Pregled nedelje: Poseta Makrona i presuda za Tatona, odbacivanje prijave za objekat na Pančiću, 50 miliona evra za Beograd na vodi…

Čija je država i ko je taj ko meri i definiše patriotizam? Pitanje je koje se protekle nedelje ponovo našlo u fokusu, i to nakon što je Vojislav Šešelj, haški osuđenik, narodni poslanik i predsednik SRS, u svom maniru, uz prećutnu podršku vlasti, pretio i vređao novinare, predstavnike opozicije, nevladinih i nezavisnih organizacija... I ne samo on. Poslanici vladajuće koalicije iz skupštinskih klupa neštedimice su napadali i prozivali pojedine medije, bez ikakve reakcije predsedavajućih. O patriotizmu je prošle nedelje govorio i predsednik Francuske Emanuel Makron prilikom posete Srbiji, a baš tada stigla je i prvostepena presuda poslednjem optuženom za ubistvo francuskog državljanina Brisa Tatona. Na našem sajtu mogli ste pročitati i nove informacije o krivičnoj prijavi za slučaj nelegalne gradnje na Pančićevom vrhu, a otkrili smo i da je iz državnog budžeta samo za eksproprijaciju objekata i zemljišta za projekat Beograd na vodi izdvojeno čak 50 miliona evra. Nedelja je završena ostavkom kosovskog premijera Ramuša Haradinaja i to drugom zbog istog razloga – pozvan je pred Specijalni sud za zločine OVK kao osumnjičeni.

Nakon 18 godina u ponedeljak je u posetu Srbiji stigao francuski predsednik Emanuel Makron. U okviru dvodnevne posete potpisano je više od 20 ugovora i sporazuma, a među njima i Izjava o namerama o projektu beogrаdskog metroа između Vlada Srbije i Francuske i Grаdа Beogrаdа.

Ipak, jedna od najvažnijih vesti tokom Markonove posete je izjava da će se Francuska angažovati da se u narednih nekoliko meseci dođe do konkretnog sporazuma sa Prištinom.

Najviše rekacija stiglo je na Makronov govor na Kalemegdanu koji je započeo na srpskom jeziku, a u kome je građane pozvao da “budu hrabri da ostvare kompromise” dodajući da veruje da je Srbija u Evropi i da Evropa ne može biti Evropa sve dok Srbije nema u njoj.

Francuski predsednik tokom svoje dvodnevne posete nije se sastao s predstavnicima opozicije koji već mesecima bojkotuju institucije i to zbog, kako je zaključeno, nenamernog diplomatskog sporazuma.

Doktorat ministra finansija i ostavke predstavnika Odbora za etiku BU

I dok do sastanka Makrona i predstavnika opozicije nije došlo, članovi Odbora za profesionalnu etiku Beogradskog univerziteta su se sastali i odlučili da predmet osporene doktorske disertacije ministra finansija Siniše Malog bude vraćen Fakultetu organizacionih nauka na ponovno odlučivanje.

Zbog neslaganja s ovakvom odlukom, najpre je zamenik člana Odbora Slobodan Prvanović sa Instututa za fiziku podneo ostavku, a konkretne razloge prvo je obrazložio za Insajder. Nakon Prvanovića, ostavku je podneo i profesor Ognjen Radonjić i to nа člаnstvo u Veću nаučnih oblаsti prаvno-ekonomskih nаukа BU.

Na ostavke se osvrnula i rektorka BU Ivanka Popović koja smatra da je odluka o vraćanju na odlučivanje mudra i da predstavlja „jasnu poruku FON-u da treba da preuzme deo odgovornosti”.

Šešelj uz prećutnu podršku vlasti vređa i preti

„Hvala, profesore Šešelj“, bilo je doslovno sve što je predsedavajući u Narodnoj skupšini izgovorio nakon što je Vojislav Šešelj, osuđen pred Haškim tribunalom, izvređao novinarku Danasa, rekavši da bi je poslao na 20 godina robije, da je ružnija i od mungosa. On se ostrvio i na pokojnu predsednicu Jukoma Biljanu Kovačević Vučo, Žene u crnom i Inicijativu mladih za ljudska prava koje je nazvao kretenima.

