Peti protest "Srbija protiv nasilja" završen šetnjom do zgrade Predsedništva (FOTO/VIDEO)

Peti protest "Srbija protiv nasilja" završen je obraćanjem studentkinje, koja je pozvala građane na novi protest, naredne sedmice. Građani su na kraju protesta "Srbija protiv nasilja" ostavili pisane poruke na štandovima, namenjene predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Građani su se najpre okupili ispred Narodne skupštine, gde su im se sa bine obratili govornici, a potom krenuli u šetnju beogradskim ulicama. Ispred Skupštine je došlo do incidenta kada je grupa momaka napala čoveka, tom prilikom narodni poslanik Demokratske stranke Miodrag Gavrilović je takođe dobio udarac pokušavajući da to spreči. Peti protest "Srbija protiv nasilja" održan je u Beogradu, tačno mesec dana od kada je 13-godišnjak ubio devet učenika i radnika obezbeđenja u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".

Peti protest "Srbija protiv nasilja". Foto: Srđan Ilić

Kako je izgledao peti protest "Srbija protiv nasilja" u subotu 3. juna pogledajte u specijalnoj emisiji "Marker na licu mesta":

Zvanični deo protesta završen pozivom na novi protest

Zvanični deo protesta je završen obraćanjem studentkinje, koja je pozvala građane na novi protest, naredne sedmice. 

Učesnika protesta ima još uvek ispred zgrade Presedništva, koji uzvikuju parole protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Peti protest "Srbija protiv nasilja". Foto: Srđan Ilić

Aleksić (Narodna stranka): Vreme je da vlast pređe u ispunjenje zahteva

"Građani Srbije pokazuju jako veliku energiju i odlučnost da se izbore za Srbiju bez nasilja. Ovaj protest pokazuje kolika je rešenost građana da se ispune zahtevi koji su nešto što je lako ostvarivo ukoliko je vlast svesna kakav je vapaj koji se šalje s ovih ulica", rekao je Miroslav Aleksić u izjavi za Marker specijal.

Aleksić je istakao da je i ovaj skup bez nekih većih incidenata i dodao da veruje da će vlast tu poruku shvatiti i preći u ispunjenje zahteva.

"Zbog svakog građanina koji živi u ovoj zemlji nemamo pravo da odustanemo i nećemo odustati", naveo je on.

Građani ispred Predsedništva poručili "Ima nas dovoljno"

Reporteri Insajdera javili su da su učesnici protesta bili ispred Predsedništva, gde su uzvikivali "Ima nas dovoljno". 

Bilo je puno redara koje su angažovali organizatori protesta, a u blizini zgrade se nalazilo i nekoliko uniformisanih policajaca.

Petoj protestnoj šetnji "Srbija protiv nasilja" pridružili su se i studenti. Foto. Srđan Ilić

Škero za Marker: Na protestu građani udružili snagu sa opozicijom

Bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije i članica Saveta za štampu Vida Petrović Škero u Marker specijalu navodi da su na protestu protiv nasilja građani udružili snagu sa opozicijom. Opozicija je omogućila ovakav skup, objašnjava Škero, jer je dala organizaciju i sublimisala zahteve koji "dolaze iz usta građana".

"Građani se pridružuju zahtevima, a opozicija osluškuje građane. Imam osećaj da ovde postoji spoj energije, što nije lako", smatra Škero.

Prema njenim rečima, opozicija će morati da vodi računa o ispunjenju zahteva, ali će o njima morati da misli i vlast.

"Ne možemo večito imati zahteve o kojima se ne odlučuje", navodi Škero i napominje da je važno reći da su neki zahtevi, poput smene ministra prosvete, već izvršeni.

Strane agencije o petom protestu "Srbija protiv nasilja"

Agencija Frans pres izvestila je da su se demonstranati danas okupili u Beogradu da izraze svoje protivljenje nasilju, peti put posle dva masovna ubistva tokom kojih je 3. i 4. maja ubijeno ubijeno 18 ljudi, od kojih su polovina deca.

"Ovde sam za sve nas, a posebno za svoju decu. Da ne bi morali da protestuju, već da žive i rade u svojoj zemlji kako treba", rekla je za Frans pres Bojana Popović, 33-godišnja matematičarka.

