Etnografski muzej: Plate za volontere, isplate bez ugovora, prostor za direktorkinu NVO...

Novinari Insajdera su pre nekoliko meseci u toku pripreme šire teme o javnim nabavkama istraživali, između ostalog, i sprovođenje javnih nabavki u Etnografskom muzeju čija je direktorka Mirjana Menković juče uhapšena zbog sumnje da je oštetila Muzej za više od 14 miliona dinara. Isplaćivanje sredstava preduzećima s kojima muzej nije imao ugovor ili javne nabavke usluga za kojima Muzej nije imao potrebe, do isplata bez pokrića i korišćenja Muzeja u private svrhe – samo su neke od mogućih zloupotreba.

Etnografski muzej

Prema dokumentaciji do koje su došli novinari Insajdera, više nadležnih institucija prethodnih godina ukazivalo je na kršenje pravila prilikom nabavki, ali i prilikom isplata novca sa računa muzeja.

U toku prošle godine poslovanje Etnografskog muzeja samo prošle godine bila je dva puta predmet kontrole nadležnih institucija, dok je prema informacijama Insajdera poslovanje Muzeja proveravano i prethodnih godina. Prvo je poslovanje Muzeja kontrolisala Budžetska inspekcija Ministarstva finansija, a nešto kasnije i interna komisija Ministarstva kulture i informisanja.

Novinari redakcije Insajder, u okviru šireg istraživanja, došli su do većine dokumentacije u vezi s izvršenim revizijama u Muzeju.

Budžetska inspekcija Ministarstva finansija bavila se kontrolom primene zakona u oblasti materijalno – finansijskog poslovanja, namenskog i zakonitog korišćenja sredstava u Etnografskom muzeju u toku 2014. godine.

Kako se može videti iz dokumentacije do koje je došao Insajder, nakon sprovedene kontrole, budžetska inspekcija je Prekršajnom sudu u Beogradu u januaru prošle godine prosledila Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Inspekcija je tada zahtev za prekršaj podnela i protiv prethodnog v.d. direktora, sadašnje direktorke i šefa računovodstva. 

Budžetska inspekcija je tada, između ostalog, pronašla da je direktorka Muzeja isplatila zanatskoj radnji Home art 4.739.111 dinara za usluge bez sprovedene javne nabavke. Takođe je utvrđeno i da je Muzej preduzeću Pepeljuga dodelio posao vredan više od 1,2 miliona dinara bez sprovedenog tendera.

Ovo su samo neke od utvrđenih nepravilnosti koje je inspekcija Ministarstva finansija pronašla prilikom kontrole poslovanja.

Poslovi privatnim firmama i advokatima bez tendera

I Ministarstvo kulture i informisanja kontrolisalo je poslovanje Enografskog muzeja u Beogradu.

Ono je krajem septembra prošle godine formiralo komisiju radi sprovođenja nadzora.

Ova komisija, kako se može videti iz dokumentacije do koje su došli novinari Insajdera, pronašla je razne nepravilnosti u radu samog muzeja u protekih nekoliko godina, kao što su nepravilno isplaćivanje plata i honorara, angažovanja advokata bez sprovođenja javnih nabavki, ali i veliki troškovi za službena putovanja.

U svom izveštaju, interna komisija Ministarstva upravo se bavila i plaćanjima određenim preduzećima koja se pominju u saopštenju policije nakon jučerašnjeg hapšenja direktorke Etnografskog muzeja - Home art, Gаudeаmus, New Rey i Sebastian MBI.

U izveštaju o sprovedenoj kontroli, navodi se da je Muzej zanatskoj radnji Home art za usluge samo u 2015. isplatio više od dva i po miliona dinara. Muzej je, kako se navodi, sa ovom radnjom ugovorio jednu vrstu poslova - kancelarijsko administrativne usluge, da bi se uvidom u račune za naplatu utvrdilo da su poslovi plaćeni za molerske radove, održavanje i popravku zgrada.

Takođe, utvrđeno je da je Muzej za šest dana angažovanja u novembru 2015. agenciji za kancelarijsko – administrativne usluge Sebastian MBI platio oko 250.500 dinara, a da su računi isplaćivani u suprotnosti sa Pravilnikom o budžetskom računovodstvu Muzeja.  Ovi računi plaćeni su iako imaju samo jedan potpis, dok je interna kontrola pronašla i nekoliko računa koji su plaćeni bez ijednog potpisa.

