Australiju čeka istorijski referendum: Da li će starosedeoci konačno dobiti pravo glasa (FOTO)

Australijanci će glasati na istorijskom referendumu 14. oktobra kako bi odlučili da li da u parlamentu daju glas domorodačkom narodu.

Referendum o pravima domicilnog stanovništva u Australiji, foto: Tanjug/Mick Tsikas/AAP Image via AP

Ako referendum uspe, Aboridžini i stanovništvo sa ostrva Tores moreuza bili bi prepoznati u ustavu zemlje i uspostavilo bi se njihovo stalno telo koje bi učestvovalo savetodavno u donošenju zakona.

Predlog je predmet žestoke debate u Australiji, a ova zemlja nije imala uspešan referendum skoro 50 godina.

 Da bi referendum uspeo, većina Australijanaca trebalo bi da glasa “za”. Takođe treba da postoji većinska podrška u najmanje četiri od šest australijskih država.

 Sastav, funkcije i ovlašćenja tela – čiji saveti ne bi bili obavezujući – bi potom osmislio i formirao parlament.

 Najavljujući datum glasanja na mitingu u Adelejdu, premijer Entoni Albaneze nazvao je glasanje „šansom koja se pruža jednom u generaciji da se naša zemlja ujedini i promeni na bolje“.

Entoni Albaneze, premijer Australije, Australija, referendum
Premijer Entoni Albaneze tokom zvaničnog pokretanja kampanje za referendum u Adelejdu, Australija,foto: Tanjug/Mark Brake/AAP Image via AP

“Formirao bi se „komitet starosedelaca Australije, koji bi izabrali starosedeoci Australije i on davao bi savete vladi, kako bismo mogli da postignemo što bolje uslove za autohtone Australijance“, rekao je on.

 „Od vas se traži... da kažete da ideji čije je vreme došlo – da kažete da pozivu koji dolazi direktno od samih Aboridžina i ljudi sa ostrva Tores moreuza”, dodao je Albaneze.

 Istorijski dokument iz 2017. godine pod nazivom Uluru, koji je podržalo više od 250 domorodačkih lidera, smatra se najboljim pozivom za reforme i promene onih stvari koje pogađaju autohtone Australiajnce.

 Australija je jedina zemlja Komonvelta koja nikada nije potpisala ugovor sa svojim domorodačkim stanovništvom, a zagovornici referenduma kažu da je on važan korak ka pomirenju.

 Autohtoni Australijanci se suočavaju sa nesrazmernim statusom u društvu,  što Australija već dugo pokušava da reši.

 Opozicioni lider Piter Daton, protivnik referenduma, kaže da nema dovoljno detalja u predlogu, i tvrdi da bi “kontroverzni referendum“ mogao rasno da podeli Australijance.

 Ali mnogi aktivisti antireferendumske kampanje, uključujući i Datona, optuženi su za širenje dezinformacija.

 Oni su zauzvrat optužili pristalice referenduma za elitizam i odbacivanje opravdanih zabrinutosti običnih Australijanaca.

 U međuvremenu je stiglo i upozorenje da intenzitet i ton debate utiču na starosedeoce.

 Australija je poslednji put održala referendum 1999. godine, kada je odlučila da ne postane republika.

 Samo osam od 44 referenduma u ​​Australiji je bilo uspešno.  Poslednji  je održan 1977. godine i nijedan nije prošao bez dvopartijske podrške.

 Izvor: BBC