Očigledno ohrabren upaljivim ćutanjem kako predstavnika vlasti tako i nadležnih institucija, Šešelj se osilio da napadne i poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Brankicu Janković, koja je stala u odbranu novinarki i zahtevala od nadležnih da sankcionišu njegove istupe.

Poslanici vladajuće većine ćutali su, međutim, o napadima na poverenicu, ali su se zato uveliko bavili takoreći odbranom poslanice Demokratske stranke Nataše Vučković od kolege iz opozicije jer se usprotivila bojkotu.

Stoji gondola, stoji objekat na Pančićevom vrhu…

Već je tri meseca otkad je stopirana izgradnja gondole u Beogradu jer je Upravni sud doneo odluku da privremeno zaustavi radove, i to po tužbi Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).

O slučaju gondola, sada će, kako je prošle nedelje otkrio Insajder, odlučivati Vrhovni kasacioni sud i to po tužbi Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koje je u u prvoj reakciji saopštilo da će poštovati ovakvu odluku Suda o obustavi radova. Iako odluku poštuje, Ministarstvo pokušava da je ospori tužbom Vrhovnom kasacionom sudu. Šta se sve do sada zna o slučaju Gondole u Beogradu čitajte u temi na sajtu Insajdera.

Istovremeno,  na jednoj od najviših tačaka Kopaonika - na Pančićevom vrhu i dalje stoji nelegalni objekat od više od 1.000 kvadrata i to zbog pat pozicije policije i Ministarstva građevinarstva. Ministarstvo je podnelo i krivične prijave i to protiv direktora JP Skijališta Srbije Dejana Ćike zbog priključivanja nelegalnog objekta na vodu i struju.

Ova prijava Ministarstva nedavno je odbačena i to, kako otkriva Insajder, nakon nagodbe Ćike i tužilaštva kojom mu je naloženo da u humanitarne svrhe uplatio 150.000 dinara.

Više od 50 miliona za eksproprijaciju za Beograd na vodi

Dok građanima ni četiri godine od potpisivanja ugovora za izgradnju Beograda na vodi nije poznato koliko je iz državnog budžeta uloženo u ovaj projekat, Insajder otkriva da je samo za eksproprijaciju objekata i zemljišta država platila 50 miliona evra.

Prema istraživanju novinara Insajdera, samo je za kompaniju BAS, koja će zbog tog projekta biti prinuđena da seli autobusku stanicu na Novi Beograd, krajem prošle godine izdvojeno oko 10,9 miliona evra.

Inače, eksproprijacija je samo deo obaveza države u projektu Beograd na vodi koji je proglašen od nacionalnog značaja. Koliko su država i grad Beograd do sada odvojili za rašičišćavanje terena i izgradnju infrastrukture ostalo je nejasno. Te podatke novinari Insajdera tražili su od nadležnih državnih i gradskih institucija, ali odgovore nismo dobili. Odgovori nisu stigli ni iz same kompanije Beograd na vodi, uprkos tome što je u njoj suvlasnik i država Srbija.

Galenika s novim vlasnicima ostvarila najlošiji poslovni rezultat za poslednjih pet godina

Oporavak i razvoj nekada najveće državne farmaceutske kompanije Galenike – jedno je od ključnih obrazloženja predstavnika vlasti za privatizaciju ove kompanije. Analiza poslednjeg finansijskog izveštaja međutim govori upravo suprotno – ova kompanija sa novim vlasnikom ostvarila je najlošiji poslovni rezultat kompanije za poslednjih pet godina.

Slučaj Taton kao posledica povlačenja države pred huliganima

Pre skoro decenije u centru Beograda brutalno je pretučen francuski državljanin Bris Taton koji je od povreda dobijenih, desetak dana kasnije, i preminuo. Uprkos činjenici da je od tada prošlo skoro deset godina, kompletnog sudskog epiloga u ovom slučaju i dalje nema, a prošle nedelje Dejan Puzigaća je prvostepeno osuđen na zatvorsku kaznu koja je nešto malo viša od minimalne.

Kako je pokazalo višegodišnje istraživanje novinara Insajdera, stradanje Brisa Tatona bila je samo posledica višegodišnjeg sistema u kome se pred hordama huligana povlače svi - od medija, preko uprave klubova, do političara.

Izvor: Insajder