BCLJP: Evropski sud za ljudska prava zatražio od Srbije da se do 31. marta izjasni u vezi sa upotrebom “zvučnog topa”
Evropski sud za ljudska prava zatražio je od Republike Srbije odgovore na pitanja o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta, saopštio je Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP).

Država ima rok da se do 31. marta izjasni o tome da li su korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja, kao i koje su mere zaštite od arbitretne upotrebe takvih sredstava.
U ime 47 građanki i građana Srbije, povodom dešavanja kojim je prekinuto 15 minuta odavanja pošte žrtvama tragedije na novosadskoj železničkoj stanici, Evropskom sudu za ljudska prava obratile su se organizacije civilnog društva - Beogradski centar za ljudska prava, Crta, FemPlatz, Građanske inicijative, Incijativa za ekonomska i socijalna prava A11 i Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM.
“U podnesku koji je upućen Sudu u Strazburu za izricanje privremenih mera, organizacije civilnog društva su ukazale na činjenicu da je obeležavanje tišine prekinuto upotrebom još uvek nepoznatog i opasnog soničnog ili drugog sličnog sredstva, koje je izazvalo telesno povređivanje, veliko uznemirenje, paniku i stampedo okupljenih, kao i da se našim organizacijama javilo preko 4.000 građanki i građana Srbije koji su svedočili o tome šta se desilo, koji su prijavili niz zdravstvenih tegoba, telesnih povreda, fizičkih i psihičkih problema i/ili simptoma”, navodi se u saopštenju.
Oni podsećaju da su najviši zvaničnici i predstavnici institucija negirali da država poseduje bilo kakvu vrstu soničnog oružja, da bi zatim, pod pritiskom javnosti, pokazali da u sastavu jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije postoji najmanje 16 LARD uređaja različitih jačina.
“Napominjemo da je upotreba takvog oružja u Srbiji nezakonita i da, u skladu sa tim, ni nabavke takvih sredstava nisu sprovedene u skladu sa važećim propisima”, saopštili su.
Evropski sud za ljudska prava je od građanki i građana koji su se obratili Sudu zatražio takođe da, do 31. marta, dostave konkretne informacije, posebno u vezi sa zdravstvenim stanjem i posledicama po zdravlje koje su pretrpeli građani, koji su bili izloženi dejstvu soničnog ili sličnog sredstva, tokom protestnog skupa u Beogradu 15. marta.
Izvor: Insajder /BCLJP