Slučaj hapšenja u EPS-u: Firma Bauvezen uprkos lošim preporukama, godinama radila za državu (VIDEO)
Sedam dana od hapšenja osumnjičenih u EPS-u, oglasilo se i to najveće javno preduzeće. Kako kažu, pre šest meseci Privrednom sudu su tužili dve firme zbog radova koji su plaćeni, a nisu izvedeni ili nisu kvalitetno izvedeni. Upravo zbog toga, pre sedam dana u krivičnom postupku je uhapšeno i šest osoba, među kojima su inženjeri u EPS-u, ali i bivši direktori dve privatne firme - beogradskog ogranka „Italiana Costrucioni“ i lazarevačke firme „Bauwesen“. Kako pokazuje istraživanje Insajdera, firma Bauvezen uprkos negativnim ocenama državnih institucija, od te iste države godinama dobija poslove.
Bez sajta, bez finansijskog izveštaja i u blokadi – tako posluje firma Bauvezen čiji je bivši direktor uhapšen prošle nedelje u okviru istrage za zloupotrebe u EPS-u. Prema istraživanju Insajdera, baš ta firma je godinama dobijala mnoge poslove od države. To ne bi bilo sporno da, prema zvaničnim informacijama, firma nije imala negativne reference i dugove za porez.
Na sajtu Narodne banke Srbije navodi se i da su u blokadi više računa ove kompanije, kao i da im je iznos blokade 1,5 milijardi dinara. Na 52. mestu liste najvećih dužnika koju objavljuje Poreska uprava svake godine, krajem jula 2022, našla se i ova lazarevačka firma i to sa dugom od 137 miliona dinara.
U istoj godini, kako pokazuje istraživanje Insajdera, dobijali su poslove od Puteva Beograda, Opštine Majdanpek i Loznice, Gradskog saobraćajnog preduzeća, Infrastrukture Železnice, Direkcija za građevinsko zemljište Grada Beograda.
Na sajtu Agencije za privredne registre nije objavljen ni finansijski izveštaj ove firme za 2021. godinu.
Firma Bauvezen osnovana je 2007. i trenutno je u vlasništvu Borivoja Trifunovića. Osnovna delatnost joj je izgradnja železničkih pruga i podzemnih železnica, a ova lazarevačka firma ima i dva ogranka – Bauvezen niskogradnju na Novom Beogradu i ogranak registrovan u beogradskoj opštini Savski venac.
Adresa matične firme im je u Karađorđevoj ulici u Lazarevcu, ali se uvidom podataka na google mapi ne može zaključiti koja je zgrada u pitanju.
I nije se prvi put firma Bauvezen dovela u vezu sa kašnjenjem radova nakon prošlonedeljnog hapšenja. O njima je tokom posete jugu Srbije, i to odgovarajući na pitanje lokalnog novinara o kašnjenju radova na trgu u Leskovcu, govorila i premijerka Ana Brnabić u avgustu 2021.
„Ja sam sinoć poslala poruku i mom timu u kabinetu da pozovu na sastanak tu firmu i da vidimo šta možemo da uradimo zato što je to kako oni rade u Leskovcu mislim, nemam šta drugo da kažem, osim da je krajnje neprihvatljivo i da ćemo tu firmu pozvati na odgovornost“, rekla je premijerka.
I godinu dana ranije, Državni revizor uočio je nepravilnosti u poslu koji im je dodeljen i to za izgradnju puta oko Zrenjanina gde radovi nisu bili završeni u ugovorenom roku, niti su postojali podaci o istraživanju tržišta koji služe da se utvrdi da li je ugovorena cena –i realna. Negativnu referencu dobili su i 2015. kada ih je Upravi za javne nabavke prijavila pančevačka Direkcija za izgradnju, novosadski zavod za izgradnju, pa i Ministarstvo privrede.
“… dao je nalog rukovodiocima njegovih mašina da u radne naloge upisuju veći broj sati rada od sati stvarnog rada mašina, a zatim davao naloge svojoj finansijskoj službi da na osnovu tako sačinjenih radnih naloga fakturišu Privrednom društvu Kolubara građevinar i Privrednom društvu Kolubara Mali Borak za navodno u celosti izvršene usluge i iste naplati u iznosu većem od 61,7 milion dinara na ime neistinito prikazanog vremena rada mehanizacije od 8 hiljada 268 sati više od mogućeg”, navodi se, između ostalog, u optužnici.
Ovaj sudski postupak i dalje traje, a firma Bauvezen i njen tadašnji direktor, a inače sin sadašnjeg vlasnika Borivoja Trifunovića, suočava se sa novom istragom za zloupotrebe u EPS-u, i to zbog sumnje da su overili i naplatili radove koje nisu završili. Nakon što je sa predmeta sklonjena tužiteljka Bojana Savović premeštajem u opšte krivično odeljenje i to u satima nakon hapšenja, osumnjičene je saslušavao drugi tužilac i određen im je pritvor do 30 dana.
Izvor: Insajder