Opozicija napustila sastanak u Skupštini Srbije, Brnabić kaže - pokazali su da ih ne zanimaju preporuke ODIHR-a

UŽIVO

Predstavnici opozicionih poslaničkih grupa napustili su sastanak o izbornim uslovima u Skupštini Srbije.

Sastanak poslaničkih grupa vlasti i opozicije o preporukama ODIHR-a. Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Na dnevnom redu sastanka bila je primena preporuka ODIHR-a iz konačnog izveštaja posmatračke misije o izborima za narodne poslanike održanim 17. decembra 2023. godine.

Radna grupa Vlade Srbije za praćenje i implementaciju preporuka ODIHR-a je pripremila nacrte izmena i dopuna ovih zakona, a učesnici sastanka su pozvani da daju svoje komentare na nacrte izmena i dopuna zakona koji bi se potom uputili skupštini na usvajanje.

Reč je o izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika, Zakona o lokalnim izborima, Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, Zakona o sprečavanju korupcije, kao i Zakona o Ustavnom sudu koje su potrebne kako bi se primenile određene preporuke.

21:32 April 11.

I treće konsultacije vlasti i opozicije o izbornim uslovima - bez dogovora (VIDEO)

I treće konsultacije vlasti i opozicije o izbornim uslovima završene su - bez dogovora. Glavni problem je taj što vlast ne pristaje da se izbori u Beogradu i u ostalih 87 gradova i opština održe u istom danu, kao i ključne preporuke u vezi sa biračkim spiskom. Na razgovor su došli predstavnici Koalicije “Srbija protiv nasilja”, ne i Novog DSS-a i Ekološkog ustanka koji smatraju da je neprihvatljivo to što su sastanku prisustvovali i međunarodni predstavnici. Na konsultacijama nisu bili ni predstavnici “Mi - glas iz naroda - dr Branimir Nestorović”. Na kraju, predsednica Parlamenta pozvala je opoziciju da predloge za izmenu izbornih uslova dostave do sutra u podne.


Izvor: Insajder

20:08 April 11.

Molba poslaničkim grupama da do petka dostave predloge o primeni preporuka ODHIR-a

Generalni sekretar Narodne skupštine Srđan Smiljanić uputio je dopis poslaničkim grupama u Narodnoj skupštini, u kojem je obavestio da je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, na kraju sastanka koji je održan 11. aprila 2024. godine u vezi sa radom na ispunjenju preporuka za unapređenje izbornog procesa u Republici Srbiji uputila molbu da do petka, 12. aprila 2024. godine u 12 časova poslaničke grupe dostave predloge o načinu daljeg rada na primeni preporuka ODIHR. 

Poslaničke grupe trebaju da navedu jasne prioritete i predlog do dva lica koja će biti imenovana u Komisiju koja će biti obrazovana u Narodnoj skupštini radi vršenja uvida, revizije i kontrole Jedinstvenog biračkog spiska.

U dopisu se napominje da će resorna ministarstva sve komentare relevantnih organizacija civilnog društva koji su dostavljeni svim učesnicima sastanka, u narednih pet dana uvrstiti u pripremljene radne verzije izmena zakona, kako bi, nakon još jednog kruga konsultacija koje će se obaviti tokom naredne sedmice, ti konačni zakonski tekstovi ušli u skupštinsku proceduru i bili predmet javnog slušanja u Narodnoj skupštini.

Poslaničke grupe su obaveštene i o tome da je predsednica Narodne skupštine istakla da ostaje pri predlogu koji je iznela na Prvom sastanku Kolegijuma Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu 3. aprila 2024. godine, u skladu s čim su zamoljeni da, ako prihvataju razgovor o pomeranju održavanja izbora za odbornike skupština opština i gradova koji predstoje u julu ili avgustu ove godine, dostave svoj predlog o datumu kada bi ti izbori trebalo da budu održani u skladu sa zakonima Republike Srbije.

Izvor: Saopštenje Narodne skupštine Srbije

17:27 April 11.

Transparentnost Srbija: Izložili niz konkretnih predloga i prioriteta

Transparentnost Srbija je saopštila da je iskoristila mogućnost da predstavnicima parlamentarnih stranaka i Radne grupe Vlade Srbije za saradnju sa ODIHR izloži niz konkretnih predloga i prioriteta za unapređenje uslova izbora, naročito u vezi sa finansiranjem izborne kampanje i sprečavanjem zloupotrebe javnih resursa.

