ANEM: Zabrinjavajuće što MUP nije reagovao povodom upada u dvorište N1
"Pritisci na medije i ometanje novinara u njihovom poslu apsolutno su neprihvatljivi u demokratskom društvu, i posebno je zabrinjavajuće to što policija nije reagovala i uzela u zaštitu ne samo medij i njegove novinare, već i osnovna Ustavom garantovana prava i vrednosti, kao što su pravo na mirno uživanje svojine i drugih imovinskih prava stečenih na osnovu zakona, te pravo na slobodu izražavanja“, navodi se u saopštenju Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) povodom sinoćnjeg upada grupe građana u dvorište televizije N1.

Kako je sinoć preneo N1 nekoliko desetina građana koji su se predstavili kao “Narodni štab”, u periodu od više sati zauzelo je privatni posed ispred samog ulaza u Televiziju N1, gde su držali govore preko ozvučenja i ometali rad novinara. Policija nije reagovala iako joj je slučaj bio prijavljen, naveo je N1.
"ANEM iskazuje punu solidarnost sa kolegama sa N1, a nadležne poziva da istraže sve okolnosti ovog slučaja i posebno utvrde razloge nereagovanja policije na uznemiravanje i odgovorne za isto kazne u skladu sa zakonom, kako bi se sprečilo da se ovako nešto ikada više ponovi“, navodi se u saopštenju ANEM-a.
Ovu gurpu, navodi ANEM, predvodio je Dušan Dunđer, vođa pokreta “Dostojni Srbije”, koji je, u prošlu subotu, ometao i protest “Srbija protiv nasilja”, a koji se javnosti predstavljao kao bliski saradnik tajnih službi Rusije i kao osoba bliska sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom i bivšim predsednikom SAD, Donaldom Trampom, kao i brojnim drugim svetskim liderima, navodi se u saopštenju.
"Ovo sve posebno imajući u vidu da je N1, zbog svog kritičkog izveštavanja često bio, a i dalje je, na udaru napada i najviših državnih funkcionera u Republici Srbiji. ANEM ukazuje da istovremeni napadi političara na medije i pasivnost policije kada iste te medije treba da uzme u zaštitu, šalju opasnu poruku da su N1 i njegovi zaposleni, ali i svi drugi mediji koji su kritični prema vlasti, legitimna meta koju svaki ekstremista može nekažnjeno da uznemirava“, navodi se u saopštenju ANEM-a.
ANEM podseća da posebno zabrinjava što je ista grupa u martu 2022. godine upala u zgradu RTS-a, odakle je izvedeno intervencijom nekoliko desetina pripadnika Policijske brigade.
NUNS: Nedopustivo ometanje rada novinara N1 televizije
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) osudilo je hajku na N1 televiziju, koja je, kako su naveli, "u režiji vlasti pojačana poslednjih nedelja, a kulminirala upadom tridesetak osoba sa ozvučenjem i transparentima u dvorište poslovne zgrade u kojoj se nalazi redakcija ove televizije."
U saopštenju je NUNS izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog odsustva zvanične reakcije državnih organa.
Okupljeni ispred N1 su se predstavili kao "Narodni štab" i nekoliko sati držali govore i ometali rad zaposlenih, a poručili su i da će "N1 stići gnev naroda, te tražili da govore istinu, a novinare su pozvali da izađu napolje".
"Zabrinjava nas odsustvo adekvatne reakcije policije i tužilaštva u konkretnom slučaju, jer smo sigurni da je pored prisustva policajaca u civilu bilo i prostora za ozbiljniju reakciju i zaštitu novinara od ometanja u radu. Televizija N1 se nalazi na ogromnom udaru, kako od strane predstavnika vlasti, tako i ekstremnih desničarskih grupa, što može da se dovede u vezu i sa relativizacijom ogromnog nezadovoljstva građana radom javnog medijskog servisa i televizija sa nacionalnom pokrivenošću i umanjivanjem značaja masovnih skupova 'Srbija protiv nasilja'", navedeno je u saopštenju.
NUNS je zahtevao od policije i tužilaštva da podignu nivo zaštite novinara i redakcija, i da prepoznaju potencijalno opasne situacije poput jučerašnje, jer za ovakva ugrožavanja se pod hitno moraju pronaći adekvatna rešenja po pitanju bezbednosti.
Izvor: ANEM, Beta