Slučaj gardisti: Kreiranje konfuzije

Nadležni istražni organi gotovo 13 godina vode predkrivični postupak u slučaju pogibije pripadnika Gardijske brigade Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića u kasarni Topčider u tajnom vojnom objektu Karaš 5. Oktobra 2004. godine. Sve vreme su porodice poginulih gardista, ali i javnost Srbije, suočene sa dve verzije istine. U međuvremenu se slučaj „šetao“ u zavisnosti od institucionalnih reformi i političkih odluka.

Gardisti ilustracije

Slučaj gardista prošao je kroz sledeće faze:

·2004. godine vojna istraga zaključila je da nema krivičnog dela. Jedan vojnik je pucao na drugog pa ubio sebe. Prvo je, nekoliko dana posle tragedije, saopšteno da je vojnik Milovanović pucao na vojnika Jakovljevića pa potom izvršio samoubistvo. Posle mesec dana saopšteno je potpuno obrnuto - prvo je Jakovljević pucao na Milovanovića pa izvršio samoubistvo tako što je sebi pucao u kukove.

·2004. godine odlukom države - formirana je Državna nezavisna komisija. Roditelji poginulih pristaju čak i na iskopavanje tek sahranjenih sinova kako bi se utvrdila istina. Tri meseca kasnije zaključak komisije. Vojna istraga puna propusta, gardisti su ubijeni.

·2005. reformom vojske ukinuto je Vojno pravosuđe. Te godine slučaj prelazi u nadležnost redovnih sudova.

·2008. godine na zahtev države Srbije FBI uradio je balističku analizu. Zaključak je bio - gardisti su ubijeni.

·2008. godine na zahtev države Srbije u SAD-u je urađeno superveštačenje. Rezultat je isti - gardisti su ubijeni.

·2013. Ustavni sud donosi odluku da je vojnicima povređeno pravo na život, a porodicama pravo na pravično suđenje.

·Četiri godine od takve odluke Ustavnog suda i 12 godina od pogibije gardista, Više tužilaštvo 2016. saopštava da je ceo slučaj još uvek u predkrivičnom postupku. Istraga nije ni počela. Uz objašnjenje da u toj fazi ne mogu pružiti javnosti više informacija, tužilaštvo je odbilo našu molbu za intervju sa postupajućim tužiocem Ognjenom Đukićem.

Goran Ilić, sudija Ustavnog suda ranije je za Insjader bez ograničenja između ostalog rekao da je Ustavni sud uradio ono što je u nadležnosti te institucije. Ustavni sud između ostalog konstatuje da je obaveza državnih organa koji su za to nadležni, Javnog tužilaštva i suda, da delotvorno postupak sprovedu i daju odgovor na to pitanje kako je do te smrti došlo.

„Sam protok vremena nije saveznik kada je reč o dokazivanju nečega sto bi u nagoveštaju moglo da bude krivično delo. Previše vremena je proteklo i od onog trenutka kada se stvar pojavila pred Ustavnim sudom, nakon nalaza mišljenja veštaka koji su dati u tom pretkrivičnom postupku. Pojavila su se kasnije i mišljenja stručnjaka koji demantuju to prvo viđenje. Sve to je doprinelo da se stvori jedna konfuzija u čitavom tom predmetu. Da bi ta čitava stvar završila negde u tužilaštvu...“, rekao je između ostalog sudija Ustavnog suda.

Novinari Insajdera su analizom svih činjenica u slučaj pogibije gardista zaključili da nadležne institucije u Srbiji godinama nalaze načine da se slučaj zaboravi i zataška, iako postoji brojni dokazi koji govore da je gardiste ubila treća osoba.

 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.