Na sastanku koji je sazvala predsednica Narodne skupštine, predstavnici Transparentnosti su ukazali da je ovo na žalost prvi put da se u skupštini raspravlja o primeni preporuka ODIHR nakon izbora, iako TS skupštinskom odborima za pravosuđe i finansije godinama upućuje inicijative da se o ovoj temi organizuje javno slušanje.

Kada je reč o razmatranju preporuka ODIHR, TS je upozorila na to da se Radna grupa Vlade bavila samo preporukama koje su date posle izbora iz decembra 2023, zanemarujući pri tom činjenicu da postoji i nekoliko desetina neispunjenih preporuka koje je Srbija dobila nakon izbora iz 2022, 2020, 2017. pa čak i ranijih godina),

"Među tim preporukama se nalaze i neke koje su od velikog značaja, poput postavljanja ograničenja troškova kampanje po jednom učesniku (predlog TS je da to bude 300 miliona dinara, kada je reč o nacionalnim izborima)", navodi se u saopštenju.

U pogledu materijala koji su dostavljeni uz poziv na sastanak (radne verzije izmena i dopuna u pet zakona, u vezi sa sedam preporuka), TS je ukazala da nije jasno po kom kriterijumu je odlučeno da se zakonske intervencije ograniče upravo na te oblasti.

"Tako, radna verzija Zakona o sprečavanju korupcije sadrži predlog izmene samo jednog člana, koji se tiče objavljivanja odluka Agencije za sprečavanje korupcije", navodi se.

TS je ponudila rešenje i za daleko bitniji problem, koji je prioritetan i po oceni ODIHR – jasno razdvajanje vršenja javne funkcije i predizbornih partijskih aktivnosti.

"Prema predlogu amandmana koji je dostavila TS, promotivne aktivnosti javnih funkcionera tokom kampanje bi bile ograničene samo na ono što predstavlja izvršenje zakonskih obaveza, koje samo oni mogu da ispune. Time bi se isključile promocije u vidu obilaska gradilišta, škola, domova zdravlja, sportskih klubova, opštinskih uprava, kao i govori političara na raznim svečanim otvaranjima objekata koje se održavaju pred izbore", navodi se u saopštenju.

U oblasti finansiranja kampanje, pored pomenutog ograničenja rashoda, TS je dostavila konkretne predloge i za obezbeđivanje jednakih uslova za korišćenje javnih prostora, uvođenje obaveze prijavljivanja troškova oglašavanja koje plaćaju stranački funkcioneri, a ne njihove stranke (naročito na Fejsbuku), kao i za povećanje javnosti prihoda i rashoda kampanje dok ona traje.

"Takođe smo dostavili predlog u kojem je razrađen koncept krivičnog i prekršajnog kažnjavanja zbog kršenja ovog zakona, kao i za preciziranje dužnosti Agencije u postupku kontrole", dodaje se.

U dostavljenim materijalima TS je ukazala i na brojna druga pitanja, između ostalog i na ranije podnetu inicijativu upućenu MUP za objavljivanje podataka o kretanju prebivališta, kako bi se ustanovilo u kojoj meri su građani, ranije prijavljeni u opštini u kojoj u decembru nije bilo lokalnih izbora, bili registrovani za glasanje u onim gradovima i opštinama u kojoj su se oni tada održali, navodi se u saopštenju.

Izvor: Transparentnost Srbija

17:18 April 11.

Đilas reagovao na izjavu Hila

Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas oštro je zamerio američkom ambasadoru Kristoferu Hilu na izjavi posle sastanka poslaničkih grupa u Skupštini Srbije, ocenjujući da je stao na stranu vlasti.

"Ako već za nešto kažete da je unutrašnja stvar Srbije, onda osnovna pristojnost nalaže da o tome ne iznosite svoj stav, a posebno kad znamo da su to stavovi podrške organizovanoj kriminalnoj grupi na čelu sa Aleksandrom Vučićem", poručio je Đilas u pisanoj izjavi Hilu, koji je prisustvovao sastanku šefova poslaničkih grupa u Skupštini Srbije o primeni preporuka Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).  

Đilas je podsetio da je američki ambasador "prvog dana posle pokradenih izbora" rekao da se raduje nastavku saradnje sa režimom, dajući istu izjavu kao i Marija Zaharova, saopštila je SSP.  