Frans pres je podsetio na ubistvo 3. maja u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" gde je đak od 13 godina ubio devet učenika i radnika obezbeđenja. Manje od 48 sati kasnije, jedan mladić je ubio osam ljudi u dva sela u blizini glavnog grada.

Peti protest "Srbija protiv nasilja". Foto: Srđan Ilić

Čelo kolone stiglo do Predsedništva

Čelo kolone učesnika protesta "Srbija protiv nasilja" stigla je do ulaza u zgradu Predsedništva. 

Čuju se povici "Vučiću odlazi" i "Srbija ne ćuti".

Insajder anketa: Zbog čega ste došli na protest "Srbija protiv nasilja"?

Poslanik Gavrilović dobio udarac pri pokušaju da spreči incident 

Narodni poslanik Demokratske stranke Miodrag Gavrilović dobio je udarac od članova Narodnih patrola kada je pokušao da spreči incident, kako je reporterki Insajdera izjavila narodna poslanica DS Dragana Rakić.

Poslanik Gavrilović je objasnio za Insajder da je video grupu momaka koja je krenula da napada stranca. 

Gavrilović je pokušao da spreči veći incident, privukao je pažnju na sebe i tada je dobio udarac, od momaka koji su napadali stranca. 

Policija je brzo reagovala, a nakon konsultacija sa sa pravnim timom demokratske stranke videti da li se može podneti prijava, zaključio je narodni poslanik Gavrilović.

Grupa momaka u majicama sa oznakom "Z" ispred Skupštine

Kako javlja reporterka Insajdera grupa momaka, mahom u crnim majicama sa natpisima "sinovi Srbije" i sa oznakom "Z" stajali su ispred Narodne Skupštine, dok je većina učesnika protesta "Srbija protiv nasilja" u parku ispred Predsedništva.

"Prekidanje škole je poruka deci i nastavnicima - vi za nas niste bitni"

Školska nastava prekinuta je mesec dana nakon tragedije u osnovoj školi, a to je, smatra vanredni profesor psihologije sa Filozofskog fakulteta iz Novog Sada Vladimir Mihić, poruka deci i nastavnicima - vi za nas niste bitni.

"Prekid nastave je trebalo da usledi odmah nakon 3. maja i da traje nedelju, dve dana i da se većina dece vrati u normalni tok, naravno ne u OŠ Vladislav Ribnikar", rekao je u Marker specijalu profesor Mihić.

On kaže da se u poslednjih mesec dana događalo dosta toga, a maltene ništa.

"Imali smo nekoliko kontradiktornih poruka i mislim da je manje više ono što je urađeno nakon 3. maja, što se tiče obrazovanja, bilo pogrešno. I prebrzo vraćanje u Ribnikar i nesnalaženje šta sa drugom decom", smatra profesor.

Mihić je naveo da ne vidi koji bi stručnjak mogao da kaže da je dobra ideja prekinuti školu i da će se čekati da se situacija "sama od sebe reši do septembra".

Komentarišući najavu da će u školama biti veći broj psihologa, rekao je da je ova ista vlast pre pet, šest godina smanjila njihov broj, a sada govori da će ga povećati.

"To je mač sa dve oštrice. Vi povećavate broj psihologa, ja sam apsolutno za to, ali ako ne znaju da rade svoj posao, ako ih ne obučimo dovoljno dobro na fakultetu i ako im se nekim drugim aktima ograničava delokrug delovanja, onda je to potpuno besmisleno", ocenio je Mihić.

Incidenti u koloni

U koloni je došlo do incidenta, kada je momak sa crnom kapuljačom počeo da udara drugog muškarca. 

Redari kojih ima puno, uspeli su da otrgnu čoveka koji je dobio udarce. 

Grupa momaka koja je napala čoveka na protestu, pobegla je ispred Narodne Skupštine, gde se desio incident.

Kolona građana stigla do Slavije

Kolona učesnika protesta se kreće ka zgradi Predsedništva. Tokom kratkog zadržavanja na Slaviji čuli su se povici "Studenti ne ćute " i "Vučiću odlazi".

Reporterka Insajdera ispratila je početak  šetnje.

Građani krenuli u šetnju

Kolona učesnika protesta je krenula beogradskim ulicama. Mirno je, bez incidenata.

