Tri meseca od ubistava u selima u okolini Mladenovca i Smedereva

Prošlo je tri meseca od masovnog ubistva u selima u okolini Mladenovca i Smederеva, Duboni i Malom Orašju, kada je U. B. (21) hicima iz automatske puške ubio osam, a ranio 12 osoba, samo dan nakon ubistava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“.

Foto: Insajder

U. B. je uhapšen 5. maja, dan posle zločina, u selu na teritoriji opštine Kragujevac, gde je pronađen u objektu koji je vlasništvo njegovog ujaka. Do Kragujevca je stigao taksijem tako što je primorao taksistu da ga odveze preteći mu ubistvom. Prilikom pretresa osumnjičenog i prostorija koje je koristio pronađena je veća količina oružja i municije.

U potrazi za njim učestvovalo je 600 pripadnika MUP-a, a na terenu su bile prisutne sve jedinice - SAJ, Žandarmerija, Helikopterska jedinica, Intreventna, termovizijski dronovi.

U. B. je na saslušanju u tužilaštvu početkom maja priznao izvršenje tog krivičnog dela. 

Apelacioni sud u Beogradu mu je na predlog Višeg javnog tužilaštva u Smederevu krajem jula produžio pritvor za tri meseca.

Nekoliko dana nakon njegovog hapšenja, uhapšen je i otac R. B. zbog sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljena proizvodnja držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

Pritvor je određen i ujaku osumnjičenog G. G. i bratu od ujaka B. G, koji se takođe sumnjiče za krivična dela neovlašćena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

Viši sud u Smederevu je početkom jula produžio je za još po 30 dana pritvor R. B, ocu U. B, kao i njegovom ujaku G. G.

Na predlog punomoćnika oštećene porodice, čija su oba deteta ubijena u masakru, sud je doneo rešenje kojim je zabranio raspolaganje imovine osumnjičenom za ovaj zločin U. B, njegovom ocu R. B. kao i njegovom ujaku G. G.

Povodom ovog slučaja saslušano je više od 40 svedoka.

Nove mere Vlade Srbije

Ubistva su se desila u istom danu kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio mere Vlade Srbije zbog tragedije koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“.

U obraćanju 5. maja Vučić je ocenio da je reč o terorističkom aktu a Vlada Srbije je usvojila nove mere odnosno da Ministarstvo unutrašnjih poslova hitno pripremi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji, kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja.

"Vlada će doneti zaključak kojem se nalaže MUP-u, bez tih procedura u kojima ćemo čekati jedno 17 meseci, da pripremi hitne izmene i dopune zakona o oružju i municiji kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog i vatrenog oružja“, rekao je tada Vučić.

Kako je naveo, svi ljudi koji imaju oružje, ali ne ono lovačko, proćiće reviziju. 

Pokrenuta je i akcija predaje nelegalnog oružja bez posledica. Akcija je počela 8. maja i posle skoro dva meseca predato je 108.883 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava.

Postupak koji se ranije vodio protiv U.B. postupak obustavljen po mišljenju Centra za socijalni rad

Protiv počinioca masovnog ubistva u Mladenovcu pokrenut je ali i obustavljen sudski postupak zbog napada na službeno lice 2021. godine. Sud i, pre toga, tužilaštvo prihvatili su mišljenje Centra za socijalni rad pa i to da je u trenutku napada na policajca U. B. bio maloletan, da je redovno pohađao školu i da nije imao sklonosti ka asocijalnom ponašanju te da je osećao odgovornost i kajanje.

"Imajući u vidu njegove lične i porodične prilike, kao i sve napred navedene okolnosti, po mišljenju suda ne bi bilo celishodno izricanje niti mere otvorene, niti mere zatvorene zaštite, jer je i sam tok postupka na njega dovoljno uticao da se ubuduće ne pojavi kao izvršilac krivičnih dela”, navodi se u rešenju suda koje je na pitanje Insajdera dostavilo Više tužilaštvo u Beogradu.

Zahtevi opozicije i protest "Srbija protiv nasilja“

Dve tragedije koje su se dogodile za manje od 48 sati pokrenule su proteste pod nazivom "Srbija protiv nasilja“ čiji su organizatori predstavnici dela opozicije, a koji su definisali niz zahteva. Prvi protest počeo je minutom ćutanja, a zatim su pročitani zahtevi  među kojima su smena članova REM-a, rukovodstva RTS-a, kao i zabrana štampanih medija koji svojim radom "promovišu nasilje, objavljuju lažne vesti i krše novinarski kodeks“. 

Traži se i oduzimanje nacionalnih frekvencija TV Pink i TV Happy.

Smena ministra prosvete Branka Ružića je takođe bila na spisku, a on je u međuvremenu i podneo ostavku. Na mesto ministra prosvete, krajem jula, imenovana je Slavica Đukić Dejanović.

Tražena je i smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, međutim na glasanju u Skupštini Srbije on je dobio podršku većine prisutnih posalnika i tako ostao na svojoj funkciji. 

Predstavnici opozicije tražili su i smenu šefa Bije Aleksandra Vulina, kao i održavanje sednice Skupštine na kojoj će se ramotriti odgovornost i bezbednosna situacija u zemlji u najkraćem mogućem roku.

Protesti "Srbija protiv nasilja“ nastavljeni su i u letnjem periodu. Za sutra je najavljen četrnaesti po redu protest koji će biti posvećen zakonu o planiranju i izgradnji čije usvajanje, kako je rekao predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac, predstavlja vrstu institucionalnog nasilja.

Anketni odbor Skupštine Srbije

Skupština Srbije je u prošlom mesecu sazvala prvu sednicu Anketnog odbora koji bi treblo da utvrdi činjenice i okolnosti koje su dovele do masovnih ubistava u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima na teritoriji Smedereva i Mladenovca, ali i obustavila njegov rad. 

Kako je rečeno Skupština je prihvatila molbu porodica nastradalih u tragediji koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ i njihovih punomoćnika i obustavila dalja postupanja Anketnog odbora.

Izvor: Insajder, Agencije