VJT Novi Sad: Podignuta optužnica protiv 13 okrivljenih za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je danas da je podiglo optužnicu protiv 13 okrivljenih za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi, a dve su teško povređene. Kako se navodi u optužnici, predloženo je određivanje pritvora svim okrivljenima koji se ne nalaze u pritvoru, i produženje pritvora onima koji su pritvoreni.
Optužnica je podignuta protiv, kako se navodi u saopštenju, "J.T. bivšeg v.d. generalnog direktora ”Infrastruktura železnice Srbije” a.d., G.V. bivšeg ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, A.D. bivšeg v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i N.Š. bivšeg generalnog direktora ”Infrastruktura železnice Srbije” a.d., zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti“.
Dodaje se da je za Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova podignuta optužnica protiv okrivljenih: S.N. odgovornog projektanta građevinske konstrukcije, M.J. glavnog projektanta idejnog projekta, Lj.M.M. glavnog projektanta projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvestioca za konstrukcije Republičke revizione komisije, J.S.M. lica odgovornog za tehničku kontrolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovornih za stručni nadzor.
"Optužnica je podignuta nakon što je okončana istražna faza krivičnog postupka donošenjem Naredbe o završetku istrage. Optužnica je podneta Višem sudu u Novom Sadu, uz nju je dostavljena celokupna dokumentacija prikupljena tokom predistražnog i istražnog postupka, kao i svi ostali dokazi koji potkrepljuju postojanje opravdane sumnje za podizanje optužnice“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se i da je određivanje pritvora predloženo prema svim okrivljenima koji se ne nalaze u pritvoru, i to prema: J.T. bivšem v.d. generalnom direktoru ”Infrastruktura železnice Srbije” a.d., G.V. bivšem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i A.D. bivšem v.d. pomoćniku ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Kako piše optužnicom je predloženo da se prema svim okrivljenima koji se nalaze u pritvoru produži pritvor.
"U cilju zaštite interesa svih oštećenih, optužnicom je predloženo da sud u ovlašćenim licima dosudi imovinskopravne zahteve. Osim toga, predloženo je da se svim okrivljenima izrekne mera bezbednosti Zabrana vršenja poziva, delatnosti i dužnosti iz člana 85 Krivičnog zakonika, kao i da se svi okrivljeni obavežu da u celini naknade troškove krivičnog postupka“, piše u saopštenju.
Samo dan ranije, premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da "misli da je tužilaštvo pri kraju istrage", kao i da se optužnica može očekivati u narednim nedeljama.
Četiri dana nakon pada nadstrešnice, 5. novembra, Goran Vesić koji je u tom trenutku ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objavio na svom profilu na Instagramu da je i formalno podneo ostavku na mesto ministra, a poručio je da odgovorne za tragediju treba tražiti među investitorima i projektantima, ali i onima koji su izvodili radove i vršili nadzor na rekonstrukciji Železničke stanice u tom gradu.
Tomislav Momirović koji je u prethodnom mandatu bio na čelu ministarstva građevine potvrdio je za Insajder 20. novembra da je podneo ostavku na mesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine. Za njim je usledila ostavka i direktorke Infrastrukture železnice Srbije Jelene Tanasković.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu samo se sporadično oglašavalo o dešavanjima. Na svakih par dana izvestilo bi javnost o tome koliko ljudi je do tog trenutka saslušano, a koliko je još planirano za taj dan. Tek 21. novembra javnost je dobila konkretne informacije kada je saopšteno da je uhapšeno 12 lica, a da je jedno u bekstvu.
Dva dana kasnije Viši sud u Novom Sadu je nakon saslušanja, donelo rešenja kojima je prema osumnjičenima odredio mere pritvora i kućnog pritvora. Vlada Srbije je 22. novembra ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci.