"Savetovali ste ljudima koji su se borili za slobodu da idu kući i slave praznike, čime ste se jasno svrstali na stranu Aleksandra Vučića. Nismo Vas poslušali. Nastavili smo borbu, a najhrabriji među nama su štrajkovali i glađu nanevši trajnu štetu svom zdravlju", podsetio je Đilas. 

Posle svega danas iznosite stav da ne gledate blagonaklono na bojkot izbora, rekao je Đilas i dodao: "Biću kratak i jasan - ne znam po kom osnovu ste uopšte prisustvovali sastanku. Verovatno ste bili tu sa mladine strane".  

Đilas je predočio da se od američkog ambasadora se očekuje da govori o gušenju slobode i demokratije, nalazima ODIHR, činjenici da režim nije ispoštovao ni uvodne napomene izveštaja o političkom konsenzusu i usvajajanju preporuka dovoljno vremena pre izbora.  

"Očekuje se da kažete da ne smeju da se biju lekari i profesori dok dele flajere, da policija mora da uhapsi izvršioce, da medijska haranga protiv proevropskih političara mora da stane, da mora da se dodeli peta frekvencija što režim ne čini već dve godine", pomenuo je lider SSP.  

"Ako je odluka SAD da to ne govorite, jer vam je od demokratije važnije to što Vučić ispunjava sve što je obećao i potpisao oko Kosova, to što Behtel dobija poslove bez tendera, to što siromašna Srbija daje milijarde američkim kompanijama koje će razvijati solarnu energiju i što Vučić sve radi da Rio Tinto počne da vadi litijum, žao nam je zbog toga, ali velika ste sila", rekao je Đilas.  

Đilas je pozvao Hila da onda samo bude pošten bar kao oni koje svakodnevno kritikuje i da kaže da ga sloboda i demokratija ne interesuju. 

"Biće nam svima lakše", zaključio je Đilas.

Izvor: FoNet

16:36 April 11.

Brnabić: Opozicija do sutra u podne da dostavi predlog kako dalje

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je u obraćanju novinarima nakon sastanka da "dijalog ovako ne izgleda".

"To me neće sprečiti da nastavim da pokušavam i nastaviću da apelujem da se ponašamo kao odgovorni ljudi", rekla je ona.

Brnabić je istakla da nije birala koje preporuke želi da implementira jer "želi da implementira sve".

"Bili smo spremni za sastanak, na žalost i treći put sam dobila odgovor ne od Srbije protiv nasilja - ne, ne želimo da razgovaramo o ovome", navela je ona.

Dodala je da šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde Marinika Tepić došla na razgovor sa unapred pripremljenim govorom i prosledila ga "prijateljskim medijima".

"Ponovo su odbili da razgovaraju o ovoj temi i insistiraju da razgovaraju o datumu lokalnih izbora. Postavili su ultimatum, po treći put, da izbori budu istovremeno, kad se steknu uslovi, što znači ko zna kad", kaže Brnabić. 

Ona je istakla da su predstavnici opozicije napustili sastanak kad su izgovorili ono što imaju da kažu i da su time pokazali "nepoštovanje i bahatost".

"Pokazali su da ih ne zanimaju preporuke ODIHR-a", rekla je Brnabić.

Ona se zahvalila nevladinim organizacijama koje se bave izborima jer su pokazali konstruktivnost i, kako kaže, svoje vreme iskoristili da konkretno pričaju o temi i podneli komentare, ali i otvorili druge teme poput izmene Zakon o prebivalištu.

Brnabić je poručila da će pozvati predstavnike opozicije da joj do sutra u 12 časova dostave predlog "kako dalje da radimo na primeni preporuka ODIHR-a".

"Usvojiću svaki njihov predlog", istakla je Brnabić i dodala da će njih, kao i organizacije civilnog društva, pozvati da u istom roku pošalju predlog predstavnika za komiisju koja će se baviti uvidom, revizijom i kontrolom biračkog spiska.

Predsednica parlamenta je rekla da će tražiti od resornih ministarstava da što pre uvrste komentare ogranizacija civilnog društva, kako bi u narednih pet dana finalizovali zakone o kojima se razgovaralo, zatim organizovali javno slušanje i išlo u njihovo usvajanje.

Izvor: Insajder