Bivša potpredsednica crnogorske vlade kaže da joj je zabranjen ulazak u Srbiju, Milatović poručio - suprotno izgradnji dobrosusedskih odnosa
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da je zabrana ulaska u Srbiju bivšoj potpredsednici crnogorske vlade Jovani Marović suprotna izgradnji dobrosusedskih odnosa i izrazio uverenje da ona nije pretnja po bezbednost. Trinaest nevladinih organizacija osudilo odluku vlasti u Srbiji.

"Upravo sam razgovarao sa Jovanom Marović. Dobro je i stigla je u Crnu Goru. Iznenađen sam da joj je zabranjen ulazak u Srbiju, a posebno imajući u vidu njen dugogodišnji angažman u civilnom sektoru kako u Crnoj Gori tako i u regionu. Siguran sam da Jovana nije pretnja po bezbednost Srbije", naveo je Milatović sinoć.
Milatović je na društvenoj mreži Iks napisao i da "region u kontekstu evropske budućnosti treba da teži otvorenim granicama za građane, i kada su kritički nastrojeni prema vlastima i politikama".
"Zabrana ulaska zbog različitog političkog mišljenja je praksa koju moramo ostaviti iza nas ako želimo graditi dobrosusedske odnose", dodao je Milatović.
Marović, bivša potpredsednica vlade Dritana Abazovića i ministarka evropskih poslova, juče je doletela u Beograd, ali joj ulazak u Srbiju nije dozvoljen zbog "zaštite bezbednosti Republike Srbije i njenih građana".
Ona je trebalo da učestvuje na konferenciji "Zemaljski forum 2023" u Požegi, u organizaciji beogradske nevladine organizacije Ministarstvo prostora.
Marović je krajem novembra prošle godine podnela ostavku na sve funkcije u vladi zbog neslaganja sa politikom Abazovića, posebno po pitanju inicijative Otvoreni Balkan, kojoj se snažno protivila.
Nevladine organizacije osudile zabranu
Mreža udruženja građana, novinara i medija protiv nasilja osudila je odluku vlasti u Srbiji da bivšoj potpredsednici Vlade Crne Gore i ministarki evropskih integracija Jovani Marović onemogući ulazak u Srbiju na aerodromu Nikola Tesla, saopštilo je 13 nevladinih organizacija.
Skorašnja praksa zabrane ulaska u Srbiju "nepodobnima" za vlast u Srbiji, koja je prvi put učinjena prema antiratnim ruskim aktivistima, sada se širi i na prepoznate prijatelje demokratske Srbije i ima cilj izolovanje i sprečavanje savezništva sa demokratskim aktivistima širom Evrope, kako bi se u samoj Srbiji ugasila svaka kritika režima, navodi se u saopštenju.
"Iza potpuno neutemeljenog i sramnog razloga sprečavanja ulaska Jovane Marović koji joj je saopšten kao 'zaštita bezbednosti Republike Srbije i njenih građana' krije se pravi razlog, a to je javno izražena kritika predsednika Srbije, kao i njeno učešće na protestima "Srbija protiv nasilja", dodaje se.
Prema navodima, takav vid institucionalnog nasilja prema osvedočenoj borkinji za demokratiju i ljudska prava predstavlja strmoglavo nazadovanje Srbije na skali demokratskih vrednosti i standarda i smanjuje bilo kakve šanse da Srbija sa aktuelnom vlašću ima ikakvu evropsku budućnost.
"Očigledno postojanje crnih lista političkih neistomišljenika režima na granicama naše zemlje pokazuje svu osionost vlasti i rezultat je izostanka ili često blagih reakcija EU i međunarodne zajednice", tvrde te organizacije.
Potpisnice saopštenja traže da Evropska unija i međunarodna zajednica osude taj postupak, a da odluka o sprečavanju ulaska Jovane Marović bude povučena što pre, kao i da se MUP Srbije izvini za takav čin.
Saopštenje su potpisali Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Beogradski centar za ljudska prava, Centar savremene politike, Centar za evropske politike, CRTA, Evropski pokret u Srbiji, Građanske inicijative, Inicijativa mladih za ljudska prava, Otvoreni parlament, Partneri Srbija, RERI – Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu, Slavko Ćuruvija Fondacija, Yucom - Komitet pravnika za ljudska prava.
Izvor: Beta, FoNet