Ambasadorka Švedske: Želimo ubrzanje integracija i usklađivanje Srbije sa spoljnom politikom EU

Ambasadorka Švedske u Beogradu, Anika Ben David, izjavila je da Švedska želi da vidi ubrzanje procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji (EU), kao i da će nastaviti da traži od Beograda da se uskladi sa spoljnom i bezbednosnom politikom Unije.

Ambasadorka Švedske u Beogradu, Anika Ben David. Foto: Tanjug/FOTO TANJUG/ Vladimir Porčić/ bg

Ben David je u intervjuu za Dnevni evropski servis agencije Beta navela da je EU čvrsto posvećena pridružvanju zemalja Zapadnog Balkana Uniji, ali da je za to i dalje potrebno ispuniti kriterijume.

„Postoji jasan put, jasna metodologija. Želimo da vidimo ubrzanje pristupnog procesa koji je zasnovan na reformama, pravičnoj i rigoroznoj uslovljenosti i na principu sopstvenih zasluga", izjavila je ambasadorka Švedske, koja je 1. januara preuzela predsedavanje Savetu EU.

Ben David je kazala da je geopolitička realnost donela "novi osećaj hitnosti pristupanja EU" i da rat u Ukrajini zahteva jedinstven odgovor.

„Pozdravljamo što su se mnogi naši bliski partneri uskladili sa stavovima EU u oblasti spoljne i bezbednosne politike, kao što se očekuje od zemalja kandidata za članstvo u EU. Nastavićemo da pozivamo Srbiju da učini isto", rekla je švedska ambasadorka.

Ban David je istakla da je EU odlučna da nastavi da jača i intenzivira svoje angažovanje na svim nivoima da podrži političku, ekonomsku i društvenu transformaciju Zapadnog Balkana.

„Sada je vreme da se ubrzaju reforme, usaglase politike i preduzmu nove odlučne mere za geostratešku orijentaciju Srbije i celog regiona", rekla je Ben David.

Ona je navela da evropske integracije mogu biti zahtevan proces i da taj proces zahteva više od usklađivanja sa evropskim zakonodavstvom i reformisanja institucija.

„Promena dotiče DNK države i društva. Krajnji cilj je da se uspostave zdravo upravljanje i demokratske prakse koje omogućavaju adekvatno i demokratsko obavljanje državnih funkcija kao što su bezbednost, pristup pravdi, zaštita ljudskih prava, pružanje javnih usluga, ekonomski učinak i otvaranje radnih mesta", rekla je ambasadorka, istakaviši da će reforme same po sebi doprineti boljem kvalitetu života ljudi u Srbiji.

Ben David je podsetila da je EU najveći donator, investitor i trgovinski partner Zapadnog Balkana, kao i da je Srbija jedan od najvećih primalaca EU fondova u svetu, sa 200 miliona evra godišnje.

Dodala je i da je EU najveći donator Srbije u energetskom sektoru, u koji je od 2000. godine uložila više od 830 miliona evra bespovratnih sredstava.

„EU finansira projekte u Srbiji čiji je cilj sigurnost snabdevanja, diverzifikacija energetskih izvora, tržišna liberalizacija i poboljšanje energetske efikasnosti. Krajnji cilj je smanjenje zagađenja i ublažavanje klimatskih promena", rekla je Ben David.

Agenda predsedavanja Švedske biće usmerena na zeleniju, bezbedniju i slobodniju Evropu.

Četiri prioriteta biće bezbednost građana i jačanje uloge EU u svetu, ubrzanje klimatske tranzicije, jačanje konkurentnosti EU i očuvanje osnovnih evropskih vrednosti i borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Ambasadorka je kazala da će predsedavanje Švedske "definisati ruski neizazvan i neopravdani rat protiv Ukrajine" koji, kako je istakla, predstavlja ne samo napad na Ukrajinu, nego i na evropske vrednosti, sistem upravljanja i norme međunarodne saradnje.

„Ishod ovog rata oblikovaće budućnost Evrope", rekla je Ben David i dodala da će politička, ekonomska, vojna, humanitarna i pravna podrška EU Ukrajini biti centralni fokus švedskog predsedavanja.

Dodala je da prioriteti predsedavanja Švedske odražavaju stavove koje ta zemlja dugo zagovara unutar EU, a koji takođe odgovaraju na aktuelne geopolitičke i ekonomske izazove sa kojima se Unija suočava, navodi se u saopštenju ambasade Švedske.

Ambasadorka Ben David kazala je da je na samitu u Tirani poruka EU bila jasnija nego ikada, a to je da su čvrsto posvećeni dobrodošlici zemljama Zapadnog Balkana u porodicu EU. „Čvrsto verujemo da bi zemlje van EU, koje žele da uđu, trebalo da imaju velike mogućnosti za to. Međutim, postoje podjednako jaki razlozi zašto bi oni koji se pridružuju trebalo da budu sposobni da ispune stroge kriterijume za članstvo. Biće potrebna posvećenost zemalja Zapadnog Balkana da pokažu da su spremne da se pridruže EU", rekla je Ben David.

Izvor: Beta, Tanjug