Srbija 2017. okom kamere u 26 slika

Srbiju 2017. obeležili su izbori, brojne afere, sportski uspesi i neuspesi, rušenja i gradnje, polemika o Kosovu… ali i život ljudi koji često nije zavisio od tih „velikih“ tema. Evo kako je 2017. video foto-reporter Srđan Ilić.

Aleksandar Vučić, 12. Septembar 2017. Foto: Srđan Ilić

1. Osoba koja je obeležila godinu

Osoba koja je obeležila godinu u Srbiji je Aleksandar Vučić. Uprkos brojnim pojavljivanjima u medijima i redovnim direktnim prenosima konferencija za novinare, razgovor koji je obeležio godinu bio je intervju koji je s njim uradila Brankica Stanković, urednica Insajdera.

Naslovne strane dnevnih novina 30 Mart 2017.

2. Pre ćutnje

Dan pred izbornu ćutnju, dnevne novine u Srbiji osvanule su s koricama s reklamom za Aleksandra Vučića. Medija monitoring ukazao je na njegovu apsolutnu dominaciju tokom kampanje.

Press konferencija Nataše Jeremić. 21. mart 2017.

 3. Nemilosrdna kampanja

Predizborna kampanja je bila nemilosrdna. To najbolje ilustruje podatak da su čelnici SNS čak i suprugu predsedničkog kandidata Vuka Jeremića, Natašu Jeremić proglasili osobom koja upravlja celim narko-tržištem u Srbiji. Nebojša Stefanović, potpredsednik SNS je ocenio da je na ovaj slučaj „stavljena tačka“, time što se Aleksandar Vučić izvinio Nataši Jeremić. Više javno tužilaštvo u Beogradu odbilo je prigovor Nataše Jeremić i potvrdilo odbacivanje krivične prijave protiv Milenka Jovanova, SNS i Aleksandra Vučića zbog optužbi da je ona šef narko mafije u Srbiji.

Aleksandar Vučić proglasio pobedu na predsedničkim izborima

 4. Proslava pobede

Aleksandar Vučić je godinu započeo kao premijer, a nakon izborne pobede završava kao predsednik. Pobeda je burno proslavljena.

Svečani prijem povodom inauguracije Aleksandra Vučića - Kolinda Grabar Kitarović Foto: Srđan Ilić

 5. Inauguracija

Uprkos brojnim čarkama koje po pravilu eskaliraju u predizbornoj kampanji, predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović pojavila se na svečanom prijemu povodom  inauguracije predsednika Srbije. U kompletu jarkih boja njeno prisustvo, iako kratko, bilo je više nego uočljivo i to tako da su hrvatski mediji komentarisali da je „ukrala šou“ Vučiću. Zapamćen je i poklon za novorođenog Vučićevog sina - privezak s likom Bogorodice i bebe Isusa sa natpisom "Majka Božja od kamenitih vrata".

Saša Jankovič u Savamali

 6. Ulazak u politiku

Saša Janković, drugoplasirani na predsedničkim izborima je nakon takvog izbornog rezultata osnovao Pokret slobodnih građana i najavio nastavak učešća u politici.

Protest protiv diktature

 7. Protesti

Sumnje u regularnost izbora izvele su građane na ulice u postizbornim protestima pod nazivom „Protest protiv diktature“ koji su pokrenuti 3. aprila. Protesti su, bez zvaničnog organizatora, održavani više gradova Srbije - Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Subotici, pa čak i u Beču. U međuvremeno je došlo do podela među demonstrantima, a kako su počeli, protesti su i utihnuli nakon dvadesetak dana.

Osvećenje crkve u Bajčetini

 8. Zadužbinar Nikolić

Nakon što je ostao bez funkcije predsednika Srbije, Tomislav Nikolić imenovan je za šefa Kancelarije za saradnju s Kinom i Rusijom. U međuvremenu se istakao i kao ktitor – svečano je otvorena crkva u njegovom selu Bajčetini koja je njegova zadužbina. Budući da je procenjena vrednost crkve više od milion evra, iz Agencije za borbu protiv korupcije Insajderu je rečeno da će ona biti predmet provera koje se vrše u okviru praćenja imovine funkcionera. Postupak je, kako je rečeno Insajderu, još „u toku“.

