Nadzorni odbor usvojio novi predlog transformacije EPS-a; primedbe usvojene samo delimično
Nadzorni odbor EPS usvojio je predlog Ministarstva rudarstva i energetike za transformaciju ovog javnog preduzeća u akcionarsko društvo sa tri glasa za i jednim uzdržanim. Zahtevi Sindikata radnika EPS-a usvojeni su tek delimično, a odluke o daljim koracima doneće u narednom periodu, kaže za Insajder predsednik Sindikata Milan Đorđević.
U novom Statutu u koji su novinari Insajdera Imali uvid navodi da se da je pretežna delatnost EPS-a proizvodnja električne energije iz svih izvora, uključujući termo pa čak nuklearane elektrane.
"Pretežna delatnost obuhvata proizvodnju: električne energije u hidroelektranama, električne energije u termoelektranama i toplanama korišćenjem čvrstih, tečnih i gasovitih goriva ili snabdevanjem iz drugih obnovljivih energetskih izvora, električne energije u nuklearnim elektranama, električne energije u elektranama na sunce i vetar, električne energije u elektranama za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije", navodi se između ostalog u Statutu koji je danas usvojen i koji bi sada formalno trebalo još da usvoji i Vlada Srbije.
Kao pretežna delatnost odmah se navodi i trgovina električnom energijom.
Podsetimo, kritičari novog predloga strahovali su da bi izdvajanje ove delatnosti moglo da pogoduje samo trgovcima, da ugrozi termo sektor i na kraju dovede do drastičnog rasta cena električne energije.
Podsetimo, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović, negirala je da se priprema privatizacija EPS-a.
Kritike su se odnosile i na predloženi način upravljanja prema kojem će Skupština EPS-a imati jednog člana, kog imenuje Vlada. To će najverovatnije biti ministar energetike. U opisu načina rada ove jednočlane Skupštine u Statutu se između ostalog navodi:
"Skupština radi i odlučuje o pitanjima iz svoje nadležnosti na sednicama. Skupština zaseda na redovnim i vanrednim sednicama".
Ova jednočlana Skupština bira članove Nadzornog odbora. Nadzorni odbor ima sedam članova, od kojih je jedan predstavnik zaposlenih, čime se izašlo u susret jednom zahtevu Sindikata.
Nadzorni odbor imenuje i i razrešava izvršne direktore i generalnog direktora.
Time je ostvaren direktan uticaj Vlade, preko člana Skupštine i Nadzornog odbora.
Podsetimo, predsednik Naučnog saveta EPS-a Slobodan Vukosavić izjavio je ranije za Marker da upravo ovo dovodi do još većeg upliva politike u upravljanje EPS-om a upravo je politika ključni izvor problema u ovom preduzeću.
Milan Đorđević Đokin: Odluku o daljim koracima donosimo u narednim danima
Predsednik Sindikata radnika EPS-a Milan Đorđević za Insajder kaže da je jedni uzdržan danas prilikom glasanja bio predsednik Nadzornog odbora Jovan Despotović.
Kaže i da su primedbe Sindikata usvojene samo delimično, te da neke od ključnih nisu usvojene.
Odluke o daljim koracima Sindikat će doneti u narednom periodu.
"Ostajemo pri svojim stavovima i zahtevima, ali nećemo počinjati štrajk i obustavljati rad u trenutku kada to može da ugrozi građane", kaže Đorđević.
On dodaje da je neobično to što iz Ministarstva tvrde da privatizacija nije cilj a istovremeno su odbili da odredbe koje to i garantuju unesu u novi Statut.
"Odbili su da unesu odredbu da u slučaju bilo kog oblika privatizacije proizvodni kapaciteti, primera radi hidroelektrane, ostaju u vlasništvu i pod zaštitom države", kaže Đorđević.
On dodaje da trgovina ostaje osnovna delatnost EPS-a sve do isteka licence za javno snabdevanje električnom energijom 2026. godine.
Novom modelu transformacije EPS-a protivi i predstavnici Sindikata Nezavinost, dok je je druga frakcija Sindikata radnika EPS-a, za koju Đorđević navodi da nema legitimitet, a koju zvanično predvodi Branko Krsmanović, podržala predlog.
Izvor: Insajder