Deset godina od presude za ubistvo Đinđića, politička pozadina nikad otkrivena (VIDEO)
Pre deset godina završeno je suđenje za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića i obrazložena je prvostepena presuda kojom su pripadnici Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović, kao i pripadnici "zemunskog klana", osuđeni na ukupno 378 godina zatvora. Suđenje je trajalo četiri godine, a do danas međutim, nalogodavci ubistva premijera Srbije nikada nisu otkriveni.

Suđenje Miloradu Ulemeku, i ostalim optuženim za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića počelo je 22. decembra 2003. i do kraja suđenja održano je više od 150 pretresa. Saslušano je više od stotinu svedoka, a sastavljeno je više od 20.000 strana sudskih spisa.
Četiri godine kasnije, u maju 2007. završeno je suđenje za ubistvo premijera Srbije.
Čitajući obrazloženje presude, predsedavajuća Sudskog veća Nata Mesarović je rekla:
"Doktor Zoran Đinđić ubijen je u vreme nakon demokratskih promena u Srbiji, kada je većina građana ove zemlje verovala da je u Srbiji došlo vreme kada se Srbija može promeniti. Neću govoriti o tome koliko nam je bilo teško da postupamo u ovom krivičnom postupku. Mislim da je najteže od svega saznanje da živimo u zemlji u kojoj predsednika Vlade, kao predstavnika državnog organa jedne zemlje, može ubiti organizovana kriminalna, neprijateljska, organizacija, i to u dvorištu zgrade Vlade, radi ostvarenja svojih kriminalno-političkih interesa. U konkretnom slučaju, to nije bilo obično ubistvo. Radi se o krivičnom delu koje je upereno protiv države."
U epizodi emisije Insajder pod nazivom "Jedan na jedan" koja je emitovana dan uoči izricanja presude, novinari Insajdera analizirali su sve važne aspekte ovog četvorogodišnjeg suđenja.
Na ovom suđenju optuženi su direktni izvršioci ubistva premijera Đinđića, dok do danas do kraja nije ispitana politička pozadina.
Na sledećem link-u možete videti rekonstruisan niz događaja koji su doveli do ubistva predsednika Vlade Zorana Đinđića, a jedan od glavnih elemenata je upravo pobuna Jedinica za specijalne operacije.
Sudski spor Insajdera s Vladom Srbije dug devet godina
"Koraćeva komisija" formirana je nakon ubistva Đinđića da bi se ispitalo funkcionisanje sistema obezbeđenja premijera. Izveštaj sadrži zaključke na osnovu brojnih svedočenja i dokumentacije, koji i danas nose oznaku tajnosti.
Pred Koraćevom komisijom svedočilo je 32 ljudi, među njima i pripadnici BIA i MUP-a, čija se čak i imena vode kao tajna. Zanimljivo je da ništa od ovih podataka nikada nije izašlo u javnost, pa ni na suđenju za ubistvo Zorana Đinđića.
Na pitanje da li ne misli da je to slučaj u kome ne bi trebalo da postoje više tajne, Vučić je rekao “da se nada”.
Predsednik Komisije i potpredsednik Vlade od 2001. do 2004. Žarko Korać za Insajder, prošle godine takođe je rekao da nema razloga da dokumenta i svedočenja na osnovu kojih je Komisija za ispitivanje sistema obezbeđenja predsednika Vlade Republike Srbije Zorana Đinđića sačinila izveštaj budu državna tajna.
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.