Elek u Markeru o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima: Nacrt povučen zbog pritiska javnosti, civilnog sektora i opozicije (VIDEO)

Zamenik direktora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Bojan Elek izjavio je u Markeru da u sledećem, trećem Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima ne smeju da se nađu tačke poput onih koje, kako je rekao, pružaju neustavna proširenja ovlašćenja policajaca u vezi sa ulaskom u stan ili video-nadzor sa sistemom za prepoznavanje lica.

Bojan Elek, zamenik direktora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Foto: Insajder

Premijerka Srbije Ana Brnabić, u konsultacijama i u dogovoru sa ministrom unutrašnjih poslova Bratislavom Gašićem, dala je nalog da se Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povuče iz procedure usvajanja, saopšteno je u ponedeljak iz Vlade Srbije.

"Nova ovlašćenja koja su se našla u Nacrtu poput korišćenja gumenih metaka, konopaca i mreža za vezivanje ljudi - to je nešto što postoji u drugim zemljama kako kaže Ministarstvo unutrašnjih poslova, ali ako već uvodite, onda morate da kažete zašto - kakva je situacija sa organizovanim kriminalom", rekao je Elek.

Na pitanje zbog čega je država, već na početku javne rasprave, odustala od ove verzije zakona, Elek je odgovorio da je do toga doveo pritisak javnosti, civilnog sektora i opozicionih stranaka.

Na pitanje da li je moguće napisati takav tekst zakona kojim bi bili zadovoljni i vlast i civilno društvo, Elek je rekao da ne zna da li na kraju svi mogu da budu zadovoljni.

"Možemo da budemo podjednako nezadovoljni. Postoje pravci kojima se moramo voditi - s jedne strane su međunarodni i domaći standardi u pravnom sistemu u vezi sa nepovredivošću stana, osnovna zaštita ljudskih prava. Tu je i Evropska unija, budući da je Vlada Srbije na sebe preuzela određene obaveze u procesu pristupanja" naveo je on.

Na pitanje zašto je civilni sektor bio toliko nepoverljiv prema državi kada je reč o ovom zakonu, Elek je odgovorio da nije reč samo o ovom zakonu, ali da je ovaj posebno važan zato što ima mogućnost da zadire u prava i slobode građana.

"Posebno u kontekstu u kome vidimo da policija radi u poslednjih nekoliko godina. Imali smo jednu renesansu građanskog aktivizma, brojne proteste gde je policija prekomerno koristila silu i gde nije bilo moguće utvrditi odgovornost pojedinačnih policajaca uprkos tome što su postojali snimci i svedoci", naveo je on.

Elek je ocenio da je novi zakon o policiji treba da bude takav da se mnogo više radi na prevenciji kriminala, na saradnji policije i zajednice i približavanju policajaca građanima.

Vlada Srbije je u obrazloženju odluke premijerke navela da je Nacrt povučen iz procedure nakon sastanaka Brnabić sa relevantnim organizacijama, a da će se na zakonu dalje raditi kroz široke konsultacije s njima.

Na pitanje da li očekuje da će njegova i druge organizacije koje su kritikovale ovaj nacrt biti pozvane da učestvuju u konsultacijama o novom Nacrtu, Elek je odgovorio da su već pozvani da učestvuju i da su u kontaktu sa kabinetom premijerke.

"S jedne strane verujem da je bilo nerazumevanja - nismo razumeli namere zakonodavaca ali je u pitanju tako osetljiva oblast da bilo kakvo nerazumevanje u bilo kom članu zakona može da ima ozbiljne posledice po prava građana", naglasio je Elek.

Izvor: Insajder