Parlamentarni izbori u Hrvatskoj: Bitka predsednika Vlade i predsednika republike (VIDEO)

U Hrvatskoj se održavaju parlamentarni izbori, i to prvi put - u sredu, koja je danas neradni dan. Prvi put, i predsednik Republike učestvuje na parlamentarnim izborima, iako nije ni na jednoj listi. Tako su predizbornu kampanju obeležile međusobne optužbe predsednika - koji je kandidat za premijera, i aktuelnog premijera.

Glasači čekaju u redu ispred jednog od biračkih mesta u Zagrebu, foto: Tanjug/AP Photo/Darko Bandic

Najveće iznenađenje uoči parlamentarnih izbora u Hrvatskoj svakako je ulazak aktuelnog predsednika Zorana Milanovića u trku za premijera. Njegov dugogodišnji sukob sa Andrejom Plenkovićem, hrvatskim premijerom koji juri treći uzastupni mandat, inteziviran je prethodnih meseci. 

"Ovu predizbornu kampanju je obeležio taj duel predsednika Milanovića i premijera Plenkovića“, kaže za Insajder politički analitičar iz Zagreba Krešimir Macan. 

Milanović je kandidat za premijera opozicione Socijaldemokratske partije. No, Milanović se ne nalazi i na listi SDP-a. 

Hrvatski Ustavni sud mu je zabranio da se kandiduje za poslanika. 

"Stav 96 Ustava propisuje da predsednik Republike ne može obavljati nijednu drugu javnu ili profesionalnu dužnost, te da nakon izbora podnosi ostavku u političkoj stranci“, rekao je u martu predsednik Ustavnog suda Republike Hrvatske Miroslav Šeparović.

Milanović jeste podneo ostavku u SDP-u 2020. godine nakon što postaje predsednik Hrvatske.

Sada, iako je kandidat SDP-a, zbog odluke Ustavnog suda on ne može da bude u predizbornoj kampanji i suštinski ne može da bude lice koje predvodi ovu opozicionu stranku. 

Ipak, za hrvatske analitičare, Milanovićeva kandidatura učinila je današnje izbore najneizvesnijim u poslednjih 30 godina. 

Ankete pokazuju da vladajući HDZ koji predvodi Plenković ima relativnu većinu ali nedovoljnu za samostalno formiranje Vlade.

"Sve vam je moguće, zavisno od toga kako padnu mandati. Dakle ako HDZ bude imao više od 60 mandata u Hrvatskoj to mu daje veću šansu i nedostaje mu samo nekoliko mandata da formira većinu od 76. A ako SDP ostavi nešto bolji rezultat od anketa, tada mu verovatno treba barem jedna desna stranka – Most, verovatno, oni se nude, da bi bili u toj koaliciji. Prvi put bi imali jednu šarenu koaliciji s leva i s desna koja bi išla kontra HDZ-a“, ocenjuje Krešimir Macan.

Sa druge strane, analitičar Davor Đenero za Insajder kaže da koalicioni potencijal HDZ-a nije veliki. 

 "Stvoren je svojevrsni sanitarni koridor prema HDZ-u. Sve leve i liberalne stranke su se vrlo čvrsto obavezale da ne žele nikakvu postizbornu saradnju sa HDZ-om. A sa druge strane HDZ ne želi nikakvu saradnju sa političkim organizacijama sa desne margine“, navodi Đenero.

Zagrebački analitičari ocenjuju i da se, bez obzira na to ko će formirati vlast, odnosi Hrvatske i Srbije neće bitno promeniti

Izvor: Insajder