Tragedije u Mladenovcu i Smederevu: Još bez adekvatnog odgovora na uočene sistemske propuste (VIDEO)
Slučaj masovnog ubistva u selima oko Mladenovca i Smedereva nije razrešen i to u onom najvažnijem delu u kome bi se obezbedilo da se takav strašan zloin više ne ponovi. Ubica Uroš Blažić ranije je bio optužen za napad na službeno lice, ali je oslobođen zbog procene centra za socilajni rad kojisu prihvatili i sud i tužilaštvo iako nisu bili obavezni. Ni kasnije prekršajne prijave nisu do kraja procesuirane. Iako su ove činjenice poznate do sada nema nikakvog institucionalnog odgovora ni sa jedne strane, pa tako ni sud ni tužilaštvo ni centar za socijalni rad nisu do sada utvrdili da li je kakvih propusta bilo u njihovom radu. Da to jeste jedan od najvažnijih problema jer ne nudi ni nadu da će u nekon narednom slučaju rekacija biti bolja ili drugačija, razgovaralo se i u sinoćnoj Insajder debati.
Uroš Blažić počinio je masovno ubistvo 4. maja. Ubio je devet osoba i isto toliko ranio. Zbog arsenala oružja koji je pronađen u njegovoj kući, istragama su obuhvaćeni i njegov otac, ujak i brat od ujaka. Ali tu nije kraj, jer se saznalo da je počinilac zločina ranije prijavljivan i čak krivično gonjen zbog napada na policajca. Centar za socijalni rad tada je procenio da ima funkcionalnu porodicu, da je dobar đak i da nije sklon asocijalnom ponašanju. Takav zaključak prihvatili su i tužilaštvo i sud i, iako je reč o ozbiljnom krivičnom delu, saglasili su da on ne bude osuđen. Kada je počinio zločin u selima oko Smedereva i Mladenovca nijedna od tih institucija nije preispitala svoj rad, bar ne zvanično.
Sofija Mandić pravnica iz Centra za pravosudna istraživanja napominje da svaka instutucija može da pogreši kao i svaka osoba u unstituciji, ali da je važniji odgovor institucije na propuste.
"Jačina institucije se pokazuje načinom i odgovorom na propust, a mi vidimo konstantno da i tužilaštvo i sud i centri za socijalni rad kažu- kod nas nema ništa kod nas je sve čisto. To je već samo po sebi sumnjivo“, kaže Sofija Mandić u emsiji Insajder Debata.
Nijedna institucija nije pretila šta radi čovek koji je zato što je maloletan oslobođen za teže krivično delo i kome je data druga šansa. I to što je prijavljivan za još jedno krivično delo pa i prekršaje završeno je bez epiloga.
Blaže kažnjavanje koje zakon dozvoljava, objašnjava Sofija Mandić, namenjeno je za one maloletnike i ona dela gde se prepozna da je prevencija još moguća.
"Kada vi imate čoveka koji je stigao do toga da udara policajca, beži sa lica mesta, da ima desetine prijava, vi ne možete da primenjujete najblaže mere to je vrlo jasno iz zakona", ukazuje Mandić i dodaje "naprosto slon je u sobi ne možemo da kažemo da slon nije u sobi".
Kao jedan od ključnih problema je da ne postoji sistem jesne komunikacije između instutucija koje bi morale da rade zajedno.
"Ne postoje komunikacione linije između raznih sistema. Može Centar za socijalni rad da radi, ali samo ako ima definisanu komunikacionu liniju i sa policijom i sa tužilaštvom i sa obrazovanjem i sa zdravstvom“, objašnjava specijalista za socijalno pravo Dragan Vučević.
Manjak kapaciteta pa i stručnosti u Centrima za Socijalni rad ali i tužilaštvima i sudovima je prema mišljenju profesora pravnog fakulteta Danilo Vuković problem koji postoji godinama.
"Da su izrekli neku meru Urošu Blažiću sud po prepruci centra za socijalni rad, veliko je pitanje da li bi tu meru neko mogao da sprovede u delo. Centri za socijalni rad danas imaju daleko manje zaposlenih. Podaci koje mi imamo govore da su se nekada ljudi zapošljavali po stručnosti nepotizmu, a danas isključivo po partijskoj liniji“, kaže profesor Vuković.
Emisija Slučaj o masakru u Mladenovcu, otvorila je pitanja mogućih propusta institucija. Na pitanja o prethodnom radu međutim, nisu želeli da odgovoraju ni nadležni Centar za socijalni rad Zvedara, niti Viši sud koji je Uroša Blažića oslobodio. Glavni argument im je zakon koji štiti podatke maloletnika, jer je Uroš Blažić, kada mu je počelo suđenje za napad na policajca, bio stariji maloletnik. Tako su izostali i odgovori koji bi mogli da razjasne, da li neka od tih institucija uopšte preispituje svoj rad, kako se nešto slično ne bi ponovilo.
Dragan Vučević, specijalista za socijalno pravo, kaže da je ceo profesionlani život posvetio upravo sistemu socijalne zaštite pa i radu centara za socijalni rad i da ga priče o odgovornosti tih centara i lično pogađaju.
"To je možda moj stepen odgovornosti. Onda se pitam- ej, a gde si proveo ceo vek kada ti je ona ključna institucija sistema došla do ovog nivoa“, objašnjava Vučetić i dodaje da dok je samo u njegovom odeljenju u kome je bio načelnik nekada radilo 17 a danas radi petoro ljudi.„Došli smo na donju granicu dozvoljenog a ko je odgovoran za to odgovorna je politika koja je dovela do toga smanjuj ovde, smanjuj onde,... A ne gledajući koje su posledice svih tih smanjenja koja se dešavaju, a posledice su i ove", zaključije Vučetić
Da li je i gde bilo propusta u radu institucija, u slučajevima masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i masovnog ubistva u selima oko Mladenovca i Smedereva trebalo je da utvrdi Anketni odbor. To telo međutim ugašeno je odmah po osnivanju i traženjem odgovora na ova pitanja, za sada, se niko zvanično ne bavi.
Izvor: Insajder