BIRN: Šapić nije prijavio vilu

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić kupio je 2018. godine vilu u Trstu vrednu 820.000 evra i prekršio zakon jer je nije pijavio Agenciji za sprečavanje korupcije, piše BIRN.

Aleksandar Šapić. Foto: Srđan Ilić

Šapić, koji je u to vreme kao predsednik opštine Novi Beograd živeo i radio u Beogradu, na osnovu prijave o prebivalištu koju je imao u Trstu, sudeći po ugovoru, nameravao je da u Italiji iskoristi poresku olakšicu koja omogućava umanjenje poreza na kupovinu te vile, navodi BIRN.

Šapićevo vlasništvo nad vilom vidi se u izvodu iz italijanskog katastra do kog su došli BIRN i nedeljnik Vreme, ali ne i u registru o imovini i prihodima srpske Agencije za sprečavanje korupcije, kojoj su javni funkcioneri dužni da prijave sve promene imovinskog stanja.

Površina ni jedne od dve nepokretnosti koje je Šapić prijavio Agenciji, ne odgovara površini njegove tršćanske vile. On je agenciji u poslednjem izveštaju iz jula prošle godine prijavio da poseduje dva stana – od 150 i 98 kvadrata, dok je vila kod Trsta znatno veća.

Prema podacima iz italijanskog katastarskog dokumenta, kako navodi BIRN, Šapićeva vila ima ukupnu površinu od skoro 400 kvadrata, a u kupoprodajnom ugovoru iz maja 2018. godine "piše da je vilu u Opštini Šapić platio 820.000 evra".

U ugovoru je zapisano i da je Šapić u tom trenutku imao prebivalište na jednoj drugoj adresi u Trstu, na osnovu čega je mogao da iskoristi zakonsku mogućnost poreskih beneficija, u Italiji poznatijih kao olakšice "prva kuća", navodi BIRN.

Italijanski advokat Livio Neri, član Udruženja za pravne studije o imigraciji kaže za BIRN da prebivalište u Italiji može dobiti samo stranac koji živi u mestu gde se prijavilo i koji mora pokazati nameru da tamo ostane trajno. To je, kaže, i uslov da bi se koristila poreska olakšica za prvu kuću.

Među pitanjiima koja se nameću u ovom slučaju, BIRN ističe dva: zbog čega javni funkcioner Šapić nije ispunio zakonsku obavezu i svoju italijansku vilu prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije, a drugo - po kom osnovu je Šapić dobio prebivalište u Trstu, budući da je te 2018. godine (a i pre toga) živeo u Beogradu i obavljao javni posao predsednika opštine Novi Beograd?

"Da li je Šapić osim kršenja srpskog zakona, prevario i italijanske institucije?", pita u tekstu BIRN, ističući da imgradonačelnik Beograda nije odgovorio na telefonske pozive, a ni na pisana pitanja koja su mu upućena. 

PSG i Zajedno traže da nadežni ispitaju navode o Šapićevoj vili

Stranke Pokret slobodnih građana i Zajedno pozvali su nadležne da reaguju i ispitaju navode istraživačkih novinara da je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić kupio 2018. godine vilu u Trstu vrednu 820.000 evra koju nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije.

Narodni poslanik „Moramo Zajedno“ Đorđe Miketića pozvao je Javno tužilaštvo da reaguje jer Šapić „nije samo prekršio zakon zato što kupovinu vile nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije, već se postavlja pitanje odakle novac Aleksadru Šapiću za kupovinu milionske vile.

On je izneo i niz sumnji u Šapićevo poslovanje, od podele vaučera mladima, do najave nabavke besplatnih udžbenika od odabranog izdavača.

„Iako je protivzakonito legalizovao svoju kuću na Novom Beogradu, Aleksandar Šapić nije smenjen u Skupštini Beograda, jer ga je SNS zaštitio. Međutim, to ne sme da radi i republičko javno tužilatvo, već hitno mora da uputi tužioce i inspektore u Šapićev kabinet“, naveo je Miketić.

Pokret slobodnih građana zahteva od Agencije za sprečavanje korupcije da hitno pokrene postupak protiv gradonačelnika Beograda zbog novootkrivenog slučaja neprijavljivanja vlasništva nad vilom u Italiji.

„Kada ste 15 godina funkcioner poput Aleksandra Šapića, kada provedete skoro tri mandata kao predsednik opštine Novi Beograd, kada ste imali prilku da ranije budete na funkciji zamenika gradonačelnika, a poslednjih više od pola godine kao Gradonačlenik Beograda onda za neprijavljivanje imovine nemate nikakvog opravdanja“, rekao je odbornik PSG u Skupštini grada Beograda Vladimir Pajić.

Prema rečima Pajića, to što je Šapić izbegao da prijavi vilu u blizini Trsta u vrednosti od 800.000 evra predstavlja kršenje zakona i traži punu moralnu, krivičnu i političku odgovornost.

Saznanja o vili u Trstu koja nije prijavljena agenciji objavili su u novom broju nedeljnika Vreme novinari Vremena i BIRN-a.

Izvor: FoNet, Beta