Stručnjaci: "Kontrola uvoza sredstava za zaštitu bilja bi morala da bude uređenija" (VIDEO)
Izvozni imidž nije jedini koji bi mogao da bude oštećen zbog zdravstveno neispravnih ili nebezbednih namirnica koje su uništene na susednim granicama, a proizvedene su u Srbiji. Tema o kojoj se nedeljama govori pokrenula je i pitanje koliko je bezbedna hrana na domaćem tržištu.
Nadležna ministarka, u nedavnoj izjavi za Radio televiziju Srbije, smiruje građane - kaže da je hrana koju kupuju u Srbiji zdravstveno ispravna i bezbedna, odnosno da je redovno kontrolišu i proizvođači i prodavci.
"Mi vraćamo kamione dnevno svaki dan, samo što to javno ne objavljujemo, a ne objavljuju ni ti isti novinari kojima nije zanimljivo da objave da smo mi vratili kamion u Evropsku uniju, to je normalno. Pored toga što neko pokušava da namerno podigne paniku u narodu, mi smo krenuli u vanredne kontrole. Sada ćemo analizirati i ono što se izvozi iz zemlje, iako se to u principu ne radi", rekla je ministarka Jelena Tanasković.
Uprkos umirujućim porukama iz Ministarstva poljoprivrede, stručnjaci upozoravaju na brojne propsute, zahvaljujući kojima se ispostavilo da srpsko voće sadrži pesticide koji su iz zdravstvenih razloga strogo zabranjeni u Evropskoj uniji.
"Način na koji Evropska unija garantuje svojim potrošačima bezbednost je ustvari sistemski pristup. Sistemski pristup znači da je sam način distribucije pesticida strogo kontrolisan, znači da onaj ko distribuira pesticide mora proći određene treninge, mora položiti određene ispite i može vrlo lako izgubiti licencu da se tim poslom bavi i ugroziti svoj biznis ukoliko se pronađe da distribuira nešto što nije dozvoljeno. To kod nas nažalost nije u dovoljnoj meri uređeno", objašnjava Jasna Mastilović, naučna savetnica Instituta "BioSens" iz Novog Sada, u izjavi za Insajder.
U prilog tezi da su kontrola tržišta pesticida i bezbednosti namirnica u Srbiji slabiji nego u zemljama Unije, pokazuje i statistika. Prema podacima Sistema za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje Evropske komisije, od početka godine 18 puta je obustavljen izvoz iz Srbije, 12 puta iz Slovenije i osam puta iz Hrvatske.
Roba i namirnice iz Srbije su u devet slučajeva predstavljale potencijalni rizik za zdravlje, a u tri slučaja ozbiljan rizik.
Zbirni podaci o tome koliko je voća i povrća zbog neispravnosti povučeno iz prodaje na srpskom tržištu, nisu javno dostupni.
Izvor: Insajder