Dvanaesti protest "Srbija protiv nasilja" u Beogradu (FOTO)

Protest "Srbija protiv nasilja", 12. po redu, održan je u Beogradu. Okupljanje je počelo ispred Skupštine Srbije, odakle su se učesnici protesta uputili "medijskom trasom" do zgrade Radio-televizije Srbije (RTS). Posle obraćanja ispred RTS-a, oko 21.30, protest je završen. To je bilo drugo okupljanje učesnika protesta ispred zgrade javnog servisa od kako su počeli protesti dela opozicije koja traži smenu rukovodstva te kuće.

Protest Srbija protiv nasilja, 12. po redu u Beogradu. Foto: FoNet/Milica Vučković

Lukić: Umesto da nas država štiti, mi se branimo od nje

Novinarka i spisateljica Biljana Lukić izjavila je večeras na protestu "Srbija protiv nasilja" da "živimo u zemlji u kojoj umesto da nas država štiti, mi moramo da se branimo od države" i u kojoj "režim proganja najbolje policajce, tužioce, sudije, umetnike i profesore, a promoviše ništake, dilere drogom, ubice, i hvali se svojim kabadahijama, botovima koji već deceniju pišu najgore bljuvotine i uništavaju ljudima živote".

Lukić je sa improvizovane govornice ispred zgrade RTS-a rekla da za to vreme javni medijski servis "čvrsto zatvorenih očiju boji imaginarnu Srbiju u kojoj svako može da kupi junetinu, i u kojoj nema nasilja".

"Od novinara RTS-a ne možemo da čujemo ništa o žrtvama režima, o tome da se malina prodaje deset puta skuplje nego što se plaća dobavljačima, da nam je inflacija veca nego u Ukrajini, da su nam plate medju najnižima u regionu i u Evropi. Ne može da se čuje da je benzin najskuplji u regionu, da svaki kilometar autoputa košta deset puta više nego što on košta", kazala je Lukić.

Učesnici protesta Srbija protiv nasilja ispred zgrade RTS-a. Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Među razlozima zašto je večerašnji, 12. po redu protest "Srbija protiv nasilja" kao krajnji cilj protestne šetnje imao RTS, ona je navela i da RTS "krije od nas da su vladajući političari svojima poklonili JAT, PKB, Geneks, Karađorđevo, Beograd na vodi, 150.000 hektara plodne zemlje, 90 odsto banja".

Banjac: U zgradi RTS-a je pomračina

Okupljenima se obratio i novinar Smiljan Banjac, koji je rekao da je u zgradi RTS-a "pomračina" i da samo ponekad "bljesne svetlo, i to kada se skupi neka masa ispred".

On je kazao da se generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević nalazi na čelu te medijske kuće iako odavno ispunjava uslove za penziju, dok su glavne kritike bile usmerene na informativni program.

Banjac je na kraju protesta pročitao zahteve, među kojima su "momentalna smena svih članova REM-a, hitno ukidanje emitovanja rijaliti programa i emisija koje promovisu nasilje i nemoral na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, zabrana štampanih medija koji promovišu nasilje i agresiju i objavljuju lažne vesti i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Hepi i Pink zato što promovisu nasilje, kriminal i agresiju".

Kazao je da se zahteva "institutucionalna odgovornost i smena ministra koji se krije iza Skupštine Bratislava Gašića i šefa BIA Aleksandra Vulina".

Okupljeni su skandirali "Vučiću, odlazi" i "Ostavke, ostavke", a na čelu protestne kolone nosili su dva velika transparenta "Srbija protiv nasilja" i "Studenti protiv nasilja".

Student Dimitrije Dimić prekinuo je večeras štrajk glađu, koji je počeo 17. jula ispred zgrade Predsedništva u znak protesta što predstavnici vlasti ne žele da ispune zahteva učesnika protesta "Srbije protiv nasilja".

Uoči početka šetnje, sa improvizovane govornice na kamionu sa zvučnicima poručeno je da, ako javni servis ne može da radi svoj posao, onda "neka se sklone".

