komunikacija uz poštovanje, saradnju i solidarnost sa uvažavanjem različitosti".
Ministarka Đukić Dejanović izjavila je tri nedelje po početku školske godine da se 60 učenika ispisalo iz Osnovne škole "Vladislav Ribnikar".
Nekoliko dana nakon toga i v. d. direktorka te osnovne škole Anđela Petrović podnela je ostavku na tu funkciju.
Petrović je tada rekla da više nema snage da bude na toj funkciji i da bi želela da više vremena posveti svojoj porodici.
Kontrola streljana
Na dan masovnog ubistva u "Ribnikaru", predsednik Srbije predložio je niz mera, među kojima i kontrolu rada streljana i pristupa maloletnika njima.
Rezultat tromesečne kontrole stotinu streljana su samo četiri prekršajne prijave.
Bez odgovora nadležnih o pooštravanju sankcija za medije koji promovišu nasilje
Prema sedmoj tački predloženih mera koje je usvojila Vlada Srbije, naloženo je Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekominikacija da zajedno "razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za medije koji ne poštuju propisane obaveze u pogledu zabrane programskih sadržaja koji ističu i podržavaju nasilje“.
"Ministarstvo pravde i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija u saradnji, u roku od mesec dana, treba da razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružalaca medijskih usluga, uključujući internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, u pogledu zabrane programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika“, navodi se u Zaključku Vlade Srbije od 4. maja ove godine.
Ovo je ujedno i jedina tačka koja se odnosi na medije.
Ukazujući na to da je rok od mesec dana davno istekao uputili smo pitanja nadležnim ministarstvima i Vladi Srbije da li se o pooštravanju sankcija razgovaralo, kao i koje su sankcije predložene. Ali odgovore nismo dobili.
Škola bez najavljene rekonstrukcije
Prošlo je dva meseca od nove školske godine, a predviđanja i pretpostavke zamenila je realnost – najavljena rekonstrukcija škole još nije počela, a deca nemaju dovoljno mesta u ograđenom delu škole.
Vlada Srbije obećala je da će Osnovna škola "Vladislav Ribnikar“ biti rekonstruisana i da će biti izgrađen Memorijalni centar.
Tokom leta, kako je rekla predsednica Vlade, urađena je manja rekonstrukcija. Ona veća još nije počela, a svi učenici nastavu pohađaju u manjem delu škole.
Iako su roditelji na to pristali, sada su obeshrabreni. Ističu da se početak najavljene, veće rekonstrucije ne nazire, i od resornog ministarstva i Vlade traže da se, pored ostalog, omogući korišćenje još jednog dela zgrade.
U Ministarstvu za javna ulaganja kažu da rekonstrukcija čeka da se nađe idejno rešenje za Memorijalni centar; potrebno je da se porodice ubijenih usaglase kako će on izgledati.
Roditelji tvrde da su bili bez psihološke podrške
Trećeg maja ubijena je i učenica petog razreda Ana Božović koja je tog dana bila dežurna. Njeni roditelji u intervjuu za hrvatski javni servis kažu da su u prvim nedeljama bili sami – bez podrške i psihološke pomoći institucija.
"Nakon tri nedelje mi smo se prvi put sreli s roditeljima ostalim i mi smo se organizovali, shvatili smo da moramo da angažujemo nekoga da vidimo šta se dešava. Mi smo tad prvi put upoznali te roditelje, oni su svi iz tog razreda sedmog, naše Bojana i Ana su bile dežurni učenici, mi nismo znali tog dečaka, niti smo znali ikog od te dece. Sećam se kada smo se okupili prvi put ja sam, prvo što sam pitao to je bilo ’ljudi je l’ vas neko zvao’, svi su rekli ne. I to je baš onako strašno kad znate da posle tako nečega, tri nedelje prođe, a da vas niko od nekih tih institucija ne kontaktira i ne ponudi neku vrstu pomoći, tu ništa ne funkcioniše“, rekao je Ivan Božović, otac Ane Božović.
Roditelji posetili porodice ubijenih u Duboni i Malom Orašju
Roditelji ubijenih učenica i učenika Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" posetili su porodice ubijenih mladih u Duboni i Malom Orašju, saopštio je direktor Fonda B92 Veran Matić.
Položeni su venci na mestima zločina ispred škole u Duboni i na Ravnom Gaju u Malom Orašju.
Podignuta optužnica protiv roditelja
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović saopštio je 10. oktobra, da je tužilaštvo sudu podnelo optužnicu protiv Vladimira K, oca dečaka K.K.
Stefanović je rekao i da je neposredno optužena majka maloletnog K. K, ali i predsednik streljačkog kluba i instruktor pucanja u streljani koju je posećivao maloletnik.
