Benjamin Netanjahu i izraelska vlada suočavaju se s kritikama bivših šefova službi bezbednosti

Desetine bivših komandanata izraelskih bezbednosnih službi koji su borili u krvavim palestinskim pobunama i ratovima sada smatraju da je politika vlade premijera Benjamina Netanjahua najveća pretnja budućnosti zemlje.

Izraelska policija rasteraju demonstrante, uglavnom vojne rezerviste, koji blokiraju put ispred kuće izraelskog ministra pravde Jariva Levina tokom protesta protiv planova vlade premijera Benjamina Netanjahua da reformiše pravosudni sistem, foto: Tanjug/AP Photo/Ohad Zwigenberg

Više od 80 najviših visokih zvaničnika obaveštajne službe Mosad, unutrašnje bezbednosne službe Šin bet, vojske i policije ujedinili su se protiv poteza za koje kažu da će poljuljati izdržljivost Izraela suočenog sa rastućim pretnjama sa Zapadne obale, iz Libana i Irana.

"Navikli smo da se bavimo spoljnim pretnjama. Prošli smo kroz ratove, vojne operacije i odjednom shvatite da je najveća pretnja državi Izrael unutrašnja", rekao je Tamir Pardo, bivši šef Mosada sada lider nove grupe.

Netanjahuova vlada koju čine partije ultranacionalista i ultraortodoksnih Jevreja, obrazovana krajem prošle godine, odmah je započela sporni plan reforme pravosuđa.

Izraelski ministri predložili su niz koraka koje protivnici smatraju nedemokratskim, uključujući pojačanu polnu segragaciju na javnim mestima i dali kontrolu poznatom homofobu nad delom obrazovnog programa.

Plan je izazvao masovne proteste opozicije,a pravni zvaničnici, poslovni lideri, visokotehnološki sektor, pa čak i vojni rezervisti su se izjasnili protiv, a takođe i bivši šefovi bezbednosti, ali najpre kao pojedinci.

Sada su se međutim udružili protiv nastojanja vlade u nadi da će njihovi poštovani glasovi ojačati protivljenje.

"Mi smo ljudi koji smo bili tamo, koji smo se borili u svim ratovma. Odlučili smo da je potreban snažan, etički i jasan glas koji poziva i radi na zaustavljanju procesa uništenja zemlje", rekao je Noam Tibon, penzionisani general-major.

U grupi bivših oficira nazvanoj "Protest generala" su bivši načelnik generalštaba i ministar odbrane Moše Jaalon i bivši šef Šin beta Karmi Gilon, koji je bio na toj funkciji kada je ubijen premijer Izraela Jichak Rabin.

Idit Šafran Gitlman iz izraelskog Instituta za nacionalne bezbednosne studije podseća da se bivši bezbednosni zvaničnici ranije nisu mešali u politički obračun i ocenjuje da su ovo vanredni dani.

"Kao što su štitili zemlju fizički oni se sada bore oko karaktera države", rekla je ona.

U grupi su članovi raznih političkih sklonosti, ali ona nema političkih aspiracija.

Njeni lideri kažu da će je raspustiti kada budu osetili da je otklonjena pretnja bezbednosti Izraela koja se sada nazire.

Bivši generali kao ni širi pokret protesta nisu zauzeli jasan stav u odnosu na palestinsko pitanje i okupaciju Zapadne obale iako su pojedinci govorili protiv.

Palestinci i drugi kritičari kažu da je to veliki propust za pokret koji tvrdi da brani demokratiju.

Aktivisti koji se protive okupaciji i pridružuju se protestu veruju da će razgovor o demokratskim vrednostima i ultranacionalisti u vladi izazvati i preispitivanje odnosa Izraela prema Palestincima.

Komandanti kažu da se kohezija Izraela kao društva osipa i da neće moći da izdrži niz izazova sa kojima se sada suočava, pojačani sukob sa Palestincima, napetost u odnosima sa libanskom šiitskom organizacijom Hezbolah i Iranom.

"Izrael nije pobedio u ratovima zbog svojih aviona, baterija ili tenkova. Pobedio je uglavnom zbog ljudskog kapitala, društvene kohezije, svog bratstva. To se sada slama",izjavio je bivši šef izraelske policije Moše Karadi.

Neslaganje je najpre uticalo na vojsku, ocenila je grupa penzionisanih generala.

Ne samo da su rezervisti, koji se smatraju kičmom oružanih snage zemlje, najavili da će odbiti da služe ako reforma napreduje, podela se pojavila i u redovnoj vojsci.

Bivši komandanti se takođe protive nacrtu zakona kojim će se garantovati opšte oslobađanje služenja vojnog roka za sve ultraortodoksne Jevreje.

Ako bude usvojen zakon će proširiti postojeće ograničeno oslobađanje za koje kritičari već kažu da je nefer.

Pardo koga je Netanjahu postavio za šefa Mosada 2011. godine rekao je da je premijer nekada pažljivo slušao savete svojih šefova bezbednosti.

On smatra da je Netnjahu sada fokusiran na svoje političko preživljavanje, posebno otkako je optužen za korupciju.

Kritičari grupe, takođe bivši vojni oficiri,navode međutim da su generali opsednuti Netanjahuovim padom i iskorišćavaju svoj bezbednosni kredibilitet za političku poruku koja bi sama mogla da nanese štetu bezbednosti Izraela.

 Izvor: Beta