Jovanović za Marker: Ključna uloga opozicije - artikulisanje energije građanskih protesta

Protesti koji su iz nedelje u nedelju masovniji nagnali su vlast, na čelu sa predsednikom, na drugačiju retoriku i vrstu defanzivnog ponašanja, što do sad nismo mogli da vidimo, kaže profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miodrag Jovanović.

"Tu energiju koja postoji u građanskim protestima mora se politički artikulisati, i tu je ključna uloga opozicije", kaže Jovanović.

Na pitanje čiji su protesti, Jovanović kaže da je to vrsta lažne dileme koju forsiraju mediji pod kontrolom režima. 

"To što su politički, ne znači da su stranački u smislu da stranke ih organizuju na način da su stranački lideri govornici. Neminovno je da su politički i nema potrebe od toga da bežimo", kaže Jovanović.

Prema njegovim rečima, građani su se pridružili protestima gde su zahteve formulisale političke partije što to govori da ne možete "tek tako izaći".

"Moguć je spontan bunt, ali uvek ili najčešće protestima prethode zahtevi ili neka vrsta političke artikulacije", smatra profesor.

Prisutni i članovi organizacije "Narodne patrole"

Reporterka Insajdera javlja da su na protestu viđeni i članovi desničarke organizacije "Narodne patrole", koji su na jednom od prethodnih protesta napali direktora kampanje "Kreni-promeni" Sava Manojlovića.

Bjelogrlić: To što ste vi mladi izašli na ulice daje nadu

Poslednji govornik bio je glumac Dragan Bjelogrlić, posle čijeg obraćanja se krenulo u protestnu šetnju.    

"Tuga za mladim izgubljenim životima trajaće dugo. I ne treba da je ikada prebolimo. Ako postoji dno tog dana smo ga dotakli, ali to što ste vi mladi izašli na ulice, sa porukom da nećete da živite u ovom obolelom drištvu, daje nadu" , rekao je Bjelogrlić.

Peti protest "Srbija protiv nasilja". Foto: Srđan Ilić

Hronologija protesta

Pogledajte prilog iz Marker specijala o hronologiji protesta od "1 od 5 miliona" do "Srbija protiv nasilja".

Govornici pozvali vlast da preuzme odgovornost

Govorio je i Jovica Nikolić  rudar iz Žagubice, koji nije hteo da proda zemlju i zbog toga je pretučen, nakon čega mu je nuđeno i pet hiljada evra da ćuti. 

Posle njega govorio je Ivan Ivanović televizijski voditelj.

Ivanović je poručio predsedniku države Aleksandru Vučiću da je neprihvatliivo da niko nije odgovoran za dva masovna ubistva. 

"Vlast je vaša i samo vaša. Prihvatite odgovornost", rekao je Ivanović.

Učesnicima protesta održao je govor i Zoran Kesić, takođe televizijski voditelj. 

Štiks za Marker: Svako ko je bio u Beogradu u maju je osetio da je nešto potrebno uraditi

Svako ko je bio u Beogradu u maju osetio je da je nešto potrebno uraditi i jedna od stvari koju smo videli je izlazak na ulicu, rekao je u Marker specijalu profesor dr Igor Štiks.

"Za proteste je dovoljno biti protiv, ’ne’ je jako moćno, ’ne’ okuplja, ’ne’ je nečemu što ne možete više trpeti, traži da se otvori prostor za nešto drugo", rekao je Štiks i dodao da još uvek nemamo "za".

"U poslednjih mesec dana vidimo određeno 'ne' onome šta nas okružuje, bez da imamo to ’da’, tu ideju, šta zaista želimo. Otvoren je prostor", smatra profesor.

Pravo na pobunu, kako je objasnio, je osnovno političko pravo, pravo koje je menjalo društva i koje će ih menjati, pravo na pobunu da se promeni ono što je amoralno, tiransko, uvek u ime građanskih prava.

"Mi imamo određene slobode, ali vidimo da se mediji mogu koristiti za javna difamiranja, pretnje i da postoje različiti načini isključivanja, a da se ta fasada poštovanja prava na izražavanje svog mišljenja sačuva", rekao je Štiks i ocenio da da imamo posla sa hibridnim oblicima vlasti.

Kako smatra, sasvim je jasno da su zabranjivanja i zatvaranja kontraproduktivna, ali se karijere i životi mogu upropastiti koristeći medije.

