Šta piše u sporazumu "Dogovor za pobedu" koji je potpisao deo opozicije

Deo opozicije potpisao je u četvrtak, 21. septembra, sporazum "Dogovor za pobedu" koji podrazumeva saradnju na obezbeđivanju slobodnih, fer i ravnopravnih izbora, a opozicija u njemu tvrdi da postizanje ovog dogovora "vodi do izborne pobede".

Sednica Skupštine Srbije, 6. septembar 2023. Foto: Srđan Ilić

U dokumentu, u koji je Insajder imao uvid, navedeno je da je opozicija potpisala dogovor polazeći, pre svega, od toga da se vlast "neodgovorno ponašala nakon masovnih ubistava u osnovnoj školi 'Vladislav Ribnikar' i u okolini Mladenovca", kao i da je vlast "ignorisala opravdane i konkrente zahteve protesta 'Srbija protiv nasilja' koji su predstavljeni u toku višemesečnih okupljanja.

Zahtevi sa protesta su time i dalje postavljeni kao jedan od "prioriteta", kako je nedavno i Marinika Tepić naglasila u Insajder Intervjuu.

Navodi se i da je razlog potpisivanja to što se "nivo nasilja, agresije i mržnje u medijima sa nacionalnom frekvencijom nije smanjio", te da su životni uslovi većine građana sve lošiji.

Konstatuje se, između ostalog, da su "ugrožene građanske slobode, ljudska prava i demokratija", kao i da su "institucije uzurpirane od strane vlasti".

Opozicija je u svojim istupanjima više puta naglasila "nefer" okolnosti izbornih procesa, te i u ovom dokumentu ističe pritiske na građane i "upotrebljavanje javnih resursa za potrebe propagande stranaka na vlasti".

"Najvažniji zadatak opozicije jeste razvlašćivanje i smena nedemokratske i kriminalne vlasti kao preduslov reformisanja Srbije u sigurno i dobro mesto za život", naglašeno je u sporazumu.

U "Dogovoru za pobedu" istaknuto je da je uprkos "postojećim dubokim ideološkim razlikama u opoziciji ovakav dogovor moguć, a njegovo postizanje vodi do izborne pobede".

Deset koraka "do pobede"

Utvrđeno je i 10 koraka kojima potpisnici ovog dogovora planiraju da dođu do svojih ciljeva.

Navedeni su međusobno uvažavanje i podrška među opozicijom, kontrola izbornog procesa, zajednička kampanja za izlazak na izbore., saradnja predizbornih platformi i lista bez obzira koje će ih pojedinačne organizacije činiti, kao i "usaglašavanje programskih osnova za postizborne koalicije na osnovama konsenzusa oko ključnih pitanja".

Kao jedan od koraka navodi se i "vraćanje demokratskih standarda u društvu devastiranom desetogodišnjom vlašću SNS-a".

Sporazum isključuje mogućnost koalicija, davanja prećutne ili manjinske podrške i saradnja sa vladajućim stankama (SNS i SPS).

"Nakon izborne pobede formiraćemo odgovornu republičku, pokrajinsku i lokalnu vlast poštujući najviše demokratske standarde i prakse", navodi se.

Dodaje se da će opozicione stranke i organizacije učestvovati u dogovaranju oko važnih pitanja, kao i oko zajedničkog delovanja i nastupa i istče da će se, u borbi protiv režima, sarađivati sa organizacijama civilnog društva i udruženjima građana, ali i sa pojedincima koji su se "javno suprostavljali samovolji vlasti ili bili žrtve režima".

"Dogovor za pobedu" su potpisali predstavnici poslaničkih grupa: "Pravac Evropa" koju čine Stranka slobode i pravde, Pokret slobodnih građana, sindikat "Sloga" i Pokret za preokret; Demokratska stranka; Narodni pokret Srbije, Ekološki ustanak i Novo lice Srbije; Moramo - Zajedno; kao i Zeleno - levi front, Ne davimo Beograd.

Podsetimo, poslanici više opozicionih partija su zatražili raspisivanje parlamentarnih i beogradskih izbora do kraja godine. 

Predsednik Srbije Akesandar Vućić izjavio je da će do kraja meseca odgovoriti na zahtev opozicije.

Izvor: Insajder