Vladimir K. optužen je za krivično delo Teška dela protiv opšte sigurnosti, rekao je tužilac Stefanović tokom obraćanja novinarima u prostorijama Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Stefanović je rekao da se Vladimir K. sumnjiči da je obučavao sina da rukuje vatrenim i vazdušnim oružjem, da ga je obučavao i kako da stoji i diše dok rukuje oružjem i da gađa u metu.
Tužilaštvo traži da se Vladimira K. proglasi krivim i osudi na maksimalnu kaznu od 12 godina zatvora.
Odbrana oca traži da sudski proces bude javan
Advokat Borivoje Borović, vođa tima odbrane V. K, izjavio je da sudski proces mora biti javan, kako bi se videlo "koja je tajna pompe koju u medijima radi tužilaštvo".
Borović je, na konferenciji za novinare, rekao da je neposredno pre podizanja optužnice šef Višeg tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović odlazio u Okružni zatvor u Beogradu i pretio V. K. da prizna saučesništvo, u zamenu za 12 godina zatvora, ali da je V. K. odbio sporazum o nagodbi koji mu je ponudilo Tužilaštvo.
"Tužilaštvo i Stefanović imali su ideju da politiziju slučaj, da svale svu krivicu na jednu porodicu. Mi ne želimo da ni na koji način utičemo na rad tužilaštva, kao što to radi tužilac", objasnio je Borović, naglašavajući da je optužnica "zbrkana".
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je 13. oktobra da će uprkos pritiscima odbrane, nastaviti da insistira na maksimalnoj kazni predviđenoj zakonom za roditelje maloletnog K. K.
"Povodom slučaja protiv roditelja, Više javno tužilaštvo je sve što je imalo da saopšti, navelo u podignutoj optužnici protiv ovih osoba", saopštio je Nenad Stefanović, glavni javni tužilac u Beogradu.
"Pravo na odbranu je neprikosnoveno i današnja izjava advokata Borovića nije ništa drugo, nego deo strategije za odbranu optuženog. Ovim putem obaveštavamo javnost da se nećemo baviti komentarisanjem ovakvih, kao ni slučnih izjava, već ćemo nastaviti da se bavimo isključivo svojim poslom", saopštilo je Više javno tužilaštvo.
Sudski postupak u kome je tužen i maloletni K. K.
U Višem sudu u Beogradu, 20. oktobra, održano je pripremno ročište uoči suđenja protiv porodice Kecmanović.
Za pretrpljeni bol i strah tužile su ih prodice ubijene dece, a tužbom je obuhvaćena i škola u kojoj se masovno ubistvo dogodilo. Ovo je postupak u kome je među tuženima i ime maloletnog K.K. koji je izvršio zločin u osnovnoj školi.
"Ovo je postupak gde mi procesno pravno gledamo jedino možemo njega da okrivimo i učinimo odgovornim za ono što je učinio 3. maja", kaže advokat porodica ubijenih u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" Ognjen Božović i dodaje da "postoje određene procesne pretpostavke koje moraju da se ispune, ne želim da ulazim u detalje, ali svi dokazi na te okolnosti su predloženi".
U Višem sudu u Beogradu juče je počeo parnični postupak po drugoj tužbi protiv oca, majke i dečaka. Ovu tužbu podneli su članovi porodice jedne od ubijenih devojčica protiv porodice Kecmanović, kao i protiv škole u kojoj je ubistvo počinjeno.
Postoje li mehanizmi za zadržavanje maloletnog počinioca u ustanovi?
Opravdana je bojazan da kao društvo nemamo mehanizme da zadržimo maloletne počinioce zločina, poput maloletnika u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", u ustanovama, rekla je u Marker razgovoru ministarka zdravlja Danica Grujičić.
Nakon tragedija u školi "Vladislav Ribnikar" i selima Duboni i Malom Orašju podnet je predlog o promeni Zakona o podršci licima sa mentalnim smetnjama.
Javna rasprava je prošla, ali se predlog nije našao pred poslanicima. Grujičić kaže da "ne zna gde je zapelo", i da je jedina primedba bila da li to znači da će nekoga "doživotno zatvoriti".
"Da, ako struka kaže da je taj neko opasan po sebe i okolinu", rekla je ministarka, na postavljenu primedbu.
"Mi sada imamo tri dečaka koja su užasna dela uradili. Ovaj mali koji je ubio desetoro ljudi, onda ovaj koji je zaklao svog druga, koji je ulazio u 'Lazu Lazarević' u Novom Sadu, onaj koji je napao nožem, majku i sina, ne znam ni šta je bilo sa tim ljudima koji su bili povređeni. To su ozbiljni napadi i ja, iskreno rečeno, kao lekar, ne mogu da shvatim da neko može da misli da je bez mentalnih smetnji neko koji je ubio svojih devet drugara, od toga osam drugarica. I ubio čoveka koji mu nikada ništa, nažalost, nije uradio", kaže Grujičić.
Izvor: Insajder