Bez odgovora čime je Poreska uprava obezbedila zaštitu ličnih podataka obveznika u poslu poverenom privatnim firmama (VIDEO)

Poreska uprava još nije odgovorila na pitanje novinara Insajdera na koji način je obezbeđena zaštita ličnih podataka obveznika koji se nalaze u bazi koja je bila dostupna zaposlenima u dve firme angažovane na osavremenjivanju softvera i utvrđivanja poreske obaveze građana koji zarade primaju u stranim valutama. Stručnjaci upozoravaju da su zaštita podataka u digitalnoj eri i naša lična bezbednost neraskidivo povezani.

Foto: Insajder

Kako je napisano u tehničkim specifikacijama, Poreska uprava angažovala je firme MD&Profy doo i Omni Logika doo iz Beograda da osmisle softversku podršku za prihvat postojećih podataka o obveznicima, da ih upare sa Javnim registrom, odrede grupu za koju je potrebno doneti poresko rešenje, kao i da to rešenje proknjiže i evidentiraju u poreskom računovodstvu. Na osnovu tog posla, pripremljena su privremena poreska rešenja za period od januara 2015, do kraja prošle godine. Jedini način da time ne budu ugroženi lični podaci obveznika bio je da ugovorom koji su potpisale poreska uprava i dve privatne firme bude garantovana njihova zaštita. To mora da bude vrhunski prioritet za sve organe državne uprave, upozoravaju stručnjaci.

„Nije problem u jednom podatku, problem je u ukrštanju podataka, kada mnogo podataka iscuri iz državne uprave, sa javnih sajtova, „clouda“ zvaničnih, sa naših mejlova, društvenih mreža, da li država, ili neke službe, ili kriminalci mogu da povežu te podatke i da naprave vaš profil i kakav vam je životni stil i kuda se krećete i gde držite novac i kakvo vam je zdravstveno stanje. Tu mogu da počnu ucene, može da počne filtriranje usluga koje možete da dobijete, praćenje, čak i kriminalna dela, dakle privatnost zaštite podataka u digitalno doba i naša lična bezbednost su neraskidivo povezani“, ocenjuje Vladimir Radunović, stručnjak za bezbednost na Internetu iz međunarodne „Diplo fondacije“.

Članovi Udružeja radnika na internetu, koji su u danas organizovanoj protestnoj akciji od države tražili smanjenje poreskih stopa, kao i da članovima i članicama bude omogućeno pravo na bolovanje i naknadu tokom porodiljskog odsustva, od poreske uprave traže da objasni da li je i na koji način njihove lične podatke zaštitila.

"Naše pitanje jeste šta su te firme koje su radile obradu podataka zaista uradile, da li su koristile podatke na pravilan način, da li su naši podaci obezbeđeni. Mi bismo zaista to voleli da znamo i to se ne tiče samo nas, nego i svih građana koji moraju da osećaju neku sigurnost, da ne može bilo ko da barata njihovim ličnim podacima bez dozvole i bez da radi to na pravi način", rekao je za Insajder predsednik Udruženja radnika na internetu, Miran Pogačar.

Posao dve privatne firme bio je i da obezbedi izveštaje o broju poreskih obveznika po godinama, kao i iznos poreskog duga svakog pojedinačno. Na osnovu toga doneta su privremena poreska rešenja za 2017. Ugovorena vrednost posla je oko 21 milion dinara, bez PDV-a.

Izvor: Insajder