Nova pravila o automobilskoj industriji u Evropi mogla bi koštati proizvođače milijarde

Nova trgovinska pravila Bregzita, koja se odnose na električna vozila, mogla bi koštati evropske proizvođače 3,75 milijardi funti u naredne tri godine, saopštilo je Britansko industrijsko telo.

Električna vozila iz pogona Volkswagen Saksonija u krugu fabrike u Cvikauu, u istočnoj Nemačkoj, foto: Tanjug/ Hendrik Schmidt/dpa via AP

Pravila imaju za cilj da osiguraju da se električni automobili proizvedeni u EU uglavnom prave od delova lokalnog porekla.

Ali proizvođači sa obe strane La Manša kažu da još uvek nisu spremni za to.

Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) takođe je upozorilo da bi mere mogle da smanje proizvodnju iz fabrika u EU za 480.000 vozila.

I da će kupci platiti cenu.

Glavni problem leži u takozvanim "pravilima o poreklu" koja stupaju na snagu u januaru. Ona se primenjuju na isporuke automobila u Veliku Britaniju pod uslovima sporazuma o Bregzitu, Sporazuma o trgovini i saradnji UK-EU.

Sporazum treba da osigura da električna vozila moraju imati baterije proizvedene u Velikoj Britaniji ili EU.

Automobili koji ne ispunjavaju kriterijume suočiće se sa carinama od 10%, ili porezima kada se prevoze preko La Manša, u bilo kom smeru.

Pravila su osmišljena da zaštite evropsku industriju od jeftinijeg uvoza.

Ali pošto proizvodnja baterija u Evropi nije porasla onoliko brzo koliko se očekivalo, proizvođači automobila se bore da ispune nove kriterijume.

To je ozbiljan problem za evropske proizvođače. Velika Britanija je njihovo daleko najveće izvozno tržište, sa 1,2 miliona vozila koja su stigla u britanske luke prošle godine. Slično tome, više automobila proizvedenih u Velikoj Britaniji transportuje se u EU nego bilo koji drugi region.

Visoke carine bi mogle da poskupe proizvodnju električnih automobila i potencijalno podignu cene.

ACEA želi da se nova pravila odlože na tri godine i apeluje na Evropsku komisiju da preduzme akciju.

“Povećanje cena evropskih električnih vozila, u vreme kada treba da se izborimo za tržišni udeo i suočimo sa žestokom međunarodnom konkurencijom, nije pravi potez“, rekao je izvršni direktor Renoa Luka de Meo, koji je takođe v.d. predsednik ACEA-e.

“Mi ćemo efektivno predati deo tržišta globalnim proizvođačima“, dodao je on.

Da bi se pravila povukla, trebalo bi da se postigne sporazum između Ujedinjenog Kraljevstva i EU.

Britanska ministarka Kemi Badenoh rekla je prošle nedelje da je “optimistična“ da bi takav dogovor mogao biti postignut.

 Ali u intervjuu za Gardijan u petak, evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton bio je mnogo manje predusretljiv.

Rekao je da bi bilo pogrešno ponovo otvoriti sporazum o Bregzitu da bi se zadovoljila automobilska industrija.

“Ako je o nečemu pregovarano, to ne treba menjati“, rekao je novinarima.

 “Bregzit je izmenio, između ostalog, trgovinske odnose između Ujedinjenog Kraljevstva i EU.”, saopštila je Evropska komisija. 

Napominje da je trgovinski sporazum o Bregzitu – Sporazum o trgovini i saradnji između EU i Velike Britanije – “rezultat pregovora u kojima su se obe strane složile oko opšte ravnoteže obaveza“.

Dodaje se da pravila o poreklu imaju za cilj da razviju "snažan i otporan lanac snabdevanja u EU".

Sigrid de Vris, generalna sekretarka ACEA-e, rekla je da nije iznenađujuće da su apeli industrije naišli na otpor.

"Evropska komisija ne želi ništa da menja, čini se, kada je reč o temama u vezi sa Bregzitom. To je politički veoma osetljivo", rekla je ona za BBC.

“Mi to razumemo i ne tražimo da se bilo koji od ovih aranžmana promeni na bilo koji suštinski način”, kaže de Vris. 

U međuvremenu, izvršni direktor britanskog Društva proizvođača i trgovaca automobilima, Majk Hejvs, rekao je novinarima prošle nedelje da misli da će dogovor biti postignut - ali da bi moglo to da se desi u poslednjem trenutku.

“Još uvek smo optimisti da se sporazum može postići. Ima zdravog razuma“, rekao je on.

Trgovinski zvaničnici EU i Velike Britanije trebalo bi da se sastanu ove nedelje u Londonu. 

Još nije poznato da li će se nova pravila naći na dnevnom redu.

Izvor: BBC