"Srbija protiv nasilja" dostavila predloge Ani Brnabić u vezi sa primenom preporuka ODIHR
Koalicija "Srbija protiv nasilja" dostavila je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić predloge kako dalje raditi na preporukama ODIHR (Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava) o izborima.
Predsednica parlamenta je novinarima u holu Skupštine Srbije rekla da nije planirano nikakvo obraćanje i da nije još stigla da pogleda predloge opozicije.
Ana Brnabić je u četvrtak, 11. aprila, pozvala predstavnike opozicije koji su napustili sastanak u Skupštini Srbije da joj do danas u podne dostave predlog "kako dalje raditi na primeni preporuka ODIHR-a".
Obustavljanje izbornih radnji
Kako se ističe u dokumentu koji je koalicija "Srbija protiv nasilja" dostavila Skupštini Srbije, a u koji je Insajder imao uvid, predloženo je obustavljanje izbornih radnji do kojih je došlo raspisivanjem izbora 3. aprila i to, kako se navodi, izmenom člana 87. Zakona o lokalnoj samoupravi, s retroaktivnim dejstvom, i to zbog toga što pravni okvir za sprovođenje tih izbora još uvek nije dogovoren usled neispunjenja preporuka ODIHR.
Priprema neophodnih izmena propisa
Pod tačkom dva se predlaže priprema neophodnih izmena propisa u cilju efikasnog sprovođenja preporuka ODIHR-a, kroz inkluzivan i transparentan proces, u skladu sa prioritetnom preporukom broj 1 iz izveštaja ODIHR od 28. februara 2024. godine.
S tim u vezi, ističe se da je potrebno obrazovati radno telo Narodne skupštine koje će činiti narodni poslanici vlasti, opozicije i predstavnici civilnog društva sa zadatkom da izradi predloge zakona kojima se ispunjavaju sve preporuke ODIHR, a posebno preporuke broj 1, 4, 5, 6, 7, 18, 19 i 21 iz izveštaja ODIHR.
Dodaje se da to posebno uključuje, ali nije ograničeno na izradu predloga za izmenu i dopunu: Zakon o izboru narodnih poslanika, Zakon o lokalnim izborima, Zakon o jedinstvenom biračkom spisku, Zakon o prebivalištu i boravištu građana, Zakon o sprečavanju korupcije, Zakon o finansiranju političkih aktivnosti i Zakon o Ustavnom sudu.
Prema predlogu opozicije radno telo treba da izradi radne verzije prioritetnih zakona u roku od tri nedelje od obrazovanja.
U cilju obezbeđivanja transparentnosti procesa, o radnim verzijama zakona biće organizovana javna slušanja, dodaje se.
Predloge zakona podneće članovi/ce radnog tela iz reda narodnih poslanika, a u roku od sedam dana od podnošenja zakona će biti sazvana sednica Narodne skupštine radi njihovog usvajanja.
Na osnovu usvojenih zakona, nadležna ministarstva (prvenstveno, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvo unutrašnjih poslova), izborne komisije i drugi nadležni organi pripremiće po istom principu – u inkluzivnom i transparentnom procesu koji uključuje predstavnike vlasti, opozicije i civilnog društva - podzakonske akte za njihovo sprovođenje, navodi se u predlogu.
Jedinstven termin izbora
Takođe, ističe se i neophodnost postizanje dogovora o jedinstvenom terminu održavanja beogradskih i drugih lokalnih izbora, nakon usvajanja zakonskog i podzakonskog okvira.
Uvid, revizija i kontrola biračkog spiska
U vezi sa zahtevom da odrede dve osobe koje bi bile imenovane u Komisiju radi vršenja uvida, revizije i kontrole Jedinstvenog biračkog spiska, koalicija "Srbija protiv nasilja" insistira da se najpre u što kraćem roku razradi nužan zakonski osnov za formiranje i funkcionisanje takve Komisije.
Dodaje se da Komisija mora da uključi predstavnike vlasti, opozicije i civilnog društva i da donosi odluke po principu većinskog odlučivanja unutar svake od tri grupacije.
U pogledu revizije i kontrole biračkog spiska, neophodno je, prema mišljenju opozicije, da Komisija ima nadzor na biračkim spiskom i tokom sprovođenja predstojećih izbora, kao i da se omogući članovima izbornih komisija uvid u delove elektronske baze biračkog spiska za teritoriju u nadležnosti te komisije, uključujući i sve izmene.
Takođe se dodaje da je neophodno izmeniti zakone tako da se promene u evidenciji prebivališta evidentiraju u Jedinstvenom biračkom spisku nakon 12 meseci nakon promene prebivališta u cilju uspostavljanja poverenja građana u tačnost biračkog spiska i povećanja poverenja javnosti, u skladu sa preporukom 4 ODIHR-a.
Naglašava se i da je neophodno redovno objavljivati podatke iz biračkog spiska i podatke o svim licima koja su bila ovlašćena za pristup elektronskoj bazi biračkog spiska, od izbora 2018. godine, sa osnovom tog ovlašćenja, kao i započeti kompletnu i nezavisnu reviziju biračkog spiska, uključujući i terensku kontrolu, od strane nezavisne komisije, prema metodologiji koju je razvila CRTA.
Koalicija "Srbija protiv nasilja" je u dokumentu podsetila i na to da je na prethodnim sastancima iznela tri zahteva - formiranje komisije koja će proveriti birački spisak, otvaranje Radio-televizije Srbije za sve učesnike izbora, kao i održavanje beogradskih i svih lokalnih izbora u istom danu.
Podsetimo, vlast je u načelu prihvatila prva dva zahteva, a treći odbila, nakon čega je opozicija saopštila da ne želi da pregovara o prva dva, dok ne budu prihvaćena sva tri zahteva.
Izvor: Insajder