"Čini mi se da smo mi u predrevolucionarnoj fazi, u smislu u kojem se otvorilo pitanje kakvo društvo i političku zajednicu želimo i ta su pitanja ’na ulici", rekao je profesor Štiks.

"Pobune u Francuskoj se naslanjaju na dugu tradiciju pobuna, koje se nikako ne žele prikazati kao nenasilne. Nas izdvaja specifična istorija, naročito u poslednjih sto godina, jugoslovensko nasleđe i nasleđe 90-ih. Mnogi danas dok gledaju scene se sećaju protesta 90-ih i povezuju ih", naveo je on.

Jasno je, kaže, da ni u jednom Ustavu ne stoji pravo na pobunu i da se često vlast brani legalnim argumentima, a građani se bune u ime legitimnosti.

„Na protestima vidimo veliki broj mladih ljudi koji su uglavnom bili apolitični i koji uglavnom nisu izlazili na političke skupove i ulicu, koji sada imaju osećaj da su direktno pogođeni ovim i da im budućnost možda zavisi od ishoda ovih protesta“, rekao je profesor.

Protesti su prevazišli inicijalne zahteve, sad se traže malo veće reforme, smatra on.

"Mi smo politiku sveli na političke strane, na scene u Skupštini, politiku kao bavljenje interesima, često materijalnim, politika je nešto prljavo od čega običan građanin želi pobeći", navodi on.

Ističe da su postjugoslovenski režimi uspeli u pasiviziranju građana.

"Ono što se dogodilo nakon ove dve tragedije je povratak političkog i povratak javne sfere i javnog prostora", smatra profesor.

Sin Stanike Gligorijević: Tražim da se pusti dva minuta snimka sa naplatne rampe

Okupljenima na protestu "Srbija protiv nasilja" obraća se Milutin Gligorijević, sin pokojne Stanike Gligorijević, koja je nastradala na naplatnoj rampi, zbog čega je uhapšen i osuđen vozač Koridora Srbije. 

"Došao sam da tražim pravdu. Majku ne mogu da vratim, ali pravdu mogu. Tražim da se pusti dva minuta snimka sa naplatne rampe".

Peti protest "Srbija protiv nasilja" Foto: Srđan Ilić

Svetlana Bojković: Ujedinimo se kako bi zajedno pobedili ovo zlo

Učesnicima protesta obratila se glumica Svetlana Bojković koja je rekla da “zločin koji se dogodio nije zapamćen u istoriji naše zemlje. I zbog toga smo svi ranjeni". 

"Od prvog protesta u tišini optuženi smo da smo iskoristili tragediju u političke svrhe, da smo izmanipulisani, hijene i lešinari”, rekla je ona. 

Dodala je da su ljudi mesec dana izloženi neprestanim optužbama i vređanju.

"Pretvorilo nam se društvo, u društvo gde su vredni ljudi mariginalizovani, a da se na njihova mesta stavljaju nesposobni. Društvo u kome su obrazovanje i kultura ostavljeni da tonu iako oni predstavljaju identit jedne nacije. Ujedinimo se kako bi zajedno pobedili ovo zlo koje se preteći nadvija nad nama", rekla je Svetlana Bojković.

Protest počeo kompozicijom ubijenog dečaka

Protest "Srbija protiv nasilja" je počeo puštanjem kompozicije koju je komponovao ubijeni dečak u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar. 

Zatim se okupljenima obratio glumac Nenad Maričić. 

Reporteri Insajdera javljaju da je dobio najveći aplauz kada je pomenuo Srbe sa Kosova i Metohije: "Zato smo svi ovde nećemo rat, nećemo sukobe i nećemo mržnju. Zato što naši sunarodnici zaslužuju da ih sopstvena država zaštiti."

Okupljeni građani viču "Uhapsite Vučića" i "Vučiću odlazi".

Glumac je zamolio za tišinu - po 18 sekundi za svaku ubijenu ženu, samo u ovoj godini.

Jedan od istaknutih transparenata je onaj na kome piše "Apsolutna vlast, apsolutna odgovornost".

