Serija zahteva nakon tragedije u školi "Vladislav Ribnikar": Roditelja učenika, gimnazijalaca i opozicije

Tragedija koja se dogodila prošle nedelje u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" pokrenula je niz zahteva roditelja učenika te škole, opozicije, ali i gimnazijalaca. Dok su zahtevi roditelja konkretno usmereni na samu školu i učenike, opozicija se bori za, kako poručuju, život bez straha. Gimnazijalci se, s druge strane, koncentrišu na "tri osnovne teme koje vide kao klicu ovakvih problema“.

Foto: Srđan Ilić

Na skupu održanom 8. maja koji su organizovale opozicione stranke pod sloganom "Srbija protiv nasilja“, okupljenima se obratila nastavnica srpskog jezika i književnosti Marina Vidojević koja je pročitala zahteve

Pored smene ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i smene šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, opozicija je kao jedan od zahteva pročitala i smenu ministra prosvete Branka Ružića koji je dan pre podneo neopozivu ostavku. 

Zahtevali su i održavanje sednice Skupštine Srbije do petka 12. maja, za kad su najavljenje nove protestne šetnje. Na sednici žele da se razmotri odgovornost i bezbednosna situacija u zemlji, međutim, kako je u utorak rekao Miroslav Aleksić, poslanik Narodne stranke u ime opozicionih poslanika, predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić odbio je da primi opozicione poslanike i njihov zahtev.

Predstavnici opozicije pozvali su danas ispred Vlade Srbije da im se sutra u 18 časova pridruže "svi građani, organizacije i udruženja“ na protestu kojim će da blokiraju i Gazelu, a za koji su najavili da je samo "blokada upozorenja“ ukoliko se ne ispune zahtevi.

Međutim, najveći broj zahteva opozicije fokusirao se na medije, od smenjivanja članova Regulatornog tela za elektronske medije, preko ukidanja emitovanja rijaliti programa i emisija koji promovišu nasilje na nacionalnoj frekvenciji, kao i zabrane štampanih medija koji, kako kažu, krše novinarski kodeks. 

Takođe su zahtevali smenu rukovodstva u RTS-u "zbog programa koji promovišu kriminal i nasilje“, kao i oduzimanje nacionalnih frekvencija TV Pink i TV Happy "zbog kršenja zakona“.

Protest "Srbija protiv nasilja" Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Gimnazijalci ponudili svoje predloge

Slične zahteve kada su mediji u pitanju imali su i učenici Prve beogradske gimnazije koji su se juče u otvorenom pismu obratili javnosti i ponudili "svoje predloge kao moguća rešenja“ i pozvali što više učenika i profesora da im se pridruže za, kako kažu, buduće dobro. 

Regulativa medija je "treća osnovna tema“ na koju su se osvrnuli. Gimnazijalci traže zabranu prikazivanja rijaliti programa i nasilnog sadržaja u udarnim terminima, strožu kontrolu onoga što se prikazuje na kanalima sa nacionalnom frekvencijom i kontrolu naslovnih strana tabloida i štampanih medija.

Takođe, učenici Prve beogradske gimnazije smatraju da je potrebno sankcionisati sve koji koriste govor mržnje i podstiču nasilje na društevnim mrežama i u medijima, kao i da se zabrani promovisanje neprikladnih vrednosti kroz manifestacije na javnim mestima.

Učenici Prve beogradske gimnazije su se posebno fokusirali na reformu školstva kao ključnu stvar u vaspitavanju dece. 

Oni smatraju da treba da postoji niža tolerancija prema učenicima koji ispoljavaju nasilno ponašanje prema profesorima, kao i niži prag tolerancije za izbacivanje iz škole jer, kako smatraju, to može da odvrati učenike od pravljenja loših odluka jer su svesniji neželjenih posledica.

Takođe, traže povećanje plata u prosveti i smanjenje opterećenja nastavnika administrativnim procedurama. Na taj način, smatraju, profesori bi mogli da budu više usredsređeni na vaspitno-obrazovni rad.

Gimnazijalci smatraju i da je potrebno uvesti preventivne psihološke preglede i razgovore za sve učenike jednom godišnje, poput sistematskih pregleda.

Cveće ispred Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" Foto: Srđan Ilić

Zahtevi roditelja učenika odeljenja VII/2 

Tim eksternih psihologa i psihijatara tražili su i roditelji učenika odeljenja VII/2 Osnovne škole "Vladislav Ribnikar“ gde je došlo do ubistava u oružanom napadu prošle nedelje. Zahteve je izneo Predsednik Saveta roditelja ove škole Igor Đorđević.

"Ovaj dopis je poslat MUP-u, tužilaštvu i svim ostalim nadležnim organima. Samo tražimo da se ne ćuti i da budemo informisani šta se dešava po ovim pitanjima“, rekao je tada Đorđević.

Zahtevi roditelja fokusirani su na decu koja su bila svedoci tragedije, pa su zato od nadležnih tražili rekonstrukciju događaja, kao i da im se stručno objasni šta će biti sa dečakom koji je upucao drugu decu, čuvara i nastavnicu,  jer kod druge dece postoji strah da će on biti na slobodi.

Takođe traže, da se utvrdi puna odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima dece iz VII/2 odeljenja, koji je obišao svet, kao i slike dece i roditelja, i da isti za to budu sankcionisani u skladu sa zakonom.

Ostali zahtevi se odnose na renoviranje škole, promenu ulaza u školu, kao i podršku nastavnom kadru. 

Izvor: Insajder, Agencije