Zdravko Ponoš: Država Srbija sve bliža NATO, građani sve dalje (VIDEO)

Pripadnici Alijanse i dalje su na Kosovu i Metohiji, a rat NATO-a i tadašnje Savezne Republike Jugoslavije zamenila je - saradnja. Često daleko od očiju javnosti, ona je sve jača, a jedan od najvažnijih delova te saradnje jeste stalni kontakt sa Kforom, kojem kosovski Srbi još jedino veruju. Uz Bosnu i Hercegovinu, Srbija je jedina zemlja regiona koja nije članica Alijanse.

Zdravko Ponoš. Foto: Srđan Ilić

Javno, nema mnogo zagovornika stava da Srbija treba da postane članica NATO-a; sećanje na bombardovanje i dalje je snažno. Ipak, Srbija je već skoro 18 godina članica Partnerstva za mir, koje se naziva i predvorjem Alijanse. Uzajamno su formirane i kancelarije za saradnju, čemu je znatno doprineo nekadašnji načelnik Generalštaba:

“Sa nekim članicama bilateralna saradnja je napredovala. Recimo sa Sjedinjenim Državama svakako. Pa i multilateralno učestvuje se u nekim važnim vežbama, kao što je “Platinasti vuk”. Sad imamo jednu paradoksalnu situaciju. Govorimo o ovom periodu od 2012. do danas, da je država Srbija sve bliža NATO, a da su građani Srbije sve dalje. To je posledica politike koju ovaj režim vodi, a to je da suštinski približava državu NATO savezu, a građane udaljava sa svojom retorikom I kampanjom medijskom koju sprovodi”, kaže za Insajder Zdravko Ponoš, bivši načelnik Generalštaba Vojske Srbije.

Poruku u tom tonu predsednik Republike imao je za NATO i na jučerašnjem obeležavanju godišnjice početka bombardovanja

 “I nije pitanje samo našeg bola, pitanje je onoga što su zlikovci uradili, pokušavajući da nam I danas objasne da su u stvari bili primorani. I ove godine više nego prethodnih godina, navalili su da nam objasne da je u stvari to bilo potrebno, da je to bilo zbog nas. Da su oni to sve uradili I napravili kako bi Srbija krenula napred. Kako bi Srbija išla u budućnost”, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. 

Prošle nedelje, američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil ocenio je da je Srbija bliža NATO-u nego Kosovo, posle čega je ubrzo stigla vest da će Kosovo postati pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO-a. Reagovao je šef Delegacije Srbije u tom telu Vladimir Đukanović, koji smatra da Srbija sada treba da napusti Parlamentarnu skupštinu Alijanse. 

Izvor: Insjader