“Inclusio”: Startap za pomoć osobama sa invaliditetom

Tridesetogodišnji Bojan Martinović tvorac je aplikacije ‘Inclusio’, koja pomaže osobama sličnim njemu – slabovidim, ili sa drugim hendikepom. Ideja mu se rodila dok je studirao Fakultet organizacionih nauka. Po završetku master studija u Italiji vratio se u Srbiju da kroz svoj startap razvije inovaciju.

Mladi

“Otišao sam jer sam mislio da je mnogo bolje tamo negde”, priča svoju neobičnu životnu priču Bojan Martinović, tvorac aplikacije ‘Inclusio’. “Odrastamo ovde i nekako ne cenimo Srbiju, samo želimo da probamo nešto drugo. Vratio sam se, jer sam shvatio da je ovde mnogo dobro za mene zbog zbog okruženja i zato što je startap zajednica u Srbiji u vrlo velikoj ekspanziji”, kaže Bojan.

Bojan Martinović ima 30 godina. Proteklih 10 posvetio je razvoju aplikacije, koja pomaže osobama sličnim njemu – slabovidim, ili sa drugim hendikepom.

“Sam problem koji ‘Inclusio’ rešava sam lično živeo ceo život, s obzirom na to da sam rođen kao slabovida osoba”, objašnjava Bojan kako je došao na ideju da napravi aplikaciju. “Uvek sam imao izazove kada treba samostalno da odem negde, bilo da je to apoteka, prodavnica, banka ili telekomunikacione operater. Bilo kom objektu da pristupam potrebno je da mi pomognu zaposleni. Oni hoće da pomognu, međutim nisu svesni da je meni potrebna pomoć”, kaže Bojan i dodaje da je to problem svim osobama sa invaliditetom, a ne samo slepima i slabovidima.

Uprkos problemu sa vidom, kao dete inžinjera završio je računarsku gimnaziju. Na Fakultetu organizacionih nauka za diplomski rad osmislio je aplikaciju ‘Inclusio’. Za razliku od većine ljudi sličnih njemu nije bežao od tehnologije, iako mu je zbog slabovidosti bila manje dostupna.

“Ja sam nekako krenuo da razmišljam kako tehnologijom mogu da olakšam prvo sebi, a kasnije i drugima, svakodnevni život. I škola i studije, a studirao sam i u Milanu tri godine, sve to je bilo u svetlu tehnologije i tehnoloških dostignuća, koje sam uspeo da prilagođavam sebi”, objašnjava Bojan Martinović kako je za učenje koristio virtuelne asistente i veštačku inteligeciju.

“Te studije u Milanu mogle su da se nastave kroz rad u ogromnoj korporaciji u Evropi ili Americi. Međutim, izabrao da krenem svojim stopama i da zapravo ja budem taj koji inovira”, priča Bojan o tome zašto je odlučio da se vrati u Srbiju. “Po povratku sa master studija u Srbiju odlučio da se potpuno posvetim preduzetništvu, da se bavim inovacijama u oblasti tehnologije i biznis razvojem. Tako je došlo do toga da sam pokrenuo ‘Inclusio’ kao firmu koju trenutno vodim”, kaže Bojan.

U startap tim uključio je kolegu sa fakulteta Rastka Damjanovića. “Bojan i ja smo podelili posao s obzirom na naše afinitete sa sa fakulteta”, nastavlja priču Rastko. Dodaje da je Bojan kao idejni tvorac znao u kom pravcu tehnološki da razvija inovaciju da bi ona rešila problem sa kojim se stalno suočava. “Ja sam sa druge strane na fakultetu učestvovao u takmičenjima u poslovnim studijama slučaja i imao sam iskustva u konsaltingu, što me je okrenulo svakodnevnim stvarima u radu kompanije i pronalažanju klijenata”, objašnjava Rastko.

Bojan Martinović nije se pokajao što se iz inostranstva vratio u Srbiju. Kaže da je naša zemlja iskoristila trenutak u kojem su međunarodne institucije poput Svetske banke i fondova Evropske unije pružile globalnu finansijsku podršku za razvoj inovacija. “Sada u Srbiji postoji desetak važnih programa podrške za startape. U ranoj fazi startapa u Srbiji možete da dobijete tu podršku. Mi smo za projekat ‘Inclusio’ dobili nekoliko nagrada, zapravo grantova, kao podršku u samom početku”, objašnjava Bojan. Dodaje da sada rade na ekspanziji poslovanja i razmišljaju o stranim tržištima i osnivanju firme u inostranstvu.

Njegov kolega Rastko dodaje da u potpunosti veruju u ‘Inclusio’ jer se i u svetu tehnologija razvija u tom pravcu da pomaže svim ljudima da žive kvalitetnije, a posebno osobama sa invaliditetom.

“Za osobe sa invaliditetom aplikacija je potpuno besplatna i zauvek će biti besplatna”, naglašava njen tvorac Bojan Martinović. “ ‘Inclusio’ funkcioniše i na iOS i na Android telefonima i pristupačna je za sve tipove invaliditeta. Postoji komandovanje tasterima sa strane i komandovanje glasom, ima prilagođavanje boja za slabovide”, nabraja Bojan Martinović. “Svako od njih u aplikaciji može da opiše problem koji ima, tip invaliditeta i da podesi svoju fotografiju da bi ga zaposleni lakše prepoznao. Može da napiše koja specifična pomoć mu je potrebna”, objašnjava Bojan Martinović kako radi ‘Inclusio’. “Ispred samog objekta jednostavnim klikom na jedno dugme će se obavestiti zaposleni unutra da je tu osoba sa invaliditetom. Ta osoba ne mora da objašnjava svoj problem, što je najbitnije, jer će zaposleni već biti obavešten o svemu i samo pružiti adekvatnu pomoć”, kaže Bojan Martinović. Naglašava da sarađuju sa kompanijama koje žele da budu inkluzivne: “sa te strane obezbeđujemo finansiranje za konstantan razvoj i unapređenje aplikacije”.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.