Dva meseca od podnošenja ostavke potpis Zorana Babića na novom Statutu Koridora Srbije
Nakon saobraćajne nesreće na naplatnoj rampi Doljevac u kojoj je poginula jedna osoba, vršilac dužnosti direktora Koridora Srbije Zoran Babić saopštio je da podnosi neopozivu ostavku na tu funkciju. U tekstu ostavke naveo je da je činjenica da se nalazio u automobilu koji je izazvao saobraćajnu nesreću, “za njega kao čoveka, dovoljan razlog da više ne obavlja funkciju vršioca dužnosti direktora Koridora Srbije”, iako je bio samo saputnik. Ipak, više od šest meseci kasnije njegovo ime, kao v.d. direktora, i dalje se navodi na sajtu ovog preduzeća koje sprovodi neke od najznačajnijih državnih projekata.
Takođe, Zoran Babić je u Agenciji za privredne registre i dalje naveden kao zastupnik Koridora. Da je i nakon ostavke ostao na funkciji v.d direktora pokazuje i njegov potpis na zvaničnom dokumentu koji je donet gotovo dva meseca nakon što je javno saopštio da podnosi neopozivu ostavku. U Vladi Srbije već mesecima ne dostavljaju odgovore na pitanja Insajdera o ostavci Zorana Babića, a odgovor nije stigao ni od samog preduzeća Koridori Srbije.
Krajem januara ove godine u ranim jutarnjim časovima dogodila se nesreća na naplatnoj rampi u Doljevcu, kada je, kako se sumnja, vozač automobila „škode superb“ S.D, u kojoj se nalazio tadašnji direktor Koridora Srbije Zoran Babić, pri velikoj brzini naleteo na „opel“. Tom prilikom stradala je Stanika Gligorijević, dok je još pet osoba povređeno, a među njima i sam Babić.
MUP se sa zvaničnim saopštenjem oglasio tek više od 24 sata nakon nesreće, kada su saopštili da je do nesreće došlo tako što se vozilo u kojem je bio Babić nije zaustavilo kod naplatne rampe već je udarilo u vozilo koje je stajalo u redu za čekanje na naplatnoj stanici.
U istom danu stiglo je i saopštenje Zorana Babića da podnosi neopozivu ostavku na to mesto. Kako je tada naveo, “za njega kao čoveka sasvim je dovoljno to što je izgubljen ljudski život da više ne obavlja funkciju na kojoj je zatečen u momentu teške nesreće”.
Da bi ta ostavka bila validna, potrebno je da je prihvati Vlada Srbije, koja je Babića i imenovala na mesto direktora.
Ipak, zvanični podaci pokazuju da on i dalje obavlja ovu funkciju, a iz Vlade Srbije već mesecima odbijaju da dostave odgovore na pitanja Insajdera zašto ostavka još nije konstatovana.
Osim što se njegovo ime kao direktora ovog preduzeća navodi na zvaničnom sajtu Koridora i Agencije za privredne registre, čak skoro dva meseca nakon saopštavanja da podnosi ostavku Babićev potpis našao se na zvaničnom dokumentu objavljenom na sajtu APR-a.
Naime, on je kao v.d. direktora Koridora Srbije potpisao Odluku o promeni osnivačkog akta ovog preduzeća 28. marta 2019, iako je gotovo dva meseca pre toga saopštio da podnosi ostavku.
Ostavka Zorana Babića “teško” pitanje za Vladu Srbije
Ostavku Zorana Babića, podnetu još 1. februara, Vlada Srbije do danas nije konstatovala.
Zbog čega je to tako, kao i zašto više od šest meseci nije imenovan novi direktor preduzeća koje sprovodi neke od najznačajnijih državnih projekata samo su neka od pitanja Insajdera na koje Vlada ne odgovara, uz obrazloženje “da su pitanja u proceduri”.
Da li je Babić i dalje zaposlen u Koridorima, kao i da li se nalazi na platnom spisku ovog preduzeća pitanja su koja smo postavili i Koridorima Srbije. Odgovori do danas, međutim, nisu stigli.
I Babić imenovan kao vršilac dužnosti
Na funkciju v.d. direktora Koridora Srbije, funkcioner Srpske napredne stranke Zoran Babić imenovan je u maju 2017. godine i to na predlog Ministarstva privrede.
Izborom Babića za vršioca dužnosti Vlada Srbije je i u ovom slučaju, kako je pisao Insajder u nekoliko navrata, zaobišla Zakon o javnim preduzećima koji je donet 2016, a koji predviđa da se direktori javnih preduzeća biraju na javnom konkursu.
Prema tom Zakonu direktori javnih preduzeća se biraju na javnom konkursu na četiri godine, a kandidati treba da imaju najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima za koje se zahteva visoko obrazovanje i najmanje tri godine radnog iskustva u delatnostima kojima se bavi javno preduzeće.
