Šta važi za Expo, ne važi za Expo: Koliko će građani platiti i ko će kontrolisati trošenje novca (VIDEO)
Od trenutka kada je saopštena važna i dobra vest da je Beograd pobedio na Generalnoj skupštini Međunarodnog biroa za izložbe u Parizu. i da će 2027. godine organizovati specijalizovanu izložbu EXPO – brojna su obećanja, nagađanja, ali i pitanja bez odgovora.
Specijalizovana izložba pod nazivom „Igrajmo za čovečanstvo: Sport i muzika za sve" biće otvorena u Beogradu tokom 2027. godine, a okončana 2028. godine, navodi se na zvaničnom sajtu Izložbe.
Beograd je podneo kandidaturu početkom 2022, ali je jedno od pitanja i da li je u ovom trenutku takva kandidatura bila važna, jer organizovanje specijalizovane izložbe zahteva i izgradnju kompleksa u kojima će biti izložbe, odnosno velika ulaganja.
U zemlji u kojoj institucije ne rade svoj posao postavlja se i pitanje ko će i kako kontrolisati trošenje novca građana i kako će se smanjiti prostor za zloupotrebe. Jer, propisi doneti samo zbog EXPA omogućavaju i da se potencijalni poslovi dodeljuju firmama bez tendera, a to onda, kao po pravilu, znači da je skuplje i za građane i za državu.
Dodatnu zabunu unose upravo zvaničnici koji su najpre najavili da će organizovanje izložbe EXPO koštati građane oko 3 milijarde evra, a potom je predsednik procenio da će ulaganje biti gotovo šest puta veće.
Predsednik Aleksandar Vučić, gostujući na Radio televiziji Srbije rekao je da će izgradnja sajma, izložbenog prostora i stambenog bloka za Expo 2027 iznositi oko 2,5 milijardi evra, ali da se 17 milijardi troška koji je najavljen, odnosi na sve u vezi sa Expo 2027 kao što su putevi, pruge i drugo.
„Mi pod Expom podrazumevamo recimo izgradnju našeg severnog “Osmeha” ili smajlija kako se naziva. On nema veze sa Expom, nas će direktni troškovi za EXPO da iznose oko 2,5 milijarde. To je za samu izložbu, ali preko 2 milijarde će da košta samo osmeh severa Srbije - od Bačkog brega, Sombora, Kule, Crvenke, Vrbasa, Srbobrana, Bečeja, Novog Bečeja, Kikinde, Crnje. To će biti preko 2 milijarde. Sve ovo o čemu sam pričao pruga Beograd-Niš skoro tri milijarde, brzs pruga, sve je to deo EXPA. Ili kako ga mi posmatramo kao deo EXPA, svi ovi putevi o kojima sam govorio“, rekao je, između ostalog, tada Vučić.
Dok će, sa jedne strane, Srbija, odnosno Beograd, sasvim sigurno imati koristi od organizovanja takve međunarodne izložbe, s druge strane se postavlja pitanje da li će se i koliko sva ta ulaganja na kraju isplatiti. Jer, kako se ispostavilo, različito se govori o tome koliko ćemo novca potrošiti. Uz sve to, Skupština je jesenas, po ubrzanoj proceduri, usvojila i leks specijalis, odnosno Zakon o izgradnji EXPA u čijem članu 14 piše da se neće primenjivati odredbe Zakona kojim se uređuju javne nabavke.
Insajder: Rekli ste da će izgradnja sajma, izložbenog prostora i stambenog bloka koštati oko 2,5 milijardi evra ali da će najavljeni trošak od 17 milijardi evra podrazumevati sve, dakle, poput izgradnje pruga, puteva. Da li će se na te projekte primenjivati leks specijalis, da li to znači da se na njih neće primenjivati Zakon o javnim nabavkama?
Aleksandar Vučić: Hoće, već smo primenjivali. Već smo neke 2 i po, tri milijarde na različite puteve dogovoreni, u skladu sa zakonom smo sve napravili i išlo se po tenderskim procedurama. Da li će neki poseban objekat zbog ne znam čega da bude po nekom drugom principu, to stvarno nemam pojma, što se EXPA tiče.
Predsednik Srbije tvrdi da će sve biti po zakonu jer je ceo projekat, kaže, preuzeo ministar finansija Siniša Mali. To ministarstvo, međutim, mesecima ne odgovara na pitanja koja smo mu poslali pisanim putem. Odgovore na pitanja šta će se sve graditi u okviru EXPA, po svemu sudeći nema ni Dušan Borovčanin, direktor preduzeća EXPO 2027, koje je nedavno osnovala Vlada Srbije. Kako je rekao, preduzeće na čijem je čelu zaduženo je za pripremu i organizaciju izložbe, dok će Vlada rukovoditi ostalim projektima. Sudeći po predsednikovom odgovoru Insajderu, može da se zaključi – u slučaju EXPA Zakon o javnim nabavkama i mora i ne mora da se primenjuje, a to može da znači i da će se malo poštovati, a malo i neće.
Izvor: Insajder