Zašto se digla prašina oko francusko-nemačkog predloga? (VIDEO)
Posle sinoćne posete Prištini, specijalni izaslanik Evropske unije Miroslav Lajčak izjavio je da su se tamošnji zvaničnici složili da svi dosadašnji sporazumi u dijalogu moraju da budu u potpunosti primenjeni. Zašto se digla tolika prašina oko francusko-nemačkog predloga koji bi trebalo da bude novi pregovarački okvir? Na to pitanje pokušali su da odgovore članovi Radne grupe Nacionalnog konventa za Poglavlje 35. Saglasni su da predlog treba posmatrati kao međusporazum i politički dokument, koji nije pravno obavezujući.
Šta piše u francusko-nemačkom predlogu još ne znaju građani i predstavnici civilnog društva, ali ni ministarka za evropske integracije.
"Dokument je zatvoren, dostupan je samo onima koji u samim pregovorima učestvuju i ono što se pojavilo u javnosti ne mogu da ocenjujem, prosto da li je to validno ili ne. Znaju oni članovi Vlade koji učestvuju u dijalogu, ali ne i ja, ja ne znam. Sliku imamo od onoga što nam je predsednik na samoj sednici Vlade više od sat i po objašnjavao kao elemente", rekla je u Insajder Intervjuu ministarka za evropske integracije Tanja Miščević.
Na osnovu te slike, ministarka kaže da će formiranje Zajednice srpskih opština, koja je dogovorena Briselskim sporazumom, prethoditi razgovorima o francusko-nemačkom predlogu, u kojem se, prema verziji koja se pojavila u medijima, Zajednica nigde direktno ne pominje.
"Interesantno je što se ZSO se čini se u ovom nacrtu i ne spominje, ono što je bitno naglasiti da se čini u stvari da je najznačajniji produkt svega ovoga na neki način odvojeno pitanje implementacije Zajednice od samog nastavka dijaloga, da je jedan od najznačajnijih rezultata i da je to bio onaj najgori kamen koji je morala Srbija na neki način da proguta", rekao je Igor Novaković iz ISAC fonda.
Predstavnici civilnog društva smatraju i da se novim predlogom sporazuma stvaraju uslovi za međunarodno priznanje Kosova. Naime, Srbija ne bi trebalo da se protivi članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.
"To je ono kad kaže predsednik Vučić od nas se ne traži da pristanemo stolicu UN mi čak možemo da glasamo protiv, ali je suština da Srbija ne radi protiv međunarodne afirmacije Kosova. Ovaj sporazum takođe ima za cilj da izvuče Srbiju iz klijentelističkog odnosa s Rusijom, pre svega u kontekstu vezano za davanje garancije za veto u Generalnoj skupštini UN", naveo je Dragiša Mijačić iz Nacionalnog konventa.
"Ono što ja mislim je da ovaj sporazum deeskalira situaciju i potencijalno vodi ka novom dijalogu. Kako ja vidim tu postoji nekoliko ključnih tačaka, jedan od njih je svakako ovo članstvo Kosovo u međunarodnim organizacijama - slažem se da je to jedna od jabuka razdora kako predsednik Vučić vidi da je to problem, članstvo u UN", dodao je Novaković.
Članovi Radne grupe Nacionalnog konventa za Poglavlje 35 saglasni su da ovo nije konačan sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa, ali i da Srbija ostaje bez drugih opcija.
"Nakon ovog sporazuma ostaće samo tačka da Srbija prizna Kosovo, tako da ovaj sporazum bez obzira što nije konačan sporazum i bez obzira što on ostavlja prostora i daje mogućnost političarima koji su sada na vlasti i u opoziciji da u ovom trenutku ne pričaju o onome što svi kažu da je ključna crvena linija Srbije, ne priznati Kosovo, sve ostalo je deo ovog sporazuma", ocenio je Mijačić.
"Nemamo više nikakvu šargarepu koja se nudi pre svega Srbiji u ovom trenutku i da je došlo vreme za štangle ili za štapove. To pre svega mislim zbog toga što smo svedoci jednog narativa da kada govorimo o svemu onome što Srbija može očekivati u daljem procesu pregovora, dijaloga, pa i negde usvajanja ovog osnovnog sporazuma, više se ne nudi ništa dodatno, samo se govori o onome što može biti oduzeto", rekao je Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE.
Ukoliko odbijemo francusko-nemački predlog, kako je rekao predsednik, možemo da ostanemo bez stranih investicija, bezviznog režima - i daleko od Evrope.
Izvor: Insajder