Građani poručili predsedniku da napusti svoju funkciju 

Okupljeni građani su uz pomoć balona, pustili "lutku" koja podseća na predsednika Srbije, da odleti. Kako javlja reporterka Insajdera, simbolika je želja učesnika protesta da predsednik Srbije napusti svoju funkciju.

Peti protest "Srbija protiv nasilja". Foto: Srđan Ilić

Okupljaju se i građani pod motom "Protiv nasilja nad Srbima na Kosovu i Metohiji"

Oni koji su se okupili pod motom "Protiv nasilja nad Srbima na Kosovu i Metohiji", su antiglobalisti i desničarskih političkih stavova. 

Oni neće imati paralelni protest, već planiraju da se pridruže skupo „Srbija protiv nasilja“.

Peti protest "Srbija protiv nasilja" Foto: Srđan Ilić

Građani i dalje pristižu na protest

Učesnici protesta se još uvek okupljaju ispred Narodne Skupštine. 

Građani nose nalepnice i bedževe na kojim apiše "Šljam", aludirajući na to kako učesnike protesta nazivaju pojedini predstavnici vlasti.  

Stigla je i kolona studenata, koja je pozdravljena aplauzom.

Počinje peti protest "Srbija protiv nasilja"

Građani se okupljaju ispred Narodne Skupštine Srbije, gde će početi peti po redu protest "Srbija protiv nasilja". 

Saobraćaj u blizini Parlamenta je zatvoren, a uniformisanih policajaca nema. Počeli su da se okupljaju i oni koji dolaze na skup "Protiv nasilja na Kosovu i Metohiji".

Po prvi put na protestima “Srbija protiv nasilja” postavljena je i bina, ispred Narodne Skupšine.

Planiran "prsten" oko Predsedništva

Šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić pozvao je građane da na protest ponesu po cvet kojeg će ostaviti kod zgrade Predsedništva.

On je najavio da će sa velike bine koja će biti postavljena ispred parlamenta govoriti "žrtve režima" i javne ličnosti, među kojima i glumica Svetlana Bojković.

Planirano je da se od zgrade parlamenta pođe u šetnju Bulevarom kralja Aleksandra, Beogradskom ulicom, preko Trga Slavija i Ulicom kralja Milana do Trga Nikole Pašića i Pinoirskog parka, čime će biti napravljen "prsten" oko zgrade Predsedništva.

Peti protest je prvobitno bio najavljen za petak, 2. jun, ali je pomeren za subotu, između ostalog jer su pojedine desno orijentisane organizacije u isto vreme najavljivale okupljanje u centru Beograda zbog situacije na Kosovu i Metohiji. Te organizacije su, u međuvremenu, skup takođe pomerile za subotu i najavljuju da će se priključiti protestu "Srbija protiv nasilja".

Održana četiri protesta

Do sada su održana četiri protesta "Srbija protiv nasilja“. Na prvom protestu  8. maja nastavnica srpskog jezika i književnosti, obratila se okupljenima i pročitala zahteve skupa ispred Skupštine Srbije. Nakon toga je održana protestna šetnja do zgrade Vlade Srbije.

Drugi protest održan je 12. maja, a građani su blokirali Gazelu na dva sata

Iris Pavošević iz Narodne stranke tad se obratila učesnicima protestne šetnje, i rekla da je zahvaljujući protestima Branko Ružić dao ostavku na mesto ministra prosvete. 

Na trećem protestu "Srbija protiv nasilja“ građani su blokirali Gazelu i Brankov most. Organizatori su tada pozvali građane da ostanu do ispunjenja zahteva i "dokle budu imali snage". Blokada je potom nastavljena na autoputu.

Četvrti protest "Srbija protiv nasilja" završen je ispred zgrade Radio televizije Srbije. Glumac Hadži Nenad Maričić pročitao je još jednom zahteve protesta.

Protestom se traži smenjivanje članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, direktora BIA Aleksandra Vulina, gašenje onih štampanih medija i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi koji, prema tvrdnjama organizatora, "šire mržnju, nasilje i strah", a traži se i ukidanje emisija koje promovišu nasilje.  

Na protest "Srbija protiv nasilja" pozivaju opozicione parlamentarne grupe Ujedinjeni, Narodna stranka, Demokratska stranka, Zajedno-Moramo, Zeleno-levi klub, ali naglašavaju da protest nije politički.

Izvor: Insajder, Beta, FoNet