Interni revizori Ministarstva u toku kontrole pronašli su i da je Etnografski muzej angažovao advokate bez sprovođenja javnih nabavki. Tako je Muzej u 2015. dvojici advokata isplatio ukupno 1.258.000 dinara. Od toga, kako se dodaje, za pravno zastupanje pred domaćim sudovima izdvojeno preko 500.000 dinara dok je za ostale pravne usluge izdvojeno gotovo 700.000.

“Za advokatske uluge nije sproveden postupak javne nabavke”, dodaje se u izveštaju o obavljenoj vanrednoj reviziji.

Plaćeni volonteri

Tokom revizije je primećeno i da muzej isplaćuje honorare volonterima u visini od 30.000 dinara, a mimo svake kontrole isplaćivane su plate, honorari i putni troškovi.

Tako je Muzej u 2015. zaključio ugovore o radu na neodređeno vreme sa devet lica bez pribavljanja saglasnosti predviđene zabranom zapošljavanja u javnom sektoru koju je donela Vlada Srbije.

Takođe utvrđeno je da je Muzej zaključio ugovore o volontiranju sa 11 osoba.

U jednom ugovoru navedeno da će se osoba baviti staranjem o posluženju u Muzeju, razvijanju i negovanju pristojih, uljudnih i profesionalnih odnosa, kada je reč o zaposlenima i gostima Muzeja.

Drugi ugovor o volontiranju podrazumevao je da će osoba da se stara da vozila budu u ispravnom stanju.

Iako je ugovorima navedeno da volonteri ne primaju naknadu za svoj rad, interna komisija je utvrdila da je postojao nalog za isplatu volonterima. Prema dokumentaciji do koje je došao Insajder, za prva dva meseca u 2015. volonterima je isplaćeno gotovo 200.000 dinara bez evidencije u knjigovodstvu.

Direktorka sama sebi iznajmila poslovni prostor

Jedan od neobičnih slučajeva koji su istraživali novinari Insajdera je poslovni odnos Muzeja sa nevladininom organizacijom Centar za očuvanje nasleđa Kosova i Metohije-Mnemosyne, čiji je direktor takođe Mirjana Menković. Osim što se Menkovićeva istovremeno nalazi na čelu Muzeja i nevladine organizacije, Centar Mnemoyne nalazi se na adresi Muzeja - Studenski Trg 13.

Na pitanje novinara Insajdera, da li nevladina organizacija koju zastupa, ima potpisan ugovor o iznajmljivanju prostora sa muzejom i da li plaća prostor muzeju, Menkovićeva je prvo rekla da ne želi da odgovara na tendenciozna pitanja, ali je zatim pristala na razgovor sa novinarima Insajdera.

U razgovoru je navela da ima ugovor o zakupu, da to nije neobična pojava jer još neke organizacije već dugo koriste prostorije Muzeja, kao i da je Centar Mnemosyne zaslužan za očuvanje srpskog kulturnog nasleđa tokom rata na Kosovu. 

Kao jednu od važnijih aktivnosti Centra Menkovićeva je navodila i publikovanje monografija, pri čemu je i sama autorka jedne od njih.

Mirjana Menković je na čelo Etnografskog muzeja došla jula 2014. kao vršilac dužnosti direktora, a u aprilu 2015. imenovana je za direktora u punom mandatu.

Postala je poznata široj javnosti kada su se 2016. u javnosti pojavile fotografije venčanja njenog sina koje su snimljene u prostorijama Etnografskog muzeja. Tadašnji ministar kulture Ivan Tasovac uputio je zahtev Menkovićevoj da se izjasni o navodnoj organizaciji venčanja u instituciji kulture.

“Ukoliko se medijski navodi ispostave kao tačni, direktorka Etnografskog muzeja će za to snositi posledice”, saopštio je tadašnji ministar Tasovac.

Menkovićeva je tvrdila da je prostor korišćen samo za fotografisanje, ne i za proslavu venčanja, kao i da u tome ne vidi ništa sporno.


Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.