Ambasada SAD za Insajder: Utvrditi koje su osobe iz vlasti mogle da budu umešane u napad na ambasade 2008. godine
Američka ambasada navela je u odgovoru Insajderu da je veoma važno da se utvrdi koje su osobe iz vrha tadašnje vlasti mogle da budu umešane u napad na diplomatska predstavništva u Beogradu nakon protesta „Kosovo je Srbija“ 2008. godine. Dodaju i da nerešavanje ovog slučaja stvara poteškoće u „inače dobrim odnosima“ Srbije i SAD.

Kako podsećaju, napad na američku ambasadu u februaru 2008. rezultirao je požarom koji je značajno oštetio imovinu i doveo do smrti srpskog državljanina.
„Srpska policija povukla se sa svojih normalnih mesta u blizini američke ambasade samo nekoliko trenutaka pre napada. Kako se suđenje nastavlja, američka ambasada naglašava važnost ostvarivanja pravde protiv onih zbog čijeg delovanja ili nedelovanje su nastale tako strašne posledice“, navodi se u odgovoru Insajderu.
Kako dodaju u ambasadi SAD, posebno je važno istaći činjenicu da neki pojedinci u tom slučaju nisu izvršili svoje zakonske dužnosti.
„Takođe je od vitalnog značaja utvrditi koje su osobe na poziciji vlasti tada mogle da budu umešane u ovo nezakonito delo koje je imalo tako tragične posledice“ , ističu u američkoj ambasadi.
Dodaju i da je teško razumeti zašto tako sporo napreduje slučaj utvrđivanja odgovornih za događaj od pre 12 godina koji je pored štete na diplomatskoj imovini imao i smrt srpskog državljanina.
„To pitanje nažalost ostaje poteškoća u našim inače dobrim bilateralnim odnosima kao i nerešeni slučaj ubistva braće Bitići iz 1999. godine“ , ističu u američkoj ambasadi navodeći da podržavaju vladavinu prava i srpski sudski sistem da se u ovim slučajevima ostvari pravda.
Diplomatska predstavništva u Beogradu napadnuta su 21. februara 2008. posle mitinga „Kosovo je Srbija“ koji su organizovali tadašnja vlada Vojislava Koštunice i Skupština Srbije. Nakon što je miting završen, grupa huligana odvojila se i krenula Ulicom kneza Miloša. Prvo je napadnuta Ambasada Turske, a kasnije napadnuta i zapaljena Ambasada SAD i Ambasada Nemačke. U požaru u Ambasadu SAD smrtno je stradao Zoran Vujović, jedan od demonstranata. U neredima nakon mitinga povređeno je 78 građana i 52 policajca.
Suđenje počelo tri godine od podizanja optužnice
Na pripremnom ročištu za paljenje Ambasade SAD održanom u ponedeljak, petorica okrivljenih policijskih funkcionera su negirali krivicu. Oni se terete za teško delo protiv opšte sigurnosti, odnosno za nesprečavanje napada demonstranata na ambasade SAD i Nemačke.
Okrivljeni su nekadašnji načelnik Uprave policije za grad Beograd i rukovodilac štaba policije Slobodan Vulić, tadašnji načelnik beogradske policije Stevan Bjelić, tadašnji načelnik uprave policije MUP-a Srbije Mladen Kuribak, tadašnji zamenik rukovodioca štaba i načelnik Odeljenja za operacije u Žandarmeriji Zoran Rašković i tadašnji komandant odreda žandarmerije u Kraljevu Bojan Marković.
„Vuliću i Raškoviću se sudi što nisu izdali naređenje, a Markoviću što nije izvršio naređenje koje mu nije izdato. Odbrana je dala svoje viđenje same optužnice i izjasnili smo se o dokazima tužilaštva, predložili jedan veliki korpus dokaza, to je gotovo teško nabrojati. Biće tu dosta svedoka, dosta činjeničnog stanja, dosta dokumenata “, rekao je nakon održanog pripremnog suđenja advokat okrivljenog Markovića Goran Petronijević.
Kako je dodao, između ostalog, kao svedoci predloženi su Boris Tadić, Vojislav Koštunica, tadašnji amabasadori SAD-a i Skoplja.
Suđenje petorici nekadašnjih načelnika u policiji zbog nesprečavanja napada na ambasade SAD i Nemačke, posle mitinga „Kosovo je Srbija“ kada je zapaljena Ambasada SAD u Beogradu, u nekoliko navrata je odlagano zbog odsustva optuženih ili njihovih branilaca.
Više tužilaštvo prvu optužnicu protiv policijskih funkcionera podiglo je u aprilu 2017, ali je tek nakon gotovo dve godine ona stupila na pravnu snagu.
Prema istraživanju Insajdera iz 2009, policijskoj jedinici koja je obezbeđivala Ambasadu naređeno je da se povuče oko 18.25, a druga jedinica nije došla da zaštiti objekat. Ambasada Nemačke ni u jednom trenutku nije bila zaštićena.
Pred Višim sudom u Beogradu sudilo se i sedmorici optuženih za napad i paljenje Ambasade, a četvorica od njih su prvobitno osuđena na uslovne kazne. Sredinom januara prošle godine Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je ove uslovne kazne, a na sajtu suda je tada objavljeno da je ovakva odluka doneta zbog nedostatka dokaza. Istom odlukom, još trojici ranije osumnjičenih potvrđene su oslobađajuće presude.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.