Uslovi za imenovanje su i poznavanje oblasti korporativnog upravljanja, radno iskustvo u organizovanju rada i vođenju poslova, da nije član organa političke stranke, da nije osuđivan na kaznu zatvora od najmanje šest meseci i da mu nisu izrečene mere bezbednosti u skladu sa zakonom.
Vršioci dužnosti nijedan od ovih uslova ne moraju da ispune.
Istraga o nesreći u Doljevcu još traje
Ko je tačno kriv za saobraćajnu nesreću u Doljevcima nije poznato jer nadležno tužilaštvo u Nišu još prikuplja sva potrebna obaveštenja.
Dan nakon nesreće u februaru, uhapšen je vozač škode S.D za koga je javnost naknadno saznala da je zaposlen kao vozač u Koridorima Srbije.
Njemu nadležni nisu odredili pritvor jer je Sud ocenio da je imajući u vidu da je čitav dan nakon nesreće bio na slobodi isključen osnov o uticanju na svedoke jer je na njih već mogao da utiče.
Naknadno je Insajder otkrio da se vozač sumnjiči za blaži oblik teškog dela protiv bezbednosti saobraćaja, iako je u samoj nesreći poginula jedna osoba.
Insajder je naknadno došao i do krivične prijave protiv vozača D.S. u kojoj se navodi da je do nesreće došlo usled “neprilagođene brzine, u uslovima vlažnog kolovoza i guste magle”. U prijavi piše da procenjena materijalna šteta nastala u udesu iznosi oko 180.000 dinara.
Predsednik države poziva nadležne da, iako postupak traje, objave snimak nesreće u Doljevcima
Šta se tačno dogodilo u Doljevcima mogli bi da pokažu snimci nadzornih kamera koji međutim do danas nisu objavljeni. Snimke kamera sa naplatne rampe u trenutku i posle udesa, i pored zvaničnog zahteva brojnih medija među kojima je bio i Insajder, Javno preduzeće Putevi Srbije nije dostavilo.
Tri nedelje nakon nesreće na naplatnoj rampi Doljevac u kojoj je učestvovalo vozilo u kome se nalazio direktor Koridora Srbije Zoran Babić, Blic je pod naslovom „ekskluzivno“ objavio snimke nadzornih kamera sa benzinske stanice i naplatne rampe, neposredno pre i posle udesa.
Na snimcima za koje portal ne navodi odakle potiču i za čiju autentičnost nije stigla zvanična potvrda, vidi se da direktor Koridora Srbije nije vozio automobil.
O snimcima je juče govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za Glas Amerike koji je naveo da će „učiniti sve što je u njegovoj moći“ da mediji dobiju snimak nadzornih kamera sa naplatne rampe kod Doljevca.
Na konstataciju novinarke Glasa Amerike da snimak nesreće na naplatnoj rampi javnost nije videla, te da zbog toga i dalje postoji sumnja u to ko je vozio automobil i da li je to bio direktor Koridora Srbije Zoran Babić, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ponovio da je on video snimak i da je on „užasan”.
„Snimak je užasan, a pošto vidim da izražavate sumnju, ja ću da zamolim nadležne države organe kao predsednik Republike da vam pokaže to. Da vidite kakvim ste se lažima služili svih prethodnih meseci”, rekao je Vučić koji je nakon nesreće na naplatnoj rampi izjavio da je on lično video snimak, i da Zoran Babić nije kriv.
Koridori Srbije preko Trejsa nabavili 10 automobila
Da se nije dogodila ova nesreća javnost verovatno ne bi ni saznala da je bugarska kompanija Trejs, koja izvodi radove na koridoru 10, na osnovu potpisanog ugovora bila u obavezi da Koridorima Srbije obezbedi 12 automobila. Do trenutka sudara, Trejs je obezbedio 10 vozila, a njihova nabavka ušla je u cenu koja je plaćena za izgradnju autoputa.
Na taj način, Koridori Srbije izbegli su obavezu da za nabavku automobila raspišu poseban javni tender i da mimo javne kontrole kupe automobile i to novcem svih građana.
Prema podacima koje su Koridori dostavili Insajderu, dva automobila “škoda jeti” i “škoda oktavia” plaćena su oko 35.000 evra dok je “škoda superb” koja je učestvovala u udesu na naplatnoj rampi Doljevac, plaćena nešto više od 27.000 evra što je i okvirna tržišna cena.
“Svu opremu i vozila Koridori Srbije su već platili kroz redovne mesečne privremene situacije, ali ugovornim odredbama je predviđeno da se ta oprema i vozila prenose u vlasništvo Koridora Srbije na kraju projekta, kada se vrši i primopredaja izgrađenog objekta, odnosno deonice autoputa”, kažu u Koridorima Srbije uz dodatnu napomenu da vozila već pripadaju tom preduzeću.
Oni ujedno tvrde i da je ovakav aranžman uobičajen kada je reč o međunarodnim ugovorima i da se sprovode tenderske procedure koje su propisale banke- međunarodni kreditori.