Uoči pregovora Vlade i poljoprivrednika u prvi plan izbio novi problem: Subvencije, berza i akcize pale u senku medija

Dan pre druge rudne pregovora Vlade i predstavnika četiri udruženja poljoprivrednika došlo je do novih problema - ovoga puta u pitanju su mediji. Na prvom sastanku održanom u utorak u Vladi Srbije sa premijerkom Anom Brnabić dogovoreno je da se poljoprivrednici povuku sa blokada, ali da se razgovori nastave sutra, 26. novembra u Kisaču. Ispostavilo se da je sporno koji će mediji moći da prisustvuju sastanku, odnosno ko odgovara pojoprivrednicima, a ko Vladi.

Poljoprivrednici blokiraju saobraćaj na prilazima auto-putu kod Novog Sada. Foto: Beta/Dragan Gojić

Poljoprivrednici su nastavak dijaloga uslovili time da sastanku s predstavnicima Vlade prisustvuju i mediji koje odaberu. Sudeći po prepisci unutar viber grupa poljoprivrednika, u kojima su članovi i novinari, Vlada je prvo pristala na takav uslov, a potom je stigao novi zahtev da sastanku prisustvuju samo novinari iz medija koji su specijalizovani za probleme poljoprivrede. Poljoprivrednici su pristali na taj uslov kako bi se pregovori ipak održali.

U utorak ništa nije ukazivalo da bi moglo da bude problema. 

"Sastanak je zakazan za nedelju u Kisaču, premijerka je rekla da će doći i dogovor je da budu prisutni mediji, po našem izboru, koji će voditi beleške i nakon toga obavestiti javnost", rekao je nakon sastanka u Vladi Srbije Mileta Slankamenac, predsednik Skupštine Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

I dok je većina novinara preko viber grupa preko kojih poljoprivrednici komuniciraju međusobno i s medijima od poljoprivrednika u protestu dobila poziv da sutra dođe na radni ručak u podne u Jana Gombara 113 u Kisaču, problem je očigledno nastao oko grupe medija odabrane da prisustvuje samom sastanku i, kako je prethodno rekao Slankamenac, "vodi beleške".

Kako javlja N1, na predlog Vlade Srbije većina predstavnika poljoprivrednika je odlučila da novinari N1, Nove S i 021 iz Novog Sada ne prisustvuju pregovorima vlasti i paora koji protestuju od 12. novembra. 

Ti mediji su, kako je za Insajder rekao Goran Filipović, predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, bili predlog paora, dok je Vlada smatrala da pregovorima moraju da prisustvuju novinari “iz struke“ odnosno oni koji se bave poljoprivredom.

Predstavnik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Vladimir Višić za Insajder kaže da država nije htela da prihvati prisustvo medija koji su sve vreme izveštavali sa protesta, jer su ih okarakterisali kao opozicione.

"Uslov je bio da na sastanku budu tri novinara koji su neutralni. Radi se agronovinarima Agrokluba, Agroportala i Radio Televizije Vojvodine. To je prihvaćeno uz uslov poljoprivrednika da na sastanku ne prisustvuju Pink, Hepi i Informer", rekao je Višić za Insajder. 

Predsednik Skupštine Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Mileta Slankamenac je za Insajder rekao da je Vlada insistirala na tome da na sastanku prisustvuju novinari koji se bave agro tematikom.

"Bilo je malo natezanja, ali se na kraju većina udruženja složila da ne treba ugrožavati održavanje sutrašnjeg sastanka", rekao je Slankamenac za Insajder. 

Na pitanje Insajdera da li je bilo direktnih poziva pojedinim medijima da prisustvuju sastanku u Kisaču, Slankamenac nije odgovorio. 

Višić dodaje da trenutno u fokusu nije ono što bi trebalo da bude – subvencije, berza i akcize na gorivo, već se pažnja skreće sa glavnih problema i zahteva. 

Višić za Insajder kaže i da ne može da tvrdi da li je bilo direktnih poziva televizijama N1 i Nova S da prisustvuju sastanku, jer nije bio uključen u te odluke. 

Nakon svega, oglasili su se i paori iz Bavaništa i još nekoliko udruženja poljoprivrednika.

Kako su saopštili "na pregovorima u Kisaču poljoprivrednike će predstavljati četiri potpisnika organizatora protesta a to su Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Udruženje poljoprivrednih proizvodjača Subotice i Udruženje poljoprivrednika Aradac". 

"Naše udruženje kao i ostali poljoprivrednici koji su podržali proteste nisu dobro došli na pregovorima sa predstavnicima Vlade niti imaju uticaj na odluke o prisustvu medija kao i na ostale odluke koje su bile u toku protesta. Povodom toga želimo da Vam se izvinimo u ime našeg udruženja Složni Pidikanci, poljoprivrednika iz Banatskog Brestovca, Banatskog Novog Sela i poljoprivrdnog udruženja Stig Požarevac", navedeno je u saoštenju

Podsećamo da su poljoprivrednici, koji su devet dana blokirali na desetine lokalnih i glavnih saobraćajnica i rafineriju nafte u Novom Sadu, u utorak obustavili blokade, do konačnih pregovora, ali i da su traktori ostali pored puteva.

Glavni zahtevi poljoprivrednika su bili da se dizel na pumpi obezbedi po ceni bez punog iznosa akcize koja je sada 64,23 dinara po litru, a Vlada je usvojila uredbu o smanjenju akcize za 50 dinara.

Drugi glavni zahtev je da se uredi robna berza i omogući terminska trgovina, a ostali zahtevi odnose se na povećanje subvencija po hektaru i premija u stočarstvu.

Proteste predvode četiri udruženja Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženje poljoprivrednika Aradac.

Njima su se pridružila udruženja "Elemirski paori" iz Elemira, "Složni Pidikanci" iz Bavaništa, "Paori iz Padine" i uduženje "Stig".

Izvor: Insajder