Moderator protesta novinar Smiljan Banjac je rekao da se traži smena rukovodstva RTS-a jer ta medijska kuća "ćuti o nasilju i o nizu važnih tema, slučaju Jovanjica, najvećoj fabrici droge i progonu časnih policajaca".

Protest Srbija protiv nasilja, 12. po redu u Beogradu. Foto: FoNet/Milica Vučković

Okupljeni su nosili transparente sa natpisima među kojima su "Oslobodite siromašne od plaćanja taksi", "Dosta laži kažite istinu narodu" i "Vratite otete penzije", a čuju se, kao i na prethodnim skupovima, vuvuzele i pištaljke.

Medijska trasa počinje od sedišta Saveta REM-a, čija je ostavka jedan od zahteva sa protesta, prolazi kraj sedišta više medijskih kuća - Večernjih novosti, Politike i Radio Beograda, i završava se kod zgrade RTS-a.

Do sada je održano jedanaest protesta "Srbija protiv nasilja“.

Na prvom protestu  8. maja nastavnica srpskog jezika i književnosti, obratila se okupljenima i pročitala zahteve skupa ispred Skupštine Srbije. Nakon toga je održana protestna šetnja do zgrade Vlade Srbije.

Drugi protest održan je 12. maja, a građani su blokirali Gazelu na dva sata

Iris Pavošević iz Narodne stranke tad se obratila učesnicima protestne šetnje, i rekla da je zahvaljujući protestima Branko Ružić dao ostavku na mesto ministra prosvete. 

Na trećem protestu "Srbija protiv nasilja“ građani su blokirali Gazelu i Brankov most. Organizatori su tada pozvali građane da ostanu do ispunjenja zahteva i "dokle budu imali snage". Blokada je potom nastavljena na autoputu.

Četvrti protest "Srbija protiv nasilja" završen je ispred zgrade Radio - televizije Srbije. Glumac Hadži Nenad Maričić pročitao je još jednom zahteve protesta.

Peti protest "Srbija protiv nasilja" završen je šetnjom do zgrade Predsedništva Srbije, gde su građani ostavili poruke namenjene predsedniku Aleksandru Vučiću.

Na šestom protestu "Srbija protiv nasilja" građani su formirali "prsten" oko zgrade Vlade. Na početku skupa okupljenima se obratio glumac Nenad Maričić koji je u ime organizatora rekao da ako do kraja ove nedelje ne budu ispunjeni zahtevi, protesti će dobiti novi oblik. 

Sedmi protest "Srbija protiv nasilja" završen je na Autokomandi u Beogradu, nakon što je kolona građana prethodno blokirala Mostarsku petlju. Protesti i blokade su bili i u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Osim u Beogradu, gde je auto-put kod Autokomande bio blokiran u oba pravca, osmi protest "Srbija protiv nasilja" održan je u više od deset gradova tokom te nedelje.

Na devetom protestu "Srbija protiv nasilja" građani su, posle okupljanja ispred Narodne skupštine, šetali do zgrade televizije Pink. Dan ranije bio je blokiran auto-put E-75 u Beogradu i Novom Sadu.

Deseti protest "Srbija protiv nasilja" završen je ispred Policijske uprave grada Beograda, gde su učesnici protestne šetnje iskazali podršku svim "časnim policajcima".

Jedanaesti protest počeo je ispred Skupštine, a kako su organizatori rekli, bio je posvećen pravosuđu Srbije pa su učesnici protesta otišli do Palate pravde. Posle toga su blokirali auto-put kod Mostarske petlje do 22 sata.

Protestom se traži smenjivanje članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i rukovodstva Radio televizije Srbije, ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, direktora BIA Aleksandra Vulina, gašenje onih štampanih medija i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi koji, prema tvrdnjama organizatora, "šire mržnju, nasilje i strah", a traži se i ukidanje emisija koje promovišu nasilje.

Na protest "Srbija protiv nasilja" pozivaju opozicione parlamentarne grupe Ujedinjeni, Narodna stranka, Demokratska stranka, Zajedno-Moramo, Zeleno-levi klub, ali naglašavaju da protest nije politički.

Protesti su počeli posle dva masovna ubistva, u beogradskoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima u okolini Mladenovca i Smedereva.

Izvor: Beta/FoNet/Tanjug/Insajder