Poverenik za samostalnost o slučaju tužiteljki: Nema spoljnog uticaja, ali nije preporučljivo (VIDEO)
Državno veće tužilaca danas je održalo sednicu na kojoj su razmatrali izveštaj Poverenika za samostalnost o slučaju dve preraspoređene tužiteljke koje su postupale u predmetu EPS. Nakon sednice, koja nije bila javno zakazana, izdato je saopštenje iz kojeg može da se zaključi da je Viši javni tužilac imao pravo da izmeni Program i plan rada i tako premesti dve tužiteljke u drugo odeljenje, ali i da nije dobra praksa ni profesionalni standard da se to radi usred postupanja u bitnom predmetu, posebno kada je određen pritvor osumnjičenima.
U odnosu na značaj slučaja i interesovanje javnosti - može da se kaže da je saopštenje objavljeno na sajtu Državnog veća tužilaca - šturo. Potpisao ga je Poverenik za samostalnost tužilaca Milan Tkalac, a posle čitanja nepune tri stranice - više je pitanja nego odgovora.
Poverenik se poziva na evropsku praksu prema kojoj unutrašnja nezavisnost ne znači da je svaki tužilac slobodan da radi šta hoće, već da mora da bude podređen hijerarhiji.
Ukratko, daje za pravo višem javnom tužiocu Nenadu Stefanoviću da menja godišnji Program i plan rada.
"Smatram da se u konkretnom slučaju ne radi o spoljnom uticaju u smislu člana 5. Stav 2 Zakona o javnom tužilaštvu, već da se radi o organizacionom pitanju u okviru Višeg javnog tužilaštva u Beogradu za koje je nadležan Viši javni tužilac koji je po važećim propisima ovlašćen da uredi organizaciju rada i postupanje u predmetima Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije", navedeno je u saopštenju.
I sam poverenik potom konstatuje da je Ustav već promenjen i da se za primenu novih zakona čeka samo formiranje Visokog saveta tužilatva, kada će svi tužioci moći da podnesu prigovor na odluku o godišnjem rasporedu. Međutim, i po postojećim zakonima, dalje daje za pravo preraspoređenim tužiteljkama.
"Ipak, na osnovu dobre prakse i profesionalnih standarda postupanja u rukovođenju javnim tužilaštvom može se zaključiti da nije preporučljiva promena zamenika javnog tužioca u toku postupanja u bitnim predmetima, a posebno u toku preduzimanja dokaznih radnji koje su represivnog karaktera, uključujući i primenu mera lišenja slobode i policijskog zadržavanja, kao i predloga za određivanje pritvora nadležnom sudu, a sve to radi održavanja neophodnog kontinuiteta i integriteta u postupanju u konkretnom predmetu", navedeno je u saopštenju.
Savović: Mnogo toga izostalo posle sednice
Reagujući na saopštenje Poverenika za samostalnost tužilaca, posle sednice Državnog veća tužilaca, jedna od preraspoređenih tužiteljki Bojana Savović navodi za Marker da je mnogo toga izostalo posle te sednice.
Osim što je jasno da nije preporučljiva promena zamenika tužioca u toku postupanja u bitnim predmetima, nije jasno šta je sada predlog poverenika i Državnog veća tužilaca. Poverenik se poziva na evropsku praksu o svrsi hijerarhije, ali se nije izjasnio o tome da li je u konkretnom slučaju tužilac Nenad Stefanović hijerarhiju zloupotrebio.
“Poverenik se nije izjasnio o neistinitim saopštenjima za javnost Višeg javnog tužilaštva koji se odnose na razloge mog premeštaja. Poverenik je bio dužan da predloži odluku Veću, a Veće je bilo u obavezi da izda saopštenje za javnost ako utvrdi da postoji nedozvoljeni uticaj. Iz ovog saopštenja Poverenika, a ne Veća, ne može se sa sigurnošću zaključiti u vezi sa kojim konkretno zahtevima je odlučivao, niti može nesporno da se zaključi kakvu je odluku Veće donelo", kaže Bojana Savović.
Podsetimo, dve tužiteljke Bojana Savović i Jasmina Paunović, premeštene su iz Posebnog odeljenja za subijanje korupcije u Odeljenje za opšti kriminal, samo dan posle hapšenja osumnjičenih u slučaju zloupotreba u EPS-u, u kojem su one postupale.
Tužilaštvo je tu odluku najpre obrazložilo redovnom izmenom godišnjeg rasporeda, iako redovna izmena nije predviđena Pravilnikom o upravi u javnim tužilaštvima. Potom je navedeno da Savović nije ažurno postupala, kao i da je izrazila želju da pređe u drugo odeljenje, što je ona negirala, niti o tome postoje dokazi.
Iako se u saopštenju konstatuje da je interesovanje javnosti opravdano u ovom slučaju, sednica koja bi inače trebalo da je otvorena za javnost, osim u slučaju kada se odluči suprotno uz određene uslove, nije bila čak ni najavljena.
Na osnovu nezvanične informacije da će biti održana novinari Insajdera uputili su zahtev za akreditaciju i otišli na lice mesta, ali nam nije omogućeno da prisustvujemo sednici.
Podsetimo, prva zamenica za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužioca u Beogradu Brankica Marić rekla je u razgovoru za Insajder da odluka o raspoređivanju zamenica tužioca u druga odeljenja nema veze sa slučajem EPS.
Premeštaj tužiteljki pokrenuo je proteste pod nazivom "Ne damo naše Laure", a organizacioni odbor protesta predao je početkom marta na pisarnicu Državnog veća tužilaca u Beogradu inicijativu za razrešenje Dolovac, Stefanovića i Marić.
Na Pravnom fakultetu u Beogradu održana je i tribina gde se rasprava vodila upravo o ovom slučaju, a sa jedne strane sedeli su zamenik predsednika Udruženja sudija i tužilaca Srbije Lazar Lazović i advokat Dragoslav Ljubičanović, koji su otvoreno stali u odbranu Višeg javnog tužioca Nenada Stefanovića.
Dok je sa druge strane bila Bojana Savović i njen kolega Predrag Milovanović, koji je preraspoređene tužiteljke otvoreno podržao.
Izvor: Insajder
Slučajem tužiteljki bavio se Insajder u emisiji "Minut do 12 za pravdu":