Srbija osporava tužbu porodice ubijenog gardiste

Država Srbija smatra da porodica ubijenog gardiste Dragana Jakovljevića nema osnova da tuži državu Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Gradisti čuvaju objekat Karaš

U svom odgovoru ovom sudu država Srbija se nije bavila tvrdnjama porodice ubijenog gardiste, već se fokusirala na procesne razloge zbog kojih bi, prema njihovim tvrdnjama, tužbu trebalo odbaciti, nezvanično saznaje beogradski dnevnik Danas.

Krunski argument Srbije je da porodica ubijenog gardiste u krivičnom postupku pred našim sudovima nije iznela zahtev za naknadu troškova, kao i to da nije pokrenula parnični postupak. Iz ovoga proizlazi, navodi se u odgovoru, da nisu ispunjeni procesni razlozi da se ovaj predmet nađe pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Odgovor Srbije se ne bavi suštinom tužbe, do koje je došlo zbog oslobađajuće presude Okružnog suda u Beogradu koji je našao da bivši vojni istražni sudija Vuk Tufegžić nije kriv za klevetu kojom je povredio ugled ubijenog gardiste Dragana Jakovljevića.

Da porodica nije podnela zahtev za odštetu potvrdio je za Danas i punomoćnik porodice Jakovljević, advokat Predrag Savić.

"Tačni su navodi Srbije da porodica nije tražila odštetu, niti pokrenula parnični postupak. To je zbog toga što porodica nikada nije pokretala postupak zbog novca", kaže Savić.

On je dodao da je odgovor države na njihovu predstavku Evropskom sudu za ljudska prava izuzetno profesionalan, ali da ne može da ulazi u detalje pošto mu to zabranjuje sud.

Prema njegovim rečima, postupak je trenutno u rukama Evropskog suda za ljudska prava, koji će odlučiti da li će po predstavci i postupati. Kako pojašnjava, ne postoje rokovi koji obavezuju sud da u određenom periodu donese ovu odluku.

Podsetimo, porodica ubijenog gardiste Dragana Jakovljevića je Okružnom sudu u Beogradu tužila bivšeg istražnog sudiju Vojnog suda u Beogradu Vuka Tufegžića za klevetu i uvredu zbog izjava koje je davao u medijima pošto je državna komisija utvrdila da je gardiste ubila treća osoba. Tufegdžić je bio na čelu vojne komisije koja je, neposredno nakon tragedije, izašla s tvrdnjom da su vojnici sopstvenim aktivnostima doveli do svoje pogibije.

Zbog sumnji u objektivnost vojne komisije, Savet ministara SCG i Vrhovni savet obrane formirali su nezavisnu komisiju koja je došla do zaključka da je na gardiste pucala treća osoba. Nalaze ove komisije su 2008. potvrdili i forenzičari FBI-ja.

Po objavljivanju rezultata ove "civilne" komisije, sudija Vuk Tufegdžić je u više navrata izlazio u javnost s izjavama koje osporavaju njihove nalaze i dovode u pitanje kredibilitet istražilaca.

Porodica gardiste Jakovljevića je sudiju tužila, ali je Okružni sud u Beogradu presudio da on nije klevetama narušio ugled ubijenog vojnika.

Gardisti Dražen Milovanović i Dragan Jakovljević su, pod još nerazjašnjenim okolnostima, ubijeni 5. oktobra 2004. u vojnom objektu Karaš na Topčideru.

Izvor: Danas

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.