Jedanaesti protest "Srbija protiv nasilja": Obraćanje ispred Palate pravde i blokada auto-puta na Mostarskoj petlji (FOTO)
Protest "Srbija protiv nasilja", 11. po redu, održan je u Beogradu. Tokom protesta blokiran je auto-put kroz Beograd na dva sata, kod Mostarske petlje. Protest je počeo ispred Skupštine Srbije, gde se okupljenima obratio novinar Smiljan Banjac. Sa Trga Nikole Pašića, učesnici skupa uputili su se Ulicom kneza Miloša i Nemanjinom do Palate pravde u Savskoj ulici. Tamo se građanima obratio bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević.
Bivši sudija Ivošević ispred Palate pravde: Sudijom može da upravlja samo savest, a ne predsednici države, ministri, klanovi ili kumovi
Bivši sudija Vrhovnog suda u penziji Zoran Ivošević izjavio je ispred Palate pravde da sudijom može da "upravlja samo savest", a ne "predsednici države, šefovi partija, poslanici, ministri, klanovi i kumovi".
"Sudija osim Ustava i zakona mora da poštuje i Kodeks sudske etike, koji mu kaže da bude nezavisan, profesionalan, slobodan, hrabar, nepodmitljiv i odan pozivu", naglasio je Ivošević.
Ivošević je istakao da "sudija od integriteta" nije omiljen, ali da je poštovan.
"Sudija treba da bude u službi vladavine prava, a ne vladavini ljudi na vlasti, kao i da brani istinu od moćnika a ne moćnike od istine. Ovo treba da važi i za javne tužioce i za istražne policajce, što iziskuje i promenu Ustava kako bi u podeli vlasti moglo da učestvuje čitavo pravosuđe a ne samo sudstvo", rekao je Ivošević.
Sportski novinar Smiljan Banjac ponovo se obratio ispred Palate pravde i rekao da Srbija ne može biti bez nasilja ako pravosuđe nije nezavisno.
"Ispred Palate pravde smo zato što je ovde, između ostalog, zataškana i afera 'Savamala'. OVde - u Palati prvade. Zato što su sprečene tužiteljke Savović i Paunović, koje su samo htele da rade svoj posao, da stanu na put korupciji", rekao je Banjac, koji je zatim ponovo pročitao zahteve protesta.
Kako su organizatori naveli, večerašnji protest u Beogradu posvećen je pravosuđu i zbog toga su građani šetali do Palate pravde.
Ogrnut zastavom Evropske unije, protestu je prisustvovao i ruski antiratni aktivista Peter Nikitin koji je juče, posle dve noći provedene na aerodromu, pušten da uđe u Srbiju po povratku iz Portugala.
Dok su građani prolazili Nemanjinom ulicom pored bolnice "Sveti Sava", organizatori skupa pozvali su ih da budu tihi kako ne bi remetili pacijente.
Banjac na početku protesta: Prošle nedelje se videlo da vlast štiti krimalce, a proganja policajce
Sportski novinar Smiljan Banjac obratio se na početku protesta okupljenima ispred Skupštine Srbije i izjavio da se protekle nedelje "videlo da vlast štiti kriminalce, a proganja policajce".
"Sve što želimo jeste da živimo bezbedno u našoj zemlji. Pa zar mnogo tražimo?", rekao je Banjac.
On je zatim ponovo pročitao zahteve protesta i pozvao građane u šetnju do Palate pravde.
Okupljeni građani nosili su transparente na kojima je, između ostalog, pisalo: "Putuj, igumane", "Vulin, dosta je", "Srbija nestaje"...
Učesnici protesta razvukli su i "mrežu botova", povodom objavljivanja spiska oko 14 hiljada bot naloga pripadnika Srpske napredne stranke, koji ovih dana kruži društvenim mrežama.
Dosad održano deset protesta "Srbija protiv nasilja“
Na prvom protestu 8. maja nastavnica srpskog jezika i književnosti, obratila se okupljenima i pročitala zahteve skupa ispred Skupštine Srbije. Nakon toga je održana protestna šetnja do zgrade Vlade Srbije.
Drugi protest održan je 12. maja, a građani su blokirali Gazelu na dva sata.
Iris Pavošević iz Narodne stranke tad se obratila učesnicima protestne šetnje, i rekla da je zahvaljujući protestima Branko Ružić dao ostavku na mesto ministra prosvete.
Na trećem protestu "Srbija protiv nasilja“ građani su blokirali Gazelu i Brankov most. Organizatori su tada pozvali građane da ostanu do ispunjenja zahteva i "dokle budu imali snage". Blokada je potom nastavljena na autoputu.
Četvrti protest "Srbija protiv nasilja" završen je ispred zgrade Radio - televizije Srbije. Glumac Hadži Nenad Maričić pročitao je još jednom zahteve protesta.
Peti protest "Srbija protiv nasilja" završen je šetnjom do zgrade Predsedništva Srbije, gde su građani ostavili poruke namenjene predsedniku Aleksandru Vučiću.
Na šestom protestu "Srbija protiv nasilja" građani su formirali "prsten" oko zgrade Vlade. Na početku skupa okupljenima se obratio glumac Nenad Maričić koji je u ime organizatora rekao da ako do kraja ove nedelje ne budu ispunjeni zahtevi, protesti će dobiti novi oblik.
Sedmi protest "Srbija protiv nasilja" završen je na Autokomandi u Beogradu, nakon što je kolona građana prethodno blokirala Mostarsku petlju. Protesti i blokade su bili i u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Osim u Beogradu, gde je auto-put kod Autokomande bio blokiran u oba pravca, osmi protest "Srbija protiv nasilja" održan je u više od deset gradova tokom te nedelje.
Na devetom protestu "Srbija protiv nasilja" građani su, posle okupljanja ispred Narodne skupštine, šetali do zgrade televizije Pink. Dan ranije bio je blokiran auto-put E-75 u Beogradu i Novom Sadu.
Deseti protest "Srbija protiv nasilja" završen je ispred Policijske uprave grada Beograda, gde su učesnici protestne šetnje iskazali podršku svim "časnim policajcima".
Protestom se traži smenjivanje članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i rukovodstva Radio televizije Srbije, ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, direktora BIA Aleksandra Vulina, gašenje onih štampanih medija i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi koji, prema tvrdnjama organizatora, "šire mržnju, nasilje i strah", a traži se i ukidanje emisija koje promovišu nasilje.
Na protest "Srbija protiv nasilja" pozivaju opozicione parlamentarne grupe Ujedinjeni, Narodna stranka, Demokratska stranka, Zajedno-Moramo, Zeleno-levi klub, ali naglašavaju da protest nije politički.
Protesti su počeli posle dva masovna ubistva, u beogradskoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima u okolini Mladenovca i Smedereva.
Izvor: Insajder