Goranu Vesiću je pritvor ukinut 27. novembra, a kako navodi Više tužilaštvo u Novom Sadu, razlog je što u dostavljenim spisima predmeta, "za sada ne proizilazi osnovana sumnja da je izvršio krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti, a što je neophodan uslov da bi se prema bilo kom licu mogao odrediti pritvor“.
Lanac odgovornosti
Na sam dan pada nadstrešnice jedini dostupan dokument bila je građevinska dozvola, a njen deo i glavna sveska projekta. Analizom ovog dokumenta otkriveno je da nije u potpunosti tačna prvobitna tvrdnja nadležnih, da rekonstrukcija zgrade koja je svečano otvorena samo tri meseca ranije, nije obuhvatala rekonstrukciju nadstrešnice.
Već je glavna sveska otkrila da je planirana rekonstrukcija fasade, čiji je deo i nadstrešnica.
Osim toga, u glavnoj svesci je izneta i sledeća konstatacija:
"Objekat stanične zgrade u Železničkoj stanici u Novom Sadu je u konstruktivnom smislu u dobrom stanju i vizuelnim posmatranjem ne uočavaju se oštećenja koja bi uticala na stabilnost objekta".
Ubrzo novinari Insajder otkrivaju da je zgrada Železničke stanice svečano otvorena u julu ove godine, ali bez upotrebne dozvole. Ispostavilo se čak da nije ni predat zahtev za izdavanje dozvole Ministarstvu građvinarstva. To je trebalo da uradi preduzeće „Infrastrukture železnice Srbije“ koje je vlasnik železničke stanice i investitor rekonstrukcije.
Jedanaestog dana nakon pada nadstrešnice novinari Insajdera otkrivaju da je zgrada železničke stanice otvorena na osnovu jednog papira koji nije predstavljao nikakvu garanciju da je zgrada bezbedna.
Dok su jedni na druge u lancu odgovornih prebacivali odgovornost, novinari Insajdera objavili su hijerhiju odgovrnih državnih institucija i firmi za projektovanje, izvođenje radova i nadzor.
Kako se ispostavilo kineske firme- China Railway International Corporation i China Comunication Construction Company, koje su po međudržavnom sporazumu angažovane bez tendera kao glavni izvođači, za samu rekonstrukciju angažuju domaću firmu Starting kao glavnog podizvođača.
Otkrivamo i da je mađarska firma Utiber, koja se u prvim danima navodila kao odgovorna za nadzor radova, ugovorom o konzorcijumu taj posao prepustila francuskoj firmi Ežis ugovorom o konzorcijumu.
Novinari Insajdera došli su do svih projekta koji se tiču rekonstrukcije zgrade, a dokumenti su otkrili da nije urađeno ni sve kako je projektom bilo predviđeno, odnosno da iako je to predviđeno, nije temeljno rekonstruisana kamena fasada.
Otkrivamo i da bi problemi bili uočeni da je preduzeće „Infrastrukture železnice Srbije“ vršilo održavanje i kontrolu bezbednosti objekta, na šta su po propisima bili dužni. Isposataviće se, kako smo naknadno otkrili, da ne postoje dokazi da je ikada vršena kontrola od kada je objekat izgrađen pre 60 godina.
Mesec dana nakon pada nadstrešnice, tačnije 3. decembra, u emisiji „Hronologija pada“ objavljen je između ostalog i mogući uzrok pada nadstrešnice.
Na osnovu uvida u prikupljenu dokumentaciju, otkrili smo ceo niz propusta koji su na kraju doveli do pada nadstrešnice, kada je 15 osoba poginulo, a dve su i dalje u bolnici u teškom stanju.
Hronologija pada počela je dodeljivanjem posla po međudržavnom sporazumu, koji suspenduje domaće zakone, ali i kako se ispostavilo, drastično smanjuje kontrolu.
U emisiji je između ostalog otkriveno da državno preduzeće potom naručuje projekat rekonstrukcije zgrade koja je stara 60 godina, a da prethodno uopste nije utvrdjeno u kakvom je stanju objekat.
Izvor: Insajder