Molitva ispred srušenog objekta u Zemun polju

 9. Klanjanje ispred srušenog objekta za molitvu

Opština Zemun srušila je objekat Islamske zajednice u Zemun Polju zato što je nelegalan. S druge strane, iako je postojalo rešenje o rušenju jednako nelegalnog objekta Islamske zajednice, ali u Novom Pazaru, on se ne ruši. Objekat u Zemunu srušen je uoči Ramazana i to noću, kako je objašnjeno zbog bezbednosti. Onaj u Novom Pazaru zbog bezbednosti niko ne sme da dira. Noć nakon rušenja, 26. maja, vernici su klanjali ispred porušenog objekta za molitvu.

Rušenje carinskih magacina kod autobuske stanice u Beogradu

10. Beograd na vodi

Slučaj rušenja dela Hercegovačke ulice i nereagovanja policije na pozive građana i dalje je neraščišćen i još nije poznato ko je „fantom iz Savamale“. U ostacima dela grada na kome je predviđena izgradnja „Beograda na vodi“, brojni migranti našli su kakav-takav, nelegalan, neorganizovan i neuslovni smeštaj. Ipak, i ovi ostaci su srušeni 12. maja, kako bi bio raščišćen prostor, a iz njih iseljene izbeglice. 

Migranti koji su utočiste potražili u napuštenim carinskim magacinima iza želzničke stanice

11. Migrantska kriza

Hiljade migranata ostalo je zaglavljeno na području Srbije koja se našla na migrantskoj ruti. Neželjeni u najvećem broju država EU, prekobrojni u zemljama u kojima su se silom prilika našli, bez mogućnosti na povratak u zemlje porekla, njihove priče često ostaju neispričane. Ovi migranti izmešteni su nakon rušenja carinskih magacina u delu Beograda u kome je predviđena gradnja Beograda na vodi.

Protest u Savamali

12. Protesti Pokreta Ne da(vi)mo Beograd

Zbog rušenja u Savamali i gradnje Beograda na vodi, deo građana organizovao se u Pokret Ne da(vi)mo Beograd. Njihov simbol je žuta patkica. Oni su nastavili s protestima zahtevajući ostavku gradskog rukovodstva.

Protest radnika u Goši

13. Štrajkovi

Radnici Goše iz Smederevske Palanke protest su počeli tek nakon samoubistva svog kolege. U međuvremenu, država je dozvolila da Goša bude više puta preprodata, da se ne zna ko je vlasnik, da je ne zanima zašto nisu plaćeni doprinosi. Sudska igra traje i dalje. Radnici su u neizvesnosti. U štrajku je bio i Fijat, vojni i policijski sindikati, penzioneri...

Marko Đuric na GO SNS

14. Marko Đurić i unutrašnji dijalog

Zbog izbora u Srbiji i na Kosovu, Briselski dijalog je zastao. Ipak, pokrenut je unutrašnji dijalog koji vodi Marko Đurić, šef Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju. Na fotografiji snimljenoj 18. novembra Đurić prati govor Vučića na sednici Glavnog odbora SNS na kojoj je odlučeno da 2018. ne bude parlamentarnih izbora.

Polazak voza Beograd-Kosovska Mitrovica - Misa Vacić

15. Miša Vacić

Početak godine obeležio je voz koji je krenuo iz Beograda ka Kosovskoj Mitrovici. Zaustavljen je u Raškoj i posle četiri sata stajanja na železničkoj stanici krenuo nazad za Beograd. U njemu je bio i Miša Vacić, bivši portparol i lider desničarskog pokreta "1389“, koji je obavljao funkciju savetnika direktora Kancelarije za KiM. Posle pritiska javnosti, s Vacićem je raskinut ugovor. Ostao je dokaz o povezanosti vlasti s desničarskim organizacijama.

Polazak voza Beograd-Kosovska Mitrovica: Voz-crkva

16. Voz-crkva

Voz koji je krenuo ka Mitrovici koji je zbog fresaka i natpisa „Kosovo je Srbija“ na 21 jeziku nazvan i voz-crkva nikad nije stigao na Kosovo. Ostao je na srpskim prugama. Insajder se bavio pitanjima ko je odgovoran za njegov izgled, koliko je koštao i ko je to platio.

Aleksandar Vucic i Hojt Ji (Hoyt Yee)

17. Diplomatija

Među brojnim diplomatskim kontaktima srpskog vrha jedan od upečatljivijih je susret sa Brajanom Hojtom Jiem, zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD, koji je izrazio zabrinutost zbog percepcije da je Srbija jednom nogom na putu ka Evropskoj uniji, a drugom ka savezu sa Rusijom.

Otvaranje Muzeja savremene umetnosti

18. Muzej savremene umetnosti

Muzej savremene umetnosti otvoren je 20. oktobra posle deset godina, izložbom „Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki Muzeja savremene umetnosti“. Prvih sedam dana publika je mogla besplatno da obiđe izložbu u bilo koje vreme. Osim velike pompe, otvaranje Muzeja pratilo je i privođenje umetnika koji su imali nameru da tim povodom naprave performans.

Ivana Španović je osvojila zlatnu medanju u skoku u dalj na 34. Evropskom atletskom prvenstvu u dvorani u Beogradu

19. Ivana Španović

Reprezentativci Srbije u godini za nama ostvarili su značajne sportske uspehe. Ivana Španović je na 34. Evropskom atletskom prvenstvu u dvorani u Beogradu osvojila zlatnu medalju u disciplini skok u dalj za žene.

Aleksandar Prijović je dao odlučujući go u utakmici protiv Gruzije i Srbija se plasirala na SP 2018 u Rusiji

20. Fudbal

Pobedom nad Gruzijom u Beogradu, fudbaleri Srbije plasirali su se na Svetsko prvenstvo golom Aleksandra Prijovića u 74. minuti.

Utakmica 37 .kola Super Lige Srbije Partizan-Mladost.

21. Tamna strana – sprega države i huligana

I ove godine država je pokazala da je nemoćna u obračunu s huliganskim grupama zaogrnutim u zastave svojih klubova. Incidenti među huliganima, tuče, neredi, sukobi sa smrtnim ishodima, maltretiranje članova uprave klubova su skoro svakodnevica. Kako Insajder već godinama navodi, vođe navijača u Srbiji kao po pravilu su uglavnom lica od „ranije poznata policiji“, koja uprkos brojnim krivičnim prijava retko završe iza rešetaka. I prošla godina, kao i sve prethodne, obeležena je raznim privilegijama države vođama navijačkih grupa. Srđan Ilić je zabeležio i ovaj detalj na utakmici Partizan-Mladost, 37. kola Super lige Srbije.

Praj

 22. Prajd

U podeljenoj Srbiji i Prajd je bio podeljen. Parada u septembru održana je bez incidenata,  uz balone, muziku i zastave duginih boja. Prisustvovala joj je i premijerka Ana Brnabić. U junu je protestna šetnja, kako su je nazvali organizatori, bila meta brojnih provokacija.

Kaljava Banja u naselju Ovca kod Beograda

23. Kaljava banja

Van reflektora i često daleko do interesovanja javnosti u Srbiji teče sasvim drugačiji život. Kaljava banja u Ovči za vrućeg avgustovskog dana prima mnoge koji veruju u lekovitost njenog blata.

Donja Lokošnica živi od parike

24. Lokošnica

U Donjoj Lokošnici, selu nadomak Leskovca, vreme je stalo, ali je avgust u znaku crvene paprike. Selo sa 320 domaćinstava, od druge polovine avgusta do sredine oktobra okićeno je vencima crvene paprike. U selu se gaji autohtona vrsta paprike koja se suši na prirodni način, nanizana na vence i melje u kućnim radionicama.

Venčanje princa Filipa Karađorđjevića i Danice Marinković

 25. Prinčevsko venčanje

U Sabornoj crkvi u Beogradu u oktobru su se venčali princ Filip i Danica Marinković, ćerka poznatog slikara Milana Cileta Marinkovića. Deo Srbije pratio je detalje venčanja kome su prisustvovale brojne aristokrate i članovi evropskih kraljevskih porodica.

Led na Dunavu u Novom Sadu

26. Ledolomci na Dunavu

Proteklog januara Srbija je bila okovana ledom – na Dunavu je ponegde bio debeo i četiri metra. Lomili su ga mađarski ledolomci.

Opet je januar.