Dvadeset godina od zločina, predsednik Srbije obećava: Nećemo kriti istinu u ubistvima u Pandi
Gotovo dvadeset godina nepoznati su počinioci ubistva šest srpskih mladića u kafiću Panda u Peći. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić već nekoliko godina ponavlja da postoje neke informacije i saznanja o tom ubistvu, ali da nadležni tragaju za dokazima. Isto je ponovio i danas u intervjuu TV Prva navodeći da što se Srbije tiče i njega lično, „roditelji stradalih mogu da budu apsolutno uvereni da istinu nećemo kriti bez obzira na to ko je u tom strašnom i teškom zločinu učestvovao“.

„Imam informacije i saznanja, ali naši nadležni organi tragaju za potpunim dokazima da bi taj strašan zločin mogao da se rasvetli. Što se Srbije tiče i mene lično, roditelji stradalih mogu da budu apsolutno uvereni da istinu nećemo kriti bez obzira na to ko je u tom strašnom i teškom zločinu učestvovao, bilo da je reč o Albancima ili Srbima, što bi, pretpostavljam, mnoge iznenadilo", rekao Vučić.
On je naveo da je verovao da će to ranije biti rešeno, da je to obaveza Srbije, ali i da 20 godina niko nije hteo da se izloži riziku da o tome govori.
Vučić ponavlja da porodice ubijenih mladića zaslužuju da znaju ko je to učinio, „bez obzira na sve probleme s kojima možemo da se suočimo“.
Prvi put o zločinu u kafiću Panda, Vučić govorio u decembru 2014.
U vreme dok je bio premijer, Aleksandar Vučić je najavio novu istragu u slučaju Panda u decembru 2014. navodeći da se njeni rezultati neće svideti domaćoj javnosti. Godinu dana kasnije , u decembru 2015. rekao je da je gotovo siguran šta se desilo u kafiću 'Panda' ali da nema dokaza
„Nisam siguran da bi naši organi mogli da se ponose onim što su tada uradili", rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije u decembru 2015.
Pre nešto više od godinu dana Vučić je na konferenciji za novinare rekao da "određene informacije" govore o, kako je naveo, mogućim počiniocima zločina, i da one "nisu saglasne sa onima što je saopštavano".
"Nisam tužilac i ne mogu da govorim o tome", rekao je Vučić, dodavši da zna "šta je moguće da se dogodilo".
U međuvremenu krajem prošle godine Tužilaštvo za organizovani kriminal odgovarajući na pitanja Insajdera, navelo je da je naredba o sprovođenju istrage data u maju 2016. protiv više nepoznatih počinilaca i da je sasalušano više od 30 svedoka.
„Tužilaštvo za organizovani kriminal donelo je naredbu o sprovođenju istrage protiv više nepoznatih učinilaca, zbog postojanja osnova sumnje da su, 14. decembra 1998, u kafeu Panda u Peći, izvršili krivično delo terorizam iz Krivičnog zakonika SRJ koje je za posledicu imalo smrt šest i ranjavanje tri lica“ navelo je tužilaštvo za organizovani kriminal u odgovoru Insajderu u decembru prošle godine.
Slučaj Panda u novembru 2015. Tužilaštvo za ratne zločine ustupilo je Tužilaštvu za organizovani kriminal.
Teorije o počiniocima - od OVK do Legije
Prema policijskim i vojnim izveštajima, napad u kafiću Panda u Peći su izvršila dva maskirana napadača obučena u crne uniforme s oznakama OVK, koja su kafić zasula rafalnom paljbom iz kalašnjikova kineske proizvodnje. Na licu mesta poginula su četiri mladića, više njih je ranjeno, dok su dvojica kasnije podlegla ranama.
U izveštaju Misije OEBS-a iz tog perioda piše da je masakr nad srpskim mladićima u Peći potencijalna odmazda OVK za ubistvo 30 njenih članova nekoliko dana ranije tokom ilegalnog prelaska granice iz Albanije. Navodi se i da je ubistvo u „Pandi izazvalo represiju srpskih snaga nad albanskim stanovništvom u Peći i okolini, zatvaranje čitavog područja i pretragu kuća, kao i premlaćivanja, maltretiranja i krađe nakon policijske operacije".
„Napad je pratio niz ubistava, u gradu i okolini. Ova i druga ubistva su kreirala atmosferu napetosti i straha“, piše u izveštaju OEBS-a za period od oktobra 1998. do juna 1999.
Posle ubistva mladića srpska policija je privela oko 150 Albanaca, međutim niko na kraju nije odgovarao za taj zločin. Slučaj nije pokrenut ni u kosovskom pravosuđu, a njime se nije bavio ni Euleks.
U srpskim medijima već nekoliko godina se provlači teza da je zločin u Pandi počinila Jedinica za specijalne operacije ili neki od njenih pripadnika. To je prvo u javnost izneo predsednik SPO-a Vuk Drašković 2014. kada je rekao da iz pouzdanih izvora zna da postoje dokazi da su ubistvo mladića počinili pripadnici Legijinih specijalaca.
Prema Draškovićevim rečima, tog 14. decembra 1998. Peć kontrolišu srpske vojska i policija, kao i „JSO i druge parapolicijske snage“.
Nekoliko meseci kasnije advokat iz Bosne i Hercegovine Duško Tomić optužujući nekadašnjeg čelnika Resora državne bezbednosti Radomira Markovića, DB i Jedinicu za specijalne operacije da stoje iza masakra. Tomića su mediji tada predstavljali kao bivšeg radnika kontraobaveštajne službe jugoslovenske savezne policije. Marković je tužio Tomića navodeći da u vreme rata na Kosovu nije komandovao JSO već da je komandu imao tadašnji ministar policije Vlajko Stojiljković. Tužba je povučena zbog kako je navedeno saznanja da reči advokata Duška Tomića nisu verno prenete.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.