Tribina na Pravnom fakultetu o samostalnosti tužilaca: Upotreba i zloupotreba hijerarhije u tužilaštvu (VIDEO)

Akademska atmosfera prodrmana je sinoć na Pravnom fakultetu u Beogradu gde je održana tribina o hijerarhiji i samostalnosti tužilaštava u Srbiji. Uopštena i načelna tema o kojoj se toliko puta raspravljalo u javnosti sinoć je konkretizovana, pa se tako rasprava vodila o Višem javnom tužilaštvu u Beogradu gde su nedavno dve tužiteljke zadužene za slučaj EPS preraspoređene samo dan nakon hapšenja osumnjičenih u tom slučaju. U publici su sedeli, a potom učestvovali u debate, profesori prava, studenti, ali i tužioci.

Već u uvodnim izlaganjima jasno je bilo da su stavovi učesnika dijametralno suprotni.

Sa jedne strane sedeli su zamenik predsednika Udruženja sudija i tužilaca Srbije Lazar Lazović i advokat Dragoslav Ljubičanović, koji su otvoreno stali u odbranu Višeg javnog tužioca Nenada Stefanovića

Sa druge strane bili su jedna od preraspoređenih tužiteljki koja je postupala u slučaju zloupotreba u EPS-u, Bojana Savović i njen kolega Predrag Milovanović, koji je preraspoređene tužiteljke otvoreno podržao. 

"Hijerarhija u našoj zemlji koja ne obiluje baš bogatom pravnom i političkom kulturom vrlo lako sklizne sa terena upotrebe u zloupotrebu", rekao je Predrag Milovanović u uvodnom izlaganju.  

Advokat Ljubičanović sa druge strane problem ne vidi u nedozvoljenim uticajima na tužioce već u percepciji.

"Nažalost razlog zbog kog smo se ovde okupili nije to što nekoga u javnosti zanima šta je to hijerarhija i načelo samostalnosti javnog tužilaštva već upravo jedna medijska slika koja se stvorila, a to je da postoji nekakva zloupotreba, korupcija protiv koje je neko istupio", rekao je Ljubičanović.

Sličan stav izneo je i Lazar Lazović.

"Ako bi pošli od ovog koncepta i principa o kojem smo razgovarali vi biste mogli da razumete da tužilaštvo u principu se svodi na zlostavljanje svojih podređenih i na zloupotrebu ovlašćenja- to naravno nije tačno. To je jedna institucija koja dugi niz godina funkcioniše i daje svoje rezultate, koji su javnosti poznati", rekao je Lazović.

Na ovu njegovu ocenu nadovezala se tužiteljka Bojana Savović. 

"To kako institucije funkcionišu najbolje osećaju građani. Meni je drago što je Lazar Lazović zadovoljan kako funkcioniše tužilaštvo, a ja ostavljam građanima i vama svima da ocenite da li ste vi zadovoljni ili ne", rekla je Boajana Savović.  

Posle uvodnih izlaganja, počela je oštra debata o slučaju dve tužiteljke Bojane Savović i Jasmine Paunović, a koje su samo dan posle hapšenja osumnjičenih u slučaju EPS preraspoređene iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije u Odeljenje za opšti kriminal.

Vodila se polemika o tome da li u Tužilaštvu postoje i drugi sposobni tužioci koji bi mogli da vode taj predmet ili je važno da osumnjičene saslušava tužilac koji je od početka u predmetu.

Iz publike se javio profesor Pravnog fakuleta Miodrag Jovanović. 

"Krenuo bih od jedne hipotetičke situacije za gospodina Lazovića. Zamislite da se javite lekaru sa bolovima u lumbalnom delu i starašno vas to opterećuje, muči, ne možete da se uspravite nikako. Hteli biste da hodate upravno ali vam ne ide. I obratite se doktoru. I doktor vodi vaš slučaj, vodi, u nekom trenutku kaže 'treba to da operišemo Lazare'. I pred samu operaciju pojavi se novi doktor da vam preduzme tu operaciju. Da li biste se vi u toj situaciji osećali kao da je potpuno svejedno koji doktor treba da preduzme hiruršku intervenciju nad vama", obrazložio je svoj stav profesor Jovanović. 

Replicirao je advokat Ljubičanović. 

"Oprostite profesore, ja sam se bavio takvim predmetima i morate da znate, da jedan lekar vodi vašu bolest, ne vašu, izvinjavam se, nego pacijenta, a kada dođe do realizacije vi ni ne znate ko vas je operisao, vi ni ne znate ko vas je operisao i nikad nije jedan lekar", rekao je Ljubičanović.  

Tužiteljka Bojana Savović ponovila je da se nikada u istoriji tužilaštva nije dogodilo da tužilac bude sklonjen sa slučaja posle hapšenja osumnjičenih, a pre saslušanja.  

Iz publike se javio advokat i poslanik Srpske napredne stranke Svetozar Vujačić koji je stao u zaštitu višeg javnog tužioca Nenada Stefanovića, tvrdeći da je ceo slučaj politizovan.

U jednom momentu, tužiteljki Savović je poručio da će “loše proći”.

Bojana Savović ga je upozorila da on kao narodni poslanik ima mogućnost da utiče na položaj jednog tužioca. 

"Moram da kažem kolegi narodnom poslaniku koji će učestvovati u izboru istaknutih pravnika a time i u mom izboru da to što ste mi rekli da ću ja loše proći nije uopšte lepo", rekla je Savović.

Vujačić: "Vi uopšte niste kandidat ni za koju funkciju." 

Savović: "Ne, ali vi odlučujete o izboru istaknutih pravnika koji će u budućnosti odlučivati o disciplinskim postupcima. Otkud vi znate da li ću ja napredovati ili neću i da li ću se kandidovati.”  

U prilog tvrdnji da je slučaj politizovan i medijski kreiran, zamenik predsednika Udruženja tužilaca i sudija Lazar Lazović izneo je podatak da je za osam dana objavljeno 187 medijskih priloga koji su kritički izveštavali o tužiocu Nenadu Stefanoviću. Tom prilikom je pobrojao sve medije čije mu je izveštavanje zasmetalo.

"To je dakle 187 objavljenih članaka. Istovremeno ukupan broj gostovanja u emisijama o aktuelnim dešavanjima u VJT gde nije bilo ni predstavnika našeg strukovnog udruženja, ni predstavniak Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, makar onih koji bi dali neku drugu viziju- je 24", rekao je Lazović. 

U tom kontekstu pomenuo je i Insajder, ignorišući činjenicu da je zamenica Nenada Stefanovića, Brankica Marić, u intervjuu Insajderu iznela svoje viđenje slučaja. Poziv da gostuje na Insajder televiziji ali, kako se čulo na tribini, i u drugim medijima, Nenad Stefanović je odbio.

Objašnjenja Višeg javnog tužilaštva koja su se mogla čuti u javnosti o preraspoređivanju tužiteljki u drugo odeljenje išla su od toga da su odugovlačile predmet, pa bi to moglo da se shvati kao kazna, do toga da su želele premeštaj, što su one negirale, a što bi moglo da se razume kao nagrada, pa i to da je odluka samo deo redovnog godišnjeg usklađivanja plana i programa rada, iako redovno usklađivanje Pravilnikom Tužilaštva nije predviđeno